MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

PWSD Gniezno. Co dalej z gnieźnieńskim seminarium?

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak, PWSD
W nowym roku akademickim 2023/2024 klerycy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie będą odbywać formację seminaryjną w Poznaniu wspólnie z alumnami z archidiecezji poznańskiej, diecezji bydgoskiej i diecezji kaliskiej. Nie oznacza to jednak - jak podkreśla Prymas Polski - likwidacji gnieźnieńskiego seminarium. O swojej decyzji abp Wojciech Polak poinformował w liście na 60. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania, który obchodzony jest w czwartą niedzielę wielkanocną zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza.

PWSD Gniezno. Co dalej z gnieźnieńskim seminarium?

Powodem zmiany - jak wyjaśnił „jest niewielka liczba kandydatów do kapłaństwa oraz konieczność zapewnienia jak najlepszej formacji klerykom, także pod względem wspólnotowym, w duchu zasad określonych przez obowiązujące wskazania Kościoła”.

W tym roku na księdza zostanie wyświęcony jeden diakon, a za rok - dwóch.

- Formacja seminaryjna musi być przeżywana we wspólnocie, nie w pojedynkę. Malejąca liczba alumnów sprawia, że wspólnoty seminaryjne są coraz mniej liczne stąd konieczność łączenia sił. Seminarium w Gnieźnie nie przestaje istnieć. Kandydaci do kapłaństwa z terenu archidiecezji gnieźnieńskiej nadal będą przyjmowani przez arcybiskupa gnieźnieńskiego, tutaj będą odbywać swoje praktyki parafialne, pastoralne i pedagogiczne oraz uczestniczyć w celebracjach z okazji świąt, uroczystości jak choćby odpustu św. Wojciecha. W katedrze gnieźnieńskiej będą im również udzielane święcenia kapłańskie, a po ich przyjęciu staną się kapłanami archidiecezji gnieźnieńskiej i na jej terenie będą posługiwać. Ten kontakt nie będzie więc zerwany

- zaznaczył abp Polak dodając, że wspólnota Kościoła gnieźnieńskiego pozostaje tym samym odpowiedzialna za drogę powołania i utrzymanie swoich seminarzystów.

Pytany o przeznaczenie budynku seminarium Prymas Polski wyjaśnił, że w części będzie on nadal pozostawiony do dyspozycji wspólnoty seminaryjnej, w większości jednak ma służyć działalności powołaniowej. Metropolita gnieźnieński poinformował również, że formatorzy i wykładowcy gnieźnieńskiego PWSD będą zaangażowani w proces formacyjny w seminarium w Poznaniu, podobnie jak to ma miejsce w Kaliszu, gdzie funkcjonuje wspólny dla tych czterech diecezji (archidiecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej, diecezji kaliskiej i bydgoskiej) rok propedeutyczny czyli wstępny, służący wprowadzeniu kandydatów w życie duchowe i doświadczenie Kościoła, uzupełnieniu ewentualnych braków w wiedzy oraz przyjrzeniu się motywom wstąpienia do seminarium. Alumni odbywający rok propedeutyczny są w pełni klerykami, nie rozpoczynają jednak studiów na wydziale teologicznym.

Proces przyjmowania kandydatów, jak również działalność powołaniowa odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach w macierzystych diecezjach, a więc dla kleryków PWSD w archidiecezji gnieźnieńskiej. Po ukończeniu formacji będą oni również kapłanami archidiecezji gnieźnieńskiej i w niej będą posługiwać.

źródło: www.archidiecezja.pl

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto