Bliżej ucznia, bliżej mózgu, bliżej sukcesu. V Konferencja Neurodydaktyczna w Akademii Nauk Stosowanych w Koninie [Zdjęcia]

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Fot. Justyna Zacharek
Niemal 400 osób zgromadziła jubileuszowa, V Konferencja Neurodydaktyczna Bliżej Ucznia – Bliżej Mózgu – Bliżej Sukcesu. Wydarzenie wpisujące się w Międzynarodowy Tydzień Wiedzy o Mózgu, odbyło się 17 marca w auli Akademii Nauk Stosowanych w Koninie.

Bliżej Ucznia – Bliżej Mózgu – Bliżej Sukcesu. V Konferencja Neurodydaktyczna

Zgromadzonych powitała dr Karina Zawieja-Żurowska, prorektor ANS w Koninie, która zauważyła, jak wielkie znaczenie mają tego typu spotkania, w kontekście dynamicznych przemian społecznych i technologicznych. – Stoimy na progu rewolucji w świadomości i w podejściu do kształcenia z wykorzystaniem nowych narzędzi, w tym oczywiście technologii informacyjnych. Musimy być na to przygotowani – mówiła dr Anna Stolarczyk-Gembiak, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych.

W czasie lekcji aktywny ma być nie tylko ten, kto naucza, ale przede wszystkim nauczany, dlatego wiele zależy od poleceń nauczyciela i organizacji uwagi uczniów, by w ich pamięci pozostało jak najwięcej z tego, co im przekazujemy – podkreślał Robert Bielecki, inicjator i organizator konferencji. Tematem wystąpienia konińskiego neurodydaktyka były szkolne perypetie z pamięcią.

O specjalnych potrzebach komunikacyjnych współczesnego ucznia opowiadała dr hab. Marta Wrześniewska-Pietrzak, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Prelegentka zwróciła uwagę m. in. na to, że język, jakim posługują się nauczający w szkołach jest językiem specjalistycznym, a co za tym idzie, nie zawsze zrozumiałym dla młodego ucznia. –Język jest narzędziem, które determinuje to, jak możemy postrzegać świat, jak możemy wyrażać siebie i swoje potrzeby, jak układać relacje z innymi – stwierdziła.

Najnowsze odkrycia dotyczące neurorozwoju wskazują na gwałtowne zmiany zachodzące w mózgach nastolatków, na co zwrócił uwagę słuchaczy dr Marek Kaczmarzyk, prof. Uniwersytetu Śląskiego. W swoim wystąpieniu neurodydaktyk i memetyk opowiadał o tym, jak mózgi młodzieży próbują przetrwać w świecie wymagań. Zwrócił również uwagę na to, że neurobiologia wyjaśnia dziejące się w mózgu procesy, które nauczyciel czy rodzic powinien brać pod uwagę, ponieważ wpływają na sposób widzenia i opisywania świata przez nastolatka.

Artystami edukacji nazwał nauczycieli dr Marcin Szulc, profesor Uniwersytetu Gdańskiego podczas ostatniej z prelekcji. Słuchacze mogli dowiedzieć się z niej m. in. czego się wystrzegać w wychowaniu i edukacji oraz jak mądrze wspierać młodzież w rozwoju. Mówca zauważył, że nie powinno się próbować uczyć dzieci w ten sam sposób, w jaki my się uczyliśmy, bo żyjemy w zupełnie innych, nieprzystawalnych światach. Postawił także pytanie o to, czy młodzież jest roszczeniowa, próbując pokazać, jak wiele od młodszego pokolenia można się nauczyć. – Pracując z młodzieżą myśmy wygrali na loterii. Korzystajmy z tego – zachęcał.

organizatorami konferencji był Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Nauk Stosowanych w Koninie oraz firma szkoleniowa Neurodydaktyczne Horyzonty Robert Bielecki.

Zapowiedziana została kolejna edycja wydarzenia, na które zapraszani są specjaliści z dziedzin szeroko rozumianej neuronauki. Także w przyszłym roku nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy, a także rodzice będą mieli okazję wysłuchać prelekcji dotyczących problemów związanych z edukacją i wychowaniem współczesnej młodzieży. Kolejna edycja przybierze formę wykładowo-warsztatową. Zapowiedziano także otwarcie nowego kierunku na konińskiej uczelni. Od października 2023 roku w ofercie pojawią się studia podyplomowe: Neurodydaktyka z elementami edukacji alternatywnej. Kierunek ten adresowany jest do wszystkich osób zainteresowanych pogłębianiem wiedzy o edukacji w kontekście mechanizmów działania mózgu.

Spotkanie zakończyło losowanie niespodzianek: książek oraz darmowych szkoleń dla rady pedagogicznej.

Bliżej ucznia, bliżej mózgu, bliżej sukcesu. V Konferencja N...

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie