Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świadczenia dla sołtysów z wieloletnim stażem - FILM

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wideo
od 16 lat
Od lipca można składać wnioski o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Świadczenie to mogą uzyskać osoby, które pełniły funkcję sołtysa i uzyskały wiek emerytalny.

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa mogą uzyskać osoby, które:

  • pełniły funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej dwóch kadencji, lecz nie mniej niż 8 lat;
  • uzyskały wiek emerytalny: w przypadku kobiet 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn 65 lat;
  • nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji.

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa KRUS przyznaje wszystkim osobom pełniącym tę funkcję, niezależnie od pobieranego świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub innego organu rentowego. Świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek o jego przyznanie, w kwocie 300 złotych miesięcznie. Kwota ta będzie podlegała corocznej waloryzacji - od 1 marca danego roku.

W gminie Gniezno takie świadczenie otrzymało 10 sołtysów. Wśród nich jest dwóch, którzy cały czas pełnią swoje funkcje oraz ośmiu, którzy w latach poprzednich sprawowali stanowisko sołtysa. Wymogiem było sprawowanie swojej funkcji minimum 2 kadencje, nie mniej niż 8 lat. Decyzję wręczali wójt Gminy Gniezno Maria Suplicka, poseł na Sejm RP Zbigniew Dolata oraz dyrektor oddziału regionalnego KRUS w Poznaniu Łukasz Grabowski.

- Kiedyś mówiono, że "sołtys na zagrodzie równy wojewodzie". Dzisiaj państwo poprzez KRUS docenia ich pracę i każdy sołtys, który ukończył wiek emerytalny może się do nas zwrócić o takie świadczenie. W powiecie gnieźnieńskim z takim wnioskiem zwróciło się ponad 116 osób, a w Wielkopolsce - ponad 2800

- informuje Łukasz Grabowski, dyrektor oddziału regionalnego KRUS w Poznaniu.

W gminie Kiszkowo świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przez okres min. 2 kadencji, otrzymali:

  • Kazimierz Otuszewski, Rybieniec, 1973-1994 i 1998-2023; 11 kadencji
  • Stefan Zarębski, Głębokie, 1990-2023; 8 kadencji
  • Adam Musielak, Berkowo, 1994-2023; 7 kadencji
  • Józef Pszeniczka, Olekszyn, 1990-2015 i 2019-2023; 7 kadencji
  • Marek Masłowski, Charzewo, 1998-2023; 6 kadencji
  • Kazimierz Smolny, Myszki, 1990-2015; 6 kadencji
  • Zdzisław Budzyński, Sławno, 1990-2011; 5 kadencji
  • Kazimierz Gabryszak, Sroczyn, 1990-2011; 5 kadencji
  • Walentyna Herkowiak, Łubowiczki, 1998-2019; 5 kadencji
  • Stanisław Maciejewski, Imiołki, 2003-2023; 5 kadencji
  • Mirosław Szczepaniak, Ujazd, 1994-2015; 5 kadencji
  • Eugeniusz Kordela, Ujazd, 1978-1994; 4 kadencje
  • Edward Makowski, Gniewkowo, 1990-2007; 4 kadencje
  • Grzegorz Więcierz, Turostowo, 1990-2003; 3 kadencje

Świadczenia przyznano także sołtysom z gminy Kłecko.

W gminie Łubowo świadczenie otrzymał Mirosław Nowak, sołtys Żydówka.

W gminie Trzemeszno wyróżnionymi sołtysami zostali: Jadwiga Daszkiewicz – Sołectwo Szydłowo, Barbara Frelich – Sołectwo Miaty, Jerzy Kaptur – Sołectwo Cytrynowo, Andrzej Pacholski – Sołectwo Kruchowo, Andrzej Winkler – Sołectwo Grabowo, Dominik Woźniak – Sołectwo Zieleń. Gmina Trzemeszno złożyła 11 wniosków w powyższej sprawie. Dwa z nich zostały rozpatrzone negatywnie z powodu braku dokumentów.

Jak zawnioskować?

Należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia w oddziale regionalnym albo placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), właściwych ze względu na miejsce zamieszkania.

Wzór wniosku jest określony w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wzoru wniosku o przyznanie świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.

Do wniosku należy dołączyć:

  • zaświadczenie wydane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, potwierdzające okres pełnienia tej funkcji oraz
  • oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

W przypadku braku dokumentów potwierdzających spełnienie wymogu pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej dwie kadencje nie mniej niż 8 lat zaświadczenie może być zastąpione pisemnym oświadczeniem złożonym przez wnioskodawcę o spełnieniu tego wymogu. Zaświadczenie musi być potwierdzone pisemnymi oświadczeniami złożonymi przez co najmniej 5 osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto