18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PWSZ w Gnieźnie: Konferencja KRePSZ w Sejmie

Łukasz Cieśliński
Konferencja Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych w Sejmie RP
Konferencja Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych w Sejmie RP
Ponad 200 osób uczestniczyło w konferencji „15 lat PWSZ: wygrane szanse – bariery rozwoju”, która odbyła się 8 maja 2013 roku w Sejmie RP. Wśród debatujących znalazł się m.in. rektor gnieźnieńskiej uczelni, jednocześnie przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych prof. Józef Garbarczyk oraz wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

- To wasi studenci i absolwenci, ich aspiracje i poczucie odpowiedzialności stanowią o przyszłości regionów – mówił do zgromadzonych Janusz Piechociński.

Profesor Józef Garbarczyk podkreślał natomiast wielkie znaczenie, jakie dla polskiej gospodarki mają absolwenci wyższych uczelni zawodowych. – Brakuje nam 3 lat do statusu dorosłości, ale już jesteśmy dojrzali. Państwowe wyższe szkoły zawodowe od 15 lat są szansą młodzieży na zdobycie wyższego wykształcenia i pracy. Odpowiadają na potrzeby regionów, dają kadrę małym i średnim przedsiębiorstwom – stwierdził przewodniczący.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że z okazji jubileuszu wydawnictwo PWSZ w Gnieźnie wydało na zlecenie Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych książkę pt. „Konferencja Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych w Polsce 1998-2013, 15 lat” autorstwa prof. Jana Drausa.
Podczas konferencji prof. Jan Draus przybliżył najważniejsze wydarzenia z historii istnienia PWSZ-ów w Polsce, natomiast Waldemar Siwiński Prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy przedstawił Raport dotyczący. PWSZ-ów, z którego wynika, że w PWSZ-ach studiuje obecnie ponad 78 tys. studentów, z czego 56 tys. na studiach stacjonarnych. Studenci tych szkół stanowią prawie 5 proc. wszystkich studentów w Polsce.

Konferencja była jednocześnie debatą podsumowującą dorobek i określającą perspektywy grupy państwowych uczelni zawodowych oraz miejscem do refleksji nad stanem polskiej edukacji.
Przypomnijmy, że powstanie państwowych wyższych szkół zawodowych było możliwe po przyjęciu w czerwcu 1997 r. ustawy o wyższych szkołach zawodowych.

Aktualnie funkcjonuje 36 Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, w większości w miastach, które w latach 1975-1999 były siedzibami województw. Szkoły spełniają bardzo pozytywną rolę w regionach zarówno w zakresie kształcenia młodzieży jak również współpracy z przemysłem oraz z samorządami. Współpracują również z uczelniami i firmami zagranicznymi.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto