Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do święta Wszystkich Świętych. Policjanci apelują o rozsądek oraz bezpieczeństwo na drodze i nie tylko

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Wideo
od 16 lat
Rozpoczyna się czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych. Szczególnie teraz częściej odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. - Zachowajmy szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych - apelują policjanci

Podobnie jak w latach ubiegłych, przed 1 listopada Policja w Wielkopolsce apeluje o ostrożność. Święto Wszystkich Świętych to pora wyjazdów, spotkań w gronie rodziny i znajomych, a także wspomnień bliskich, którzy odeszli. Koncentrując swoją uwagę na przygotowaniach i obchodach tego święta, nie należy zapominać o bezpieczeństwie swoim, bliskich czy innych osób w naszym otoczeniu.

- Niestety nostalgia i zaduma często usypia naszą czujności i ostrożność. W tym roku Dzień Wszystkich Świętych przypada w środku tygodnia. Tym samym spora ilość osób będzie mogła wydłużyć sobie jeden z weekendów. Kilka dni wolnego z kolei będzie sprzyjać wyjazdom, a co za tym idzie na drogach możemy spodziewać się wzmożonego ruchu. Jak co roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego będą w wielu miejscach obserwować zachowanie kierowców i reagować na każde przewinienia. Mundurowi przede wszystkim skupią swoją uwagę na stanie trzeźwości kierowców, przekraczaniu przez nich dozwolonej prędkości, wyprzedzaniu w miejscach niedozwolonych oraz pozostałych wykroczeniach, szczególnie tych przeciwko pieszym. Apelujemy do kierowców o to, aby w tym okresie byli jeszcze bardziej ostrożni i mieć na uwadze innych uczestników ruchu drogowego. Szczególnie w okolicach cmentarzy, gdzie będzie bardzo duży ruch ze strony niechronionych uczestników ruchu drogowego. - mówi sierż. szt. Wojciech Zeszot, oficer prasowy KPP w Pile.

Dodaje, że jeżeli chodzi o Piłę, to funkcjonariusze skupiają też swoje działania w rejonach cmentarzy. Tereny nekropolii będą patrolować umundurowani oraz nieumundurowani policjanci. Wszystko po to, aby dbać o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby i zapobiegać niepożądanym działaniom ze strony przestępców. Mundurowi będą rozmawiać również z mieszkańcami przekazując im najważniejsze zasady, które pomogą zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo.

Pilscy policjanci przygotowali też kompendium tego, na co warto zwrócić uwagę, przed wyruszeniem na cmentarze. Radzą by pamiętać aby:

- Podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki czy saszetki na pomniku lub ławce. Złodziej tylko czeka, aż podasz mu jak na tacy wszystkie wartościowe rzeczy, które będzie mógł spieniężyć.

- Wybierając się na groby, nie zabierać większej ilości gotówki, cennej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Będą bezpieczniejsze, jeżeli pozostawimy je w domu.

-Nie zostawiać w zaparkowanym samochodzie rzeczy wartościowych „na widoku". Wychodząc z pojazdu, zwróćmy uwagę czy okna i drzwi naszego samochodu zostały zamknięte. Starajmy się parkować na strzeżonych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych.

- Zadbać o bezpieczeństwo osób nam towarzyszących - dzieci oraz osób starszych. Nie „spuszczajmy ich z oka". W tłumie łatwo jest się zgubić, a wtedy o panikę nie trudno. Bardzo ważną i pomocną rzeczą będzie założenie na nadgarstku dziecka czy seniora tzw. opaski niezgubki bądź umieszczenie kartki w ubraniu z numerem telefonu lub adresem rodziny zagubionej osoby.

- Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją publiczną, uważać na kieszonkowców. Torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Wtedy najlepiej sprawdza się karta płatnicza.

- W okresie Wszystkich Świętych wiele osób planuje dalsze wyjazd na groby swoich najbliższych. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania. Wychodząc, sprawdźmy czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Włączmy alarm, jeśli taki posiadamy. Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas powiadomił. Właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas od działania przestępcy, a tym samym utraty swojego dobytku.

- Zwracajmy uwagę na osoby, które kręcą się „bez celu” i dziwnie się zachowują. Możliwe, że jest to złodziej, który chodzi i wstępnie „bada teren". Dlatego bądźmy czujni, jeżeli cokolwiek wzbudzi naszą niepewność oraz zburzy poczucie bezpieczeństwa, zadzwońmy na Policję. - dodaje sierż. szt. Wojciech Zeszot, oficer prasowy KPP w Pile.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przygotowania do święta Wszystkich Świętych. Policjanci apelują o rozsądek oraz bezpieczeństwo na drodze i nie tylko - Piła Nasze Miasto

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto