Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Piekar o życiu w najbardziej zanieczyszczonej dzielnicy Gniezna

Paweł Brzeźniak
Mieszkańcy Piekar o życiu w najbardziej zanieczyszczonej dzielnicy Gniezna
Mieszkańcy Piekar o życiu w najbardziej zanieczyszczonej dzielnicy Gniezna Straż Miejska w Gnieźnie
Miasto wspólnie z PWSZ przeprowadziło eksperyment, który polegał na montażu czujników badających jakość powietrza w Gnieźnie. Okazało się, że najgorzej pod tym względem jest na Piekarach.

Postanowiliśmy porozmawiać z mieszkańcami tego osiedla. - Wydaje mi się, że ludzie palą czym popadnie z oszczędności. Sprawa smogu jest w tej chwili tak nagłośniona, że nie wydaje mi się, że ktoś mogłyby o tym nie słyszeć - mówi pani Agnieszka. - Mam małe dziecko i szczerze powiem, że boję się wychodzić z nią na spacer na osiedle. Wolę spakować wózek w auto i wyjechac na spacer. Zacytuję słowa jednego pana, który powiedział mi kiedyś, jak on prowadzi „segregację” śmieci - na dzienne i nocne. Więc jak tylko zrobi się ciemno, pali po prostu śmieci - mówi mieszkanka.

- Trudno tu cokolwiek komentować... Może lepiej zastanowić się, jak sobie z tym poradzić... Niestety, palenie śmieci, wszystkiego chyba co się da, to smutna prawda dotycząca osiedla Piekary. W ciągu tygodnia popołudniową porą strach wychodzić na dwór. Smród, dym, wręcz mgła wisi nad osiedlem. Niestety w weekendy jest tak już od rana - przyznaje pani Paulina. - Nieraz mam obawy, czy to dym czy cały dom się pali. Dziwi mnie fakt, że zostali ukarani mieszkańcy Gniezna z innych rejonów, a na Piekarach cisza? Ani pouczeń ani wykroczeń? jak to możliwe? Czy to właśnie nie Piekary zostały hucznie ogłoszone najbardziej skażonym terenem Gniezna? Dziś (rozmawialiśmy w poniedziałek - przyp. red.) pierwszy raz zobaczyłam Straż Miejską w okolicy, jednak przejeżdżającą koło dymiących kominów. Nasuwa się więc pytanie, czy my mieszkańcy osiedla mamy chodzić ulicami i wskazywać palcami strażnikom domy a raczej kominy, których nie sposób nie zauważyć a już na pewno poczuć ? - pyta retorycznie pani Paulina.

- Zależy mi na zdrowiu i tylko tyle. Jeśli nie ma innej drogi porozumienia, aby wszyscy zrozumieli jak szkodliwe i trujące jest palenie wszystkim, to może poprzez kary to do nich dotrze.

Podczas rozmowy pani Paulinie nasunęła się myśl, dlaczego władze miasta nie postawiły znaku zakazu wjazdu tirów przejeżdźających tranzytem przez miasto z drogi S5. - To również zmniejszyłoby zanieczyszczenie w teym regionie miasta. Nie oszukujmy się ciężarówki skarcają sobie drogę jadąc ul. Poznańską. A wystarczyłoby postawić zakaz i egzekwować przepisy. Niektóre nawigacje nie pokazują jeszcze tego odcinka drogi S5 - mówi mieszkanka. Jednak w tej sprawie miasto musiałoby porozumieć się z GDDKiA, zarządcą tego odcinka.

Co wykazały czujniki?

Mieszkańcy na bieżąco na stronie powietrze.gniezno.eu sprawdzać mogą poziom stężenia pyłów PM 10 oraz PM 2,5 w powietrzu. Urządzenia do jego pomiaru zainstalowano na budynkach Urzędu Miejskiego, SP 3, SP 8 oraz PWSZ przy ulicach Wyszyńskiego oraz Słowackiego.Najbardziej zanieczyszczonym pod tym względem miejscem jest teren przy ulicy Czarnieckiego, a następne w kolejności są punkty przy Wyszyńskiego (5 dni przekroczenia) oraz Słowackiego (3 dni przekroczenia). Relatywnie najlepsze powietrze według pomiarów jest na ulicy Lecha (2 przekroczenia) i przy SP 8 (1 dzień przekroczony).Od niedawna system monitoringu powietrza działa także na urządzeniach mobilnych. Wystarczy znaleźć na Messengerze na FB profil Smart City Gniezno.

Zobacz więcej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto