Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat Gniezno: Mobbing w Starostwie? Przeprowadzono ankietę

Karolina Barełkowska
Starostwo Powiatowe w Gnieźnie
Starostwo Powiatowe w Gnieźnie Dawid Stube/Agencja Fotostube
Czy w starostwie powiatowym dochodzi do mobbingu? Odpowiedź na to pytanie ma przynieść ankieta, w której pracownicy mogli się wypowiedzieć się na ten temat.

Inicjatorem zorganizowania ankiety były Międzyzakładowe związki zawodowe pracowników ochrony zdrowia i pracowników samorządów terytorialnych w Gnieźnie. Jak mówi jej przewodnicząca Maria Suplicka, poprzez ankietę chcą zdiagnozować czy w starostwie dochodzi do tego zjawiska.

Szefowa związków nie chciała jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy docierały do nich sygnały o takim zjawisku.
– To jest sprawa bardzo delikatna, dlatego nie chciałabym udzielać zbyt wielu informacji na ten temat – mówi nam Maria Suplicka.
Anonimową ankietę pracownicy mogli wypełniać do 3 czerwca. Teraz mają zostać wyciągnięte wnioski z odpowiedzi, których udzielili badani.
– W pierwszym dniu wpłynęło 40 ankiet. W sumie rozdaliśmy ponad 100 ankiet. Staraliśmy się dotrzeć do jak największej liczby osób. Jestem bardzo zadowolona, że pracownicy starostwa bardzo poważnie i można powiedzieć odważnie podeszli do tego tematu – tłumaczy przewodnicząca związków.

Nikt z pracowników starostwa nie odważył się porozmawiać z nami oficjalnie. Anonimowo potwierdzają, że wypełnili ankietę i przyznali w niej, że czują się mobbingowani, upokarzani i dyskredytowani.
– Szczególnie przez dyrektorkę jednego wydziału – mówią.
Którego wydziału, tego nie chcą już powiedzieć. W odpowiedzi słyszymy, że powinniśmy się tego domyślać.
Co na temat tego sposobu komunikowania się sądzi były starosta – Krzysztof Ostrowski? – Wewnętrzna ankieta jest ogólnie przyjętą formą komunikowania się zarządu firmy z pracownikami. Dzięki anonimowości i dobrowolności dostarcza bezcennych informacji m.in. o stosunkach między pracownikami nawzajem i relacjach pomiędzy pracownikami a przełożonymi, o problemach pracowników, atmosferze panującej w pracy. Wszystko to decyduje o efektywności pracy. Pamiętam, że w trakcie mojej kadencji także korzystałem z tej formy komunikowania się z pracownikami. Pytania dotyczyły całego zakresu relacji międzyludzkich, identyfikowania się pracowników z urzędem czy prac podejmowanych w starostwie. Ankieta była przeprowadzona na moją prośbę – tłumaczy były starosta. Tu, jak uważa, mamy do czynienia z całkowicie odmienną sytuacją.

– Z inicjatywą przeprowadzenia ankiety wyszła przewodnicząca związku zawodowego, działającego w starostwie, a ankieta skupiała się głównie na tym, czy w starostwie występuje zjawisko mobbingu. To daje dużo do myślenia – uważa Krzysztof Ostrowski.

Pytania, które znalazły się na ankiecie to m.in.: - Czy często masz konflikty w pracy?, Czy po skończeniu pracy czujesz się wyczerpany i roztrzęsiony?, Czujesz się upokarzany, dyskredytowany lub zastraszany w pracy?, W pracy odczuwasz, że jesteś nieustannie kontrolowany?, Czy czujesz się niepotrzebny w pracy?, Czy naruszano Twoją prywatność? Kto stosował wobec Pani/Pana mobbing?

Nie wiadomo czy starostwo powiatowe zdecyduje się ujawnić wyniki tego badania. Nie wiadomo również co się stanie jeżeli okaże się, że pracownicy faktycznie czują się źle w pracy. Wiadomo jednak, że o zjawisku mobbingu mówi się coraz więcej. Coraz liczniejsza liczba osób decyduje się z nim walczyć.
Tomasz Dzionek, prawnik, przyznaje, że coraz więcej osób przeciwstawia się mobbingowi w pracy.
– Jest coraz większa świadomość społeczna. Pokrzywdzeni wiedzą, że mogą walczyć o swoje prawa, dowiadują się o tym chociażby z mediów – mówi.
Przyznaje jednak, że jest jeszcze wiele takich osób, które mimo że są dyskredytowane w pracy, wolą zacisnąć zęby niż wystąpić na przykład na drogę sądową.
Powód jest prosty – boją się, że w obecnej sytuacji, kiedy na rynku pracy nie jest „różowo” nie znajdą nowego zajęcia – mówi prawnik.
– Ponadto powinniśmy wiedzieć, że o mobbingu możemy mówić kiedy zachodzą określone przesłanki. W sądzie osoba pokrzywdzona musi udowodnić, że była dyskredytowana. Powinna mieć dowody i świadków. A jeżeli o to chodzi, to wiadomo, że trudno namówić osobę, z którą się pracowało, by zeznawała na naszą korzystać. Po prostu ta osoba może się obawiać utraty pracy.
Co o ankiecie ma do powiedzenia starosta – Dariusz Pilak? Czy docierały do niego sygnały o mobbingu w placówce i co ma zamiar zrobić z wnioskami, uzyskanymi z odpowiedzi? Poniżej publikujemy oświadczenie Starostwa Powiatowego w Gnieźnie w tej sprawie:

Odpowiadając na Pani zapytanie prasowe z dnia 28.05.2013 r, o treści:

Chciałabym się dowiedzieć z jakiego powodu w starostwie została przeprowadzona ankieta dotycząca mobbingu? Czy do starosty docierały sygnały o tym zjawisku, czy była ona dobrowolna?
Co jeżeli okaże się, że w starostwie faktycznie dochodziło/dochodzi to mobbingu?

Odpowiadamy, że w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie przeprowadzona została, na wniosek związków zawodowych, ankieta informacyjna, której wyniki będą brane pod uwagę w procesie dalszego informowania i szkolenia pracowników w zakresie zjawiska mobbingu.

Jak informują przedstawiciele związków zawodowych działająca w Starostwie Powiatowym organizacja związkowa przeprowadza w dniach 27.05-03.06.2013 r. ankietę – badanie zjawiska mobbingu w miejscu pracy, która ma charakter całkowicie anonimowy i jest dobrowolna. Pojęcie mobbingu jest w Polsce pojęciem bardzo nośnym, jednak jego znaczenie nadal nie dla wszystkich jest zrozumiałe. Ankieta przeprowadzana w starostwie jest odpowiedzią na potrzebę informacji w tym zakresie. Kolejnym etapem będzie podjęcie zorganizowania szkoleń na temat mobbingu dla wszystkich pracowników. Związki zawodowe planują przedłożyć pracodawcy propozycję procedury antymobbingowej, która będzie stanowić formalnoprawny przejaw realizacji przepisu art. 94 § 1 Kodeksu pracy: „Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi”.
Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak pragnie podkreślić, że współpraca pomiędzy związkami zawodowymi działającymi w starostwie, a Starostą oparta jest na wzajemnym wsparciu
w bieżących działaniach.

Gniezno, dnia 29 maja 2013

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto