Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PPAG Gniezno. Pielgrzymi ruszyli na Jasną Górę

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
"Wstańcie, chodźmy". Pod takim hasłem pielgrzymi z Archidiecezji Gnieźnieńskiej ruszyli spod katedry na Jasną Górę. Wędrówkę poprzedziła msza święta pod przewodnictwem biskupa Radosława Orchowicza z homilią ks. Dariusza Żochowskiego, tegorocznego rekolekcjonisty PPAG. To już 40 edycja PPAG, która wędruje od 1983 roku!

PPAG Gniezno. Pielgrzymi ruszyli na Jasną Górę

Grupy kolorowe. Pielgrzymują tu pątnicy z danego regionu duszpasterskiego. W Archidiecezji Gnieźnieńskiej mamy cztery regiony duszpasterskie: inowrocławski (grupa Niebieska), gnieźnieński (grupa Czerwona), wągrowiecki (grupa Pomarańczowa), wrzesiński (grupa Żółta). Wspólnie, jedną trasą, zmierzają ku Jasnej Górze.

PPAG Gniezno. Pielgrzymi ruszyli na Jasną Górę

NIEBIESKA

Obejmuje region inowrocławski (dekanaty Barcin, Gniewkowo, Inowrocław I, Inowrocław II, Kruszwica, Mogilno, Strzelno, Złotniki Kujawskie). Patronem grupy jest bł. Jerzy Popiełuszko. Główna intencja – za rodziny i Ojczyznę.

POMARAŃCZOWA

Obejmuje region wągrowiecki (dekanaty Chodzież, Damasławek, Murowana Goślina, Rogoźno, Wągrowiec). Patronem grupy jest św. Stanisław Kostka. Główna intencja – za dzieci i młodzież.

CZERWONA

Obejmuje region gnieźnieński (dekanaty Gniezno I, Gniezno II, Kiszkowo, Kłecko, Pobiedziska, Rogowo, Trzemeszno, Witkowo, Żnin). Patronką grupy jest św. Matka Teresa z Kalkuty. Główna intencja – za chorych, cierpiących, osoby starsze, prześladowanych chrześcijan.

ŻÓŁTA

Obejmuje region wrzesiński ( dekanaty Golina, Kleczew, Miłosław, Słupca, Strzałkowo, Września I, Wrzesnia II, Zagórów). Patronką grupy jest św. Urszula Ledóchowska. Główna intencja – za kapłanów i osoby konsekrowane, a także o dobre rozeznanie dla młodych życiowego powołania.

BRĄZOWA

Prowadzona przez Braci Kapucynów. Patronem grupy jest św. Franciszek z Asyżu. Główna intencja – za ubogich i więźniów.

Są jeszcze grupy promieniste i rowerowe. Promieniste w odróżnieniu od grup kolorowych nie pielgrzymują razem, ale każda wędruje osobno, a rowerowe potrzebują na dotarcie około 4 dni.

W tym roku pielgrzymów prowadzą słowa Jezusa skierowane do apostołów w ogrodzie Getsemani tuż przed Męką – „Wstańcie, chodźmy”. Słowa te – jak przypomniał w homilii ks. Dariusz Żochowski, tegoroczny rekolekcjonista pielgrzymki – Jezus wypowiedział po Eucharystii, która w naszym życiu, tak, jak w życiu uczniów, ma rodzić misję.

„Nie przyszliśmy na świat, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie, uczynić z niego kanapę, która nas uśpi. Przeciwnie, przyszliśmy na świat, aby zostawić trwały ślad” – przypomniał słowa papieża Franciszka ks. Żochowski dodając, że niekiedy łatwej pozostać „na kanapie” o czym przekonaliśmy się w czasie pandemii, kiedy izolacja, brak bezpośrednich relacji, kontakt wirtualny ułatwiały wycofanie się z życia i zamknięcie w strefie własnego komfortu.

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 5 sierpnia. U celu witać ich będzie bp Radosław Orchowicz. Jak co roku przed modlitwą w kaplicy Cudownego Obrazu pielgrzymi złożą niesiony w częściach krzyż. Wieczorem tego dnia wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, który poprowadzi pierwszy kierownik PPAG ks. Andrzej Grzelak.

6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, pątnicy najpierw będą uczestniczyć w Drodze Krzyżowej na wałach, a później w Mszy św. celebrowanej w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto