Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon grzewczy rozpoczął się - Straż Pożarna ostrzega przed pożarami sadzy w kominach!

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Jarosław Jakubczak/Polska Press
Sezon grzewczy w toku - przewody kominowe, które nie zostały sprawdzone przez kominiarzy, mogą doprowadzić do pożaru sadzy. Nie jest to regułą, ale jednak się zdarza. Jakie zachować środki ostrożności, by zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia?

Pożarów sadzy zdarza się stosunkowo dużo. Jak co roku strażacy ostrzegają przed nimi i pouczają o zachowaniu bezpieczeństwa, by nie doszło do tragedii.

Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. W piecach grzewczych nie wolno spalać tzw. resztek, śmieci i odpadów komunalnych, które powinny być oddawane na wysypisko śmieci. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalą się tylko częściowo i wytworzą duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych.

- informują wągrowieccy ogniomistrze

Niebezpieczeństwo pożaru!

Pierwszym niepokojącym objawem jest bardzo głośny szum w przewodzie kominowym - kiedy sadza zapali się, to wiadomym skutkiem jest również jego mocne nagrzanie się. Mogą powstać w nim nieszczelności, co już jest prostą drogą do przemieszczenia się ognia i zapalenia np. poddasza. Ogień jednak może rozprzestrzenić się także na, przyległe do komina, niższe kondygnacje.

Co zrobić, kiedy powstał już pożar?

Wągrowieccy strażacy informują:

  • wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku;
  • wygasić ogień w piecu, kominku;
  • zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie);
  • przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń;
  • zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze, np. gaśnice, koc gaśniczy, podpięty wąż do instalacji wodnej, wodę w pojemniku;
  • udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.

Po skutecznej akcji gaśniczej należy pamiętać o wezwaniu profesjonalnego kominiarza, który sprawdzi stan techniczny komina, po uprzednim jego wyczyszczeniu. Musi on również dokonać oceny, czy przewód kominowy nadaje się do dalszego użytkowania.

Niesprawne – uszkodzone urządzenia grzewcze oraz niedrożne i nieszczelne przewody kominowe są jedną z głównych przyczyn zatrucia tlenkiem węgla (czadem) w naszym kraju.

- dodają pożarnicy i sugerują zakup czujnika tlenku węgla/czadu

"Lepiej zapobiegać, niż leczyć"

To powiedzenie sprawdza się nie tylko w medycynie. Zapobieganie jest główną formą ratunku przed ewentualnością dramatycznych konsekwencji ignorancji. W przypadku ochrony przed pożarem jest kilka wytycznych, których strażacy radzą przestrzegać.

Art. 62.1. Ustawy Prawo budowlane z dnia 07.07.1994 r. nakłada obowiązek na właściciela/zarządcę obiektu budowlanego przeprowadzenie co najmniej raz w roku kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Obowiązek ten obejmuje również właścicieli budynków jednorodzinnych. Osobą uprawnioną do przeprowadzenia tej kontroli jest mistrz kominiarski, który zobowiązany jest sporządzić protokół pokontrolny

Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu przewodów kominowych:

  • od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
  • od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 3 miesiące;
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 6 miesięcy.

Warto tu przypomnieć o Ustawie z dnia 20.05.1971 r. Kodeks wykroczeń: Art. 82 § 2:

„Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisów o ochronie przeciwpożarowej do zabezpieczenia warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu lub terenu, nie dopełnia obowiązku polegającego na:
7) zapewnieniu usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych podlega karze aresztu, grzywny lub karze nagany”.

Co najważniejsze firmy ubezpieczeniowe, do których zgłosimy się z wnioskiem o odszkodowanie, mogą odmówić wypłaty, jeśli obowiązki, związane z zapobieganiem pożarom, nie zostały dopełnione.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sezon grzewczy rozpoczął się - Straż Pożarna ostrzega przed pożarami sadzy w kominach! - Wągrowiec Nasze Miasto

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto