Nowa część Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie będzie bez kaplicy? W tej sprawie powstała petycja

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Nowa część Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie będzie bez kaplicy? W tej sprawie powstała petycja
Nowa część Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie będzie bez kaplicy? W tej sprawie powstała petycja Szpital Pomnik Chrztu Polski
Kaplica w nowej części Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie - powstała petycja w tej sprawie. Na razie podpisało ją ponad 300 osób.

- W imieniu mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego proszę o poparcie petycji w sprawie godziwego miejsca na kaplicę w nowym Szpitalu w Gnieźnie. W dniu 15 czerwca odbędzie się uroczyste otwarcie długo oczekiwanego szpitala w Gnieźnie. Zgodnie z projektem, który wygrał w przetargu, jest tam przewidziane miejsce na kaplicę z łatwym dostępem dla chorych i niepełnosprawnych. Włodarze tej inwestycji nie chcą przekazać tego miejsca zgodnie z wcześniejszym zamiarem i projektem. Obiecują kaplicę w innym miejscu, poza głównym, nowym budynkiem, gdzie dostęp dla ludzi chorych i niepełnosprawnych, jest wręcz niemożliwy. Taka koncepcja godzi w podstawowe prawa człowieka. Bardzo proszę o poparcie tej petycji dla dobra chorych i niepełnosprawnych, a także dla siebie. Przecież każdy z nas może się tam znaleźć

- czytamy w uzasadnieniu do petycji.

Pod apelem podpisali się m.in.: Natasza Szalaty, powiatowa radna PiS-u czy ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

Opinie niektórych mieszkańców, którzy podpisali petycję:

- Szpital POMNIK CHRZTU POLSKI przy równoczesnym braku kaplicy to oksymoron, a brak troski o to, by osoby chore i niepełnosprawne miały tam dostęp, mocno trąci hipokryzją.

- Każdy chory ma prawo w miejscu, w którym jest tyle cierpienia a serca targane są lękiem i obawą o zdrowie własne lub bliskich, mieć wsparcie płynące z obecności Boga. Jeżeli projekt od samego początku przewidywał kaplicę to ona tam po prostu jest. Kto komu dał prawo zmiany projektu?

- Brak kaplicy to dyskryminacja osób wierzących które podczas hospitalizacji nie mogą skorzystać z kontaktu z Bogiem

LINK DO PETYCJI

Kilka dni później pojawiła się inna petycja:
My, mieszkanki i mieszkańcy Gniezna oraz Powiatu Gnieźnieńskiego zwracamy się z prośbą do Dyrekcji Szpitala Pomnik Chrztu Polski o zmianę przeznaczenia wcześniej zaplanowanego miejsca na kaplicę wyznaniową na salę do rehabilitacji.
Uważamy, że szpital jest miejscem, w którym przede wszystkim powinny być zaspokajane potrzeby zdrowotne pacjentów. Nie jesteśmy wrogami żadnej religii ani wyznania, uważamy, że są one ważne w funkcjonowaniu jednostek oraz społeczeństwa, jednak miejsca kultu religijnego powinny być umiejscowione w obiektach wprost do tego przeznaczonych. Dodatkowym argumentem wskazującym na wybór sali do rehabilitacji jest fakt, iż w starej części szpitala znajduje się już kaplica.
Z sali do rehabilitacji będzie mógł skorzystać każdy bez względu na wyznawaną wiarę, dodatkowo, jeśli sala taka może być ważnym czynnikiem w kwestii umiejscowienia tak istotnych oddziałów jak neurologiczny oraz udarowy to wskazane jest takie właśnie wykorzystanie tego miejsca.
Zgodnie ze statutem celem szpitala jest prowadzenie działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz promocji zdrowia. Do zadań szpitala należy również udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie: a) opieki szpitalnej, b) specjalistycznej opieki ambulatoryjnej, c) diagnostyki, d) pomocy doraźnej, e) transportu sanitarnego, f) opieki długoterminowej, g) opieki paliatywno-hospicyjnej, h) profilaktyki i promocji zdrowia.
Mogąc w końcu, po wielu latach, cieszyć się z nowego budynku szpitala prosimy o jak najlepsze wykorzystanie wszystkich dostępnych pomieszczeń.
Inicjatorami petycji są radni miasta Gniezna:

Artur Kuczma
Olga Gandurska
Sylwia Przybylska

Petycja ma razie niespełna 100 podpisów.

LINK DO PETYCJI

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie