MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Relikwie rodziny Ulmów w Wielkopolsce. Rusza wielka pielgrzymka. "Czas głębokiej refleksji oraz inspiracji"

Zuzanna Turkiewicz
Wielkopolska będzie gościła relikwie dłużej niż inne diecezje, bo aż 14 dni.
Wielkopolska będzie gościła relikwie dłużej niż inne diecezje, bo aż 14 dni. Dariusz Piekarczyk
Od 16 grudnia do 30 grudnia po parafiach archidiecezji poznańskiej będą peregrynowały relikwie błogosławionej rodziny Ulmów. Pielgrzymkę relikwii po Polsce zainaugurowano 24 września na Jasnej Górze.

Wielkopolska będzie gościła relikwie dłużej niż inne diecezje, bo aż 14 dni. Początkowo w okresie Bożego Narodzenia zaplanowano przerwę w pielgrzymce, jednak pojawiła się możliwość ich przyjęcia w tym czasie do innych poznańskich parafii.

Historia błogosławionej rodziny Ulmów

Józef i Wiktoria Ulmowie, mieszkańcy wsi Markowa – należącej do przedwojennego województwa lwowskiego (dziś do podkarpackiego), podczas okupacji pomimo biedy oraz zagrożenia ich życia, dali schronienie ośmiu członkom żydowskiej rodziny Goldmanów. W wyniku donosu, 24 marca 1944 roku niemiecka żandarmeria rozstrzelała ukrywających się Żydów. Następnie z jej rąk zginęła cała rodzina Ulmów: najpierw Józef i będąca w zaawanasowanej ciąży Wiktoria, a potem szóstka ich dzieci.

Pośmiertnie zostali oni uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. 10 września 2023 roku rodzina Ulmów została beatyfikowana przez Kościół Rzymskokatolicki.

W jakich miejscowościach pojawią się relikwie?

Hasłem peregrynacji tych relikwii po archidiecezji poznańskiej jest „Rodzina – w niej świętość się zaczyna”. Ma ona skłonić do przypomnienia prawdy o powszechnym powołaniu do świętości oraz istotność relacji katolicko-żydowskich, a także ożywić działania ukierunkowane na rzecz pomocy potrzebującym.

"Czas głębokiej refleksji oraz inspiracji"

- Mamy nadzieję, że ten czas będzie okazją do przybliżenia wiernym postaci bł. rodziny Ulmów, nazywanej Samarytanami z Markowej. Pragniemy zachęcić do naśladowania ich postaw oraz podkreślić jak bardzo aktualne jest świadectwo ich wiary. Poza tym liczymy na to, że będzie to czas głębokiej modlitwy dla rodzin, za przyczyną błogosławionych. Chcemy, żeby wartości takie jak rodzina i małżeństwo wybrzmiały z większą mocą - mówi ks. Jurand Żelisławski, Archidiecezjalny Duszpasterz Małżeństw i Rodzin.

- Możemy ofiarować nasze życie bliźnim, niekoniecznie przez śmierć. Ofiarować życie drugiemu człowiekowi, poprzez czas, który mu poświęcamy oraz pomoc, jaką mu okazujemy. Do tego dobra, do tej ofiary z siebie skłania wiara - dodaje duchowny.

Relikwie i obraz przedstawiający rodzinę Ulmów odwiedzą kolejno:

 • 16.12 - inauguracja wielkopolskiej części pielgrzymki. W katedrze o g.18 zostanie odprawiona msza pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego
 • 17.12 - Sieraków
 • 18.12 - Szamotuły
 • 19.12 - Buk
 • 20.12 - Wolsztyn
 • 21.12 - Kościan
 • 22.12 - Leszno
 • 23.12 - Rawicz
 • 24.12 - Śrem
 • 25.12 - Środa Wielkopolska
 • 26. 12 Swarzędz
 • 27.12 – Poznań – parafia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego (.os. Wichrowe Wzgórze 130)
 • 28.12 - od. 11.30 - Poznań (parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana ul. Kościelna), od 13 do 16 – Mosina, od 17 – Poznań (parafia pw. Zwiastowania Pańskiego u. Leśmiana 2a)
 • 29.12 – Poznań, (parafia pw. Św. Antoniego Padewskiego ul. św. Antoniego 50)
 • 30.12 – od 11.30 Poznań (parafia pw. Św. Ojca Pio z Pietrelciny ul. Wańkowicza 2), 12.45 – fara, pożegnanie relikwii, msza święta

W niektórych parafiach będą organizowane pokazy filmów o rodzinie Ulmów, a w Wolsztynie zostanie wystawiony spektakl o nich.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Relikwie rodziny Ulmów w Wielkopolsce. Rusza wielka pielgrzymka. "Czas głębokiej refleksji oraz inspiracji" - Głos Wielkopolski

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto