Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gnieźnieński. Liczba bezrobotnych wzrasta. Czy to wina pandemii?

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek

Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii, która wpłynęła na wiele aspektów życia codziennego. Jednak nie tylko koronawirus, ale i sroga zima mają wpływa na zwiększenie liczby bezrobotnych zarejestrowanych w gnieźnieńskim Urzędzie pracy.

Na początku pandemii przewidywano masowe redukcje etatów w wielu firmach. Co prawda wiele małych firm upadło z uwagi na lockdown, ale sytuacja na ogólnopolskim rynku pracy jest lepsza niż się spodziewano. Z jak wysokim bezrobociem mamy do czynienia w powiecie gnieźnieńskim?

- W listopadzie stopa bezrobocia wynosiła 4,2 procent, a liczba bezrobotnych wynosiła 2132 osoby

– relacjonuje Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Jerzy Koczan. W grudniu przybyło bezrobotnych – było ich 2159, a stopa bezrobocia była identyczna jak w listopadzie. W styczniu natomiast, mimo że stopa bezrobocia jeszcze nie jest znana, bezrobotnych mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego przybyło. Ich liczba wzrosła do 2239 osób. - Patrząc w perspektywie kolejnych miesięcy, możliwe że w lutym bezrobocie wzrośnie do 4,4 procent. Tendencja więc jest wzrostowa – podkreśla dyrektor urzędu pracy, dodając jednak, że nie jest aż tak źle, jak się spodziewano. Przewiduje się, że w lutym liczba bezrobotnych może wynieść 2500 zarejestrowanych w PUP osób. Urząd obecnie oferuje około 50 ofert pracy na terenie powiatu.

Nie tylko koronawirus, ale i zima ma wpływ na bezrobocie

Skąd ta różnica? Jak wyjaśnia J. Koczan, czynników jest kilka i nie jest to tylko i wyłącznie efekt pandemii. Po pierwsze, ludzie tracą pracę w wyniku pandemii, choć jej skutki na rynku pracy mogą być odczuwalne na wiosnę. Firmy zmuszone będą zredukować zatrudnienie, aby przetrwać. Analizując bezrobocie na w powiecie należy także wziąć pod uwagę srogą zima, która zaskoczyła w tym roku nie tylko drogowców, ale i pracodawców. Jak podkreśla Jerzy Koczan, cała branża budowlana stoi. Nie jest możliwe kontynuowanie rozpoczętej budowy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi -15 stopni Celsjusza.

Jak się okazuje, mimo niewielkiego wzrostu bezrobocia w powiecie, nadal przybywa pracowników z zagranicy. - W roku 2020 r. urząd wydał w imieniu Starosty Gnieźnieńskiego 699 Oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy oraz 240 Zezwoleń na prace sezonową. Głównie o pracę na terenie powiatu ubiegają się obywatele Ukrainy, którzy stanowią 90% cudzoziemców. Kolejną grupą są obywatele Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Rosji, Armenii, Rumuni i Maroka – informuje dyrektor PUP w Gnieźnie.

Powiat gnieźnieński. Liczba bezrobotnych wzrasta. Czy to wina pandemii?

Powiat gnieźnieński. Liczba bezrobotnych wzrasta. Czy to win...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto