Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stolica eXperymentu otwarta. W Gnieźnie powstało nowoczesne centrum edukacyjne

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Gniezno doczekało się swojego Centrum Nauki Kopernik. W nowo otwartej Stolicy eXperymentu już wkrótce ruszą zajęcia z druku 3D, robotyki, multimediów i nowoczesnych technologii.

Otwarciu nowego centrum edukacyjnego towarzyszyła uroczystość i konferencje w Centrum Kultury "Scena To Dziwna", po których nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi w nowym gmachu przy ul. Słowackiego. Prace nad budynkiem trwały kilka ostatnich lat, a w jego powstanie zaangażowały się różne podmioty. Inwestycję sfinansowały Miasto Gniezno (90% udziałów), Powiat Gnieźnieński (10% udziałów), a dodatkową kwotą 8,5 miliona złotych pozyskano z Fundacji VILLUM FONDEN wchodzącej w skład Fundacji Velux.

- Dzisiaj spełniają się marzenia. Marzyliśmy o tym, aby w Gnieźnie powstały firmy i faktycznie dzięki strefie ekonomicznej postało kilkanaście zakładów pracy, ale te zakłady wykształconych, profesjonalnych pracowników i to było naszym celem. W 2015 roku z moimi zastępcami - Jarosławem Grobelnym i Michałem Powałowskim - usiedliśmy i myśleliśmy, co zrobić i jak przekonać młodych oraz jak dać im kompetencje, żeby mogli stać się takimi pracownikami. Wówczas Jarosław Grobelny wpadł na pomysł, żeby zbudować coś na wzór Centrum Nauki Kopernik, które będzie kształciło i pokazywało młodzieży, jakie kompetencje są potrzebne w przyszłości. Dziś zapotrzebowanie jest na programowanie, robotykę, automatykę, VR, czyli wszystko to, czego my - starsi - nie do końca rozumiemy, ale wiemy, że to przyszłość Przemysłu 4.0 będzie opierać się na miękkich kompetencjach, na umiejętności współpracowania z maszynami, na umiejętności kreowania tych maszyn, sterowania robotami

- mówił Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

W budynku Stolicy eXperymentu uruchomione zostały m.in. laboratoria robotyki z programowaniem, kształtu i druku 3D, robotyki przemysłowej oraz przemysłu 4.0, laboratorium multimediów VR, AR, MR. W poszczególnych salach znajdziemy stanowiska do kreatywnego wykorzystania klocków Lego, laptopy do projektowania w edukacyjnej wersji gry Minecraft czy pomieszczenie multimedialne z profesjonalnym sprzętem video.

- Chcemy rozpocząć zajęcia już w okresie wakacyjnym, ponieważ nie wszystkie dzieci będą korzystały z wypoczynku poza miastem, dlatego nasza oferta będzie dostępna już latem w mniejszej liczbie zajęć, ale typowo zaczniemy wypełnianie Stolicy eXperymentu już od początku roku szkolnego. Chcemy w tej przestrzeni pokazać robotykę i programowanie poprzez wykorzystanie elementów takie jak chociażby znane klocki lego czy roboty, które możemy programować. Chcemy uczyć projektowania do druku 3D, którego efekty widoczne są w naszych laboratoriach, a także chcemy zabrać młodzież w multimedia. Oferta jest skierowana dla dzieci i młodzieży od 6 roku życia, gdyż o tę grupę nam najbardziej chodzi, ale tak jak dziś było powiedziane, "uczymy się przez całe życie", dlatego będziemy wychodzić także z propozycjami dla osób dorosłych

- mówił Paweł Jagielski, prezes zarządu Stolicy eXperymentu.

Choć Stolica eXperymentu obfituje już w nowinki technologiczne, nie jest to koniec rozwoju tego miejsca. W ścianach budynku znajdzie się wkrótce miejsce dla Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), która wyposażana jest przez Centrum Nauki Kopernik.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto