Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie II LO im. Dąbrówki w Gnieźnie biorą udział w projekcie

Wiktor Koliński (gniezno.eu)
"eSzkoła – Moja Wielkopolska” to projekt, w którym biorą udział uczniowie II LO im. Dąbrówki w Gnieźnie i 104 inne placówki w całej Wielkopolsce. „eSzkoła” wprowadza naukę metodą projektów z wykorzystaniem nowoczesnych sprzętów – komputerów, tabletów czy tablic interaktywnych.

Jak to wygląda w praktyce? W każdej szkole nad projektami pracują trzy zespoły pod czujnym okiem nauczyciela – opiekuna. Uczniowie zamiast siedzieć w ławkach i uczyć się matematyki czy przedmiotów przyrodniczych z książek i zeszytów, sami proponują tematy projektów, które realizować będą do końca czerwca na zajęciach pozalekcyjnych. Na najciekawsze projekty głosują uczniowie. Spośród ocenionych najwyżej, Rada Naukowa, złożona z profesorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, wybierze najlepsze i nagrodzi ich twórców podczas finału konkursu.

Przy projekcie „Droga mleczna” realizowanym przez gnieźnieńskie liceum pracuje piętnaścioro uczniów. Nie chodzi w nim jednak o patrzenie w niebo, ale o zaglądanie do kartonów. Kartonów z mlekiem. Uczniowie chcą dogłębnie zbadać mleczny temat, dlatego pojadą na dwa dni na wieś, aby pomagać gospodarzom w obrządku, spróbować wydoić krowę oraz zrobić ser lub masło. Uczniowie wraz z opiekunem, Piotrem Wróblewskim, odwiedzą dwie mleczarnie, zakład produkujący opakowania do mleka oraz porozmawiają z pracownikami Sanepidu o normach związanych z produkcją mleka i jego jakości.

Patrzeć w niebo będą za to uczniowie realizujący projekt „Sala astronomiczna”. Teraz, zamiast szukać gwiazd, razem z nauczycielką geografii, Honoratą Grochowską, szukają w Gnieźnie miejsca, które mogliby zaadaptować na salę astronomiczną. Zapraszaliby do niej przedszkolaków i młodszych uczniów na galaktyczną przygodę. W tej sprawie skontaktowali się z prawdziwymi ekspertami w gwiezdnej materii. O niezbędnym sprzęcie do wykonania projektu porozmawiają z prof. Edwinem Wnukiem z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Od mlecznej drogi i wędrówek w komosie już niedaleko do obuwia. A temat związany z obuwiem – „But to nie ocena, but to część życia” – to trzeci projekt z gnieźnieńskiego liceum. Pod czujnym okiem nauczycielki chemii, Kariny Domachowskiej, uczniowie zbadają, czy okolice pierwszej stolicy Polski to obuwnicze zagłębie. Wiele lat temu w mieście istniała „Polania” – firma produkująca buty. Obecnie w Gnieźnie także jest kilka podobnych przedsiębiorstw, a w najbliższej okolicy kilka kolejnych. Jak więc produkuje się buty? Jak buty wpływają na nasze zdrowie? Ilu szewców pracuje w mieście? Odpowiedzi na te pytania są naprawdę istotne, zważywszy, że w ciągu życia przechodzimy dystans równy odległości od Ziemi do Księżyca.

Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” realizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w partnerstwie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej, zaś współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto