Wernisaż wystawy "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego" w MPPP w Gnieźnie [FOTO, FILM]

Redakcja
Czy w początkach państwa polskiego grano na jakichś instrumentach muzycznych? A jeśli tak to jak one wyglądały i kto na nich grał? Na te i inne pytanie odpowiedzi można znaleźć na wystawie "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego" czynnej od dzisiaj w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Zobaczcie jak prezentuje się ta wystawa!

Wernisaż wystawy "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego" w MPPP w Gnieźnie

W niedzielne popołudnie w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbył się wernisaż wystawy poświęconej muzyce i instrumentom muzycznym na początku istnienia polskiej państwowości. Ekspozycja "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego" pokazuje wśród swoich eksponatów zarówno instrumenty muzycznej z dawnych epok, jak i zwraca uwagę na dźwięki, na muzykę towarzyszą ludziom już od dawnych czasów na terenie Polski.

- Ta wystawa jest bardzo nowatorskim, interdyscyplinarnym przedsięwzięciem. Ona ma na celu ukazanie tematu muzyki w sposób wieloaspektowy, by można ją było usłyszeć, zobaczyć instrumenty, poczytać o niej. Ta wystawa ma ukazywać początki, z których czerpiemy do dziś, czyli słowiańszczyzna, pogaństwo. Natomiast później dochodzą kolejne aspekty kultury, które przychodziły do nas wraz z momentem, gdy weszliśmy do Europy - mówi dr hab. Anna Jabłońska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, współautorka wystawy.

- Ta wystawa ma na celu pokazać jak różną rolę pełniła ta muzyka, a przede wszystkim różne instrumenty, które są obecnie chyba jedynym takim zbiorem w Polsce, tematyczno-chronologicznym. Nasz zbiór stanowią zarówno oryginału, jak i też to, co powstało w ich wyniku, już w czasach współczesnych, w procesie rekonstrukcji - dodaje dr hab. Anna Jabłońska.

Najstarszym eksponatem na nowootwartej wystawie jest kościany gwizdek z kości renifera z Jaskini Mamutowej z Wierzchowia. Jego powstanie datowane jest na 30 000-25 000 lat p.n.e. Używano go najprawdopodobniej w myślistwie, ale także mógł być sygnalizatorem i narzędziem związanym z kultem. Co ciekawe nadal wydaje on cichy, lekko przygłuszony głos, podobny do współczesnych gwizdków.

- Instrument ten interpretujemy jako właśnie rodzaj gwizdka, być może wabika. Trzeba wziąć pod uwagę, że mówimy o okresie starszej epoki kamienia, czyli o okresie paleolitu, gdy polowano w sposób grupowy i potrzebne były pewne narzędzia do porozumiewania się na pewne odległości. Sądzimy właśnie, że ten gwizdek mógł służyć do porozumiewania się grupom łowców, którzy wówczas organizowali polowania na zwierzynę - opisuje najstarszy eksponat na wystawie dr Tomasz Janiak, archeolog, kustosz, współtwórca wystawy.

Na wystawie tej można znaleźć też nowsze instrumenty, artefakty archeologiczne związane z kulturą muzyczną z późniejszych wieków, a także nieprezentowane wcześniej instrumenty zrekonstruowane przez Stanisława Mazurka, pomysłodawcę ekspozycji w Gnieźnie.
Oprócz eksponatów wystawę tę dopełniają teksty opisujące wielowieczną kulturę muzyczną na ziemiach polskich, a także oprawa muzyczna, czyli dźwięki, melodie odtwarzane w różnych częściach wystawy, powstałe dzięki YOS Studio z Poznania.

Zobaczcie fragmenty wernisażu:

Autorami wystawy "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego" są:
dr hab. Anna Jabłońska,
Stanisław Mazurek,
dr Tomasz Janiak,
Magda Robaszkiewicz.

Konsultantami:
prof. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska,
dr Dorota Popławska.

Wystawa ta mogła powstać dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także ze środków Województwa Wielkopolskiego.

Wystawę "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego" można oglądać w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie do 1. września br. Serdecznie zapraszamy.
Oprócz samej wystawy w muzeum planowane są również liczne wydarzenia z nią związane , m.in. pod koniec lutego Rodzinna niedziela z muzykowaniem.

Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie