Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Świętych po raz trzynasty w Gnieźnie

Sona Ishkhanyan
Magdalena Smolarek
W Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych,31 października czeka nas kolejna edycja Nocy Świętych pod hasłem "Powinno się być jak chleb". Tym razem będzie ona poświęcona postaci św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Noc Świętych po raz trzynasty w Gnieźnie
Noc Świętych jest alternatywą dla święta Halloween. Inicjatywa po raz pierwszy w naszym kraju została zrealizowana właśnie w Gnieźnie. W 2005 roku w gnieźnieńskim kościele farnym, jeden z wikariuszy, dziś już proboszcz, ks. Jan Kwiatkowski, zaprosił w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych młodzież z całej archidiecezji. Pomysł się przyjął i rok później formułę rozbudowano o procesję z relikwiami i pochodniami do katedry gnieźnieńskiej. W tym roku w naszym mieście Noc Świętych odbędzie się już po raz trzynasty. -Ideą wydarzenia jest pokazanie tej pozytywnej wartości, które wnoszą w nasze życie święci. Tegorocznemu spotkaniu patronować będzie św. Brat Albert Chmielowski.Może on być dla nas wzorem życzliwości, wzajemnej pomocy, otwarcia na potrzeby drugiego człowieka. Mamy wokół nas wiele osób, które potrzebują właśnie tej pomocy, życzliwości, "otwartej dłoni" i zwykłego uśmiechu. Różnymi się od siebie, ale to nie powinno zamykać drogi do wzajemnej rozmowy i pomocy - mówił ks. Maciej Lisiecki, proboszcz parafii farnej w Gnieźnie. -Chcemy podkreślić świętość , a więc przede wszystkim tych postaci, które rokrocznie są prezentowane i mogą stać się aktualnym przykładem dla młodych ludzi. Dzisiaj się podkreśla, że mają się rozeznawać w swoje powołania, obrać kierunek w życiu i myślę, że przykłady, które staramy się proponować mogą być takimi mentorami dla młodzieży. Zwracamy uwagę na hasło, które przyświeca tegorocznej edycji: "Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny". Święty Albert był właśnie takim człowiekiem, który postępował dość radykalnie poświęcając się całkowicie pomocy dla drugiej osoby. Myślę, że może być doskonałym przykładem dla współczesnego człowieka, który nieraz zastawia się czy pomóc, czy nie, komu pomóc, a komu nie - dodał ks. Dominik Poczekaj, wikariusz parafii farnej w Gnieźnie.

Uroczystość tradycyjnie rozpocznie się o 20:00 w kościele garnizonowym, gdzie odbędzie się prezentacja świętych i ich relikwii oraz program artystyczny przygotowany przez Katolicką Szkołę "Rodzice dzieciom" w Gnieźnie. - Dostaliśmy propozycję od księdza proboszcza i postanowiliśmy, że podejmiemy to wyzwani. Temat jest piękny,ale trudny.Chcieliśmy to zrobić trochę inaczej jak do tej pory, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Młodzież uczestnicząca w pokazie zaprezentuje działalność tegorocznego patrona Nocy Świętych, św. Alberta i jego zaangażowanie w pracę z biednymi. W finale pojawi się chleb, który będzie przekazywany. Scenariusz, który przygotowała Agnieszka Maćkowiak, będzie krótki, dynamiczny i treściwy. Niektórych może to zszokować, ale poniekąd o to nam chodzi - zapowiada Jacek Maćkowiak, dyrektor Katolickiej Szkoły "Rodzice dzieciom". Całość uświetni inowrocławski zespół "Nowa pieśń"

Po prezentacji procesja przejdzie do katedry - w tym czasie będzie odmawiana koronka do Miłosierdzia Bożego. W katedrze planowane jest wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa końcowa. Po jej zakończeniu zapraszamy wszystkich do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego przy ul. Seminaryjnej na tradycyjną agapę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto