Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny ośrodek dla seniorów już działa w Jankówku. Z hasłem "godna jesień życia"

Sona Ishkhanyan
W kwietniu Salomed otworzył w Jankówku koło Gniezna nowoczesny, zupełnie nowy Dom Opieki dla osób starszych. Założycielki bazując na wieloletnim doświadczeniu zaplanowały każdy detal, by sprostać oczekiwaniom osób starszych. -„Dębowy Gaj" to nie tylko budynek. To przede wszystkim nasze doświadczenie” - twierdzą.

Nowoczesny ośrodek dla seniorów już działa w Jankówku. Z hasłem "godna jesień życia"

W kwietniu Salomed otworzył w Jankówku koło Gniezna nowoczesny, zupełnie nowy Dom Opieki dla osób starszych. W Dębowym Gaju będzie mogło zamieszkać ponad 70 osób, co uplasuje ośrodek w czołówce największych placówek w naszym województwie.

- Kilka lat temu zrodził się pomysł stworzenia od podstaw własnego stacjonarnego domu opieki, w którym mogłybyśmy wykorzystać wiedzę i doświadczenie zdobyte w opiece nad nieuleczalnie chorymi, gromadzone przez lata działalności w zawodzie - mówią Alina Duszyńska i Bożena Kwaśniewska, pomysłodawczynie i założycielki Domu Opieki Dębowy Gaj. W gnieźnieńskiej służbie zdrowia działają aktywnie od 30 lat, a jedną z ich specjalizacji jest opieka długoterminowa i paliatywna. -Jesteśmy m.in. pomysłodawczyniami i współzałożycielkami pierwszego w naszym powiecie domowego hospicjum dla dorosłych i domowego hospicjum dla dzieci, gdzie miałyśmy przyjemność zarządzać kilkudziesięcioobowym personelem świadczącym profesjonalną opiekę w domach chorych - o swoim doświadczeniu opowiadają panie. -Dlatego też tworząc Dębowy Gaj, bazowałyśmy przede wszystkim na własnym doświadczeniu oraz obserwacji potrzeb pacjentów - mówią.

Pracę nad powstaniem Dębowego Gaju rozpoczęły się w 2014 roku. W efekcie powstał czterokondygnacyjny ośrodek, który odpowiada wymogom ustawowym dla tego typu obiektów, zapewnienia szereg udogodnień dla mieszkańców tak, by pomimo przebywania w domu opieki, utrzymali niezbędną prywatność i swobodę. - Do projektu podeszłyśmy ambicjonalnie, stawiając sobie za cel stworzenie takiej placówki, pod którą z dumą będziemy mogły się podpisać. Bo każdy z nas może kiedyś potrzebować godnej opieki. A nasi bliscy po prostu nie zawsze będą mogli nam takową zapewnić - twierdzą założycielki domu.

W Dębowym Gaju każdy pokój ma swój taras i łazienkę przystosowaną do osób niepełnosprawnych, system przywoławczy w pokoju i toalecie, TV, dostęp do Internetu. A dodatkowo szereg udogodnień dla wszystkich, m.in. 10 000 m kw ogrodu z opcją uprawiania „swojego” kawałka zieleni, łowienia ryb w stawie czy relaksu z książką na ławce, a do tego salon dzienny z biblioteką, jadalnia, miejsce kultu, strefa welness. Budynek i jego rozległe otoczenie są więc zaaranżowane ponad standard wymagany przez ustawodawcę, który wskazuje m.in. minimalną powierzchnię pokoju mieszkalnego oraz jego podstawowe wyposażenie.

Dodatkowo ośrodek zapewnia szerokie zaplecze medyczne i rehabilitacyjne. - To pozwoli, że będziemy mogli przyjąć pacjentów zarówno samodzielnych, jak i tych wymagających opieki medycznej lub całkowicie zależnych od pomocy innych. Nie wszystkie placówki mogą sobie pozwolić na taką kompleksową opiekę, szczególnie gdy mówimy o najcięższych schorzeniach podopiecznych - informują A. Duszyńska i B. Kwaśniewska.
Ośrodek został otwarty niedawno. Jakie jest zainteresowanie ofertą?- Pierwsze zgłoszenia zaczęłyśmy otrzymywać już w ubiegłym roku, gdy trudno nam było jeszcze oszacować termin ukończenia prac - pochodziły one od osób, które poszukiwały odpowiedniego miejsca z całodobową opieką dla swoich bliskich -mówią założycielki ośrodka. Jak dalej twierdzą trwają intensywne prace wykończeniowe tak, by od maja móc oficjalnie otworzyć drzwi Dębowego Gaju. - Przyjmowanie zgłoszeń otworzyliśmy w kwietniu, a na dziś mamy już wystarczającą grupę mieszkańców, by rozpocząć działalność zgodnie z planem - mówią.
Oferta Dębowego Gaju jest skonstruowana tak, by móc dopasować potrzeby danej osoby do możliwości - rodziny lub samej osoby wymagającej opieki. Pobyty są podzielone na 4 kategorie, pośród których podstawą są oczywiście pobyty długoterminowe, na czas nieograniczony. -Udostępniamy jednak także pobyty rehabilitacyjne i kilkutygodniowe m.in. dla osób, które wróciły ze szpitala, ale nadal wymagają intensywnej opieki -informują właścicielki. Nowością jest ofertę dzienna, na pobyt w godzinach od 7.00 do 17.00 . - Wiele osób chce mieć bowiem rodziców czy dziadków nadal przy sobie, jednak codzienna praca uniemożliwia im stałą opiekę nad bliskim - twierdzą pani Alina i Bożena. W każdym pobycie m.in.: pokój, 5 posiłków dziennie, opieka pielęgniarska 24/7, całodobowe usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne, dostęp do specjalistycznych konsultacji lekarskich w naszej przychodni medycznej, ćwiczenia ogólnousprawniające, indywidualna rehabilitacja przyłóżkowa, a do tego szereg udogodnień wspólnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto