Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda Wielkopolski: "Kłecko to wielkopolskie Westerplatte"

Łukasz Cieśliński
Woejwowda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann złożył wieńce pod pomnikiem obrońcow cywilnych Kłecka i i w miejscu stracenia 112 uczestników walk o obronę miasta. Była to część oficjalnych obchodów 78. rocznicy II wojny światowej w Wielkopolsce.
Woejwowda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann złożył wieńce pod pomnikiem obrońcow cywilnych Kłecka i i w miejscu stracenia 112 uczestników walk o obronę miasta. Była to część oficjalnych obchodów 78. rocznicy II wojny światowej w Wielkopolsce. Łukasz Cieśliński
Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman złożył dziś wieńce na grobach cywilnych obrońców Kłecka, i w miejscu stracenia 112 uczestników walk o obronę miasta. Była to część oficjalnych wielkopolskich obchodów rozpoczęcia II wojny światowej. Miejsce to władze województw wybrały nieprzypadkowo - to Wielkoipolskie Westerplatte - mówił Zbigniew Hoffmann.

W swoim przemówieniu wojewoda Zbigniew Hoffmann podkreślał nieustępliwość mieszkańców Kłecka oraz wielką cenę, którą przyszło im zapłacić, kiedy we wrześniu 1939 roku próbowali odeprzeć ataka wojsk hitlerowskich na Kłecko. - Przez dwa dni bronili miasta, bo wszyscy poczuli się żołlnierzami. Pierwszy w boju padł 17-letni harcerz Sylwester Śliwiński - podkreślał Hoffman. Wspominając nazwisko pierwszego poległego, wojewoda podkreślił, że w tym momencie powinno wymienić się właściwie każdą rodzinę, bo zginął co dziesiąty mieszkaniec. - Gdy miasto zostało zdobyte, Niemcy w akcie bezwgflędnej zemsty rozstrzeliwali masowo cywilnych mieszkańców. Kłecko, czyli Wielkopolskie Westerplatte było pierwsze, a potem historia dopełniła się w innych miastach - mówił Hoffman. - Tak dramatyczne doświadczenie mieszkańców Kłecka tragicznie przerwane życie setek ludzi stało się symbolem kaźni ludności cywilnej - podkreślał Hoffmann, dodając, że tej historii nigdy nie wolno nam zapominać.

Burmistrz Miasta i Gminy Kłecko Adam Serwatka bardzo szczegółowo opisywał pierwsze dni 1939 roku, kiedy Kłecko broniło się przed hitlerowcami. Mówiąc o bohaterach tamtych czasów, wielu z nich wymieniał z imienia i nazwiska. - Mieszkańcy za swoją postawę, za obronę Kłecka zapłacili dużą cenę. Jeszcze 9 września zwołano wszystkich mieszkańców na rynek, selekcjonowano tych, którzy brali udział w obronie Kłecka lub mieli z tym jakiś związek i jeszcze tego samego dnia rozstrzelano ich przy Małej Wełnie - mówiłl Adam Serwatka. - Jesteśmy dumni z postawy naszych przodków, ale przede wszystkim chcemy godnie pracować i żyć, aby nasza młaa ojczyzna, za którą oni oddali krew, mogła rosnąć w siłę i się rozwijać. To wielkie zadanie dla nas wszystkich - mówił burmistrz.

Na zakończenie wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffman, burmistrz Kłecka Adam Serwatka wraz z przedstawicielami parlamentu, kmbatantów, harcerzy i służb mundurowych złożyli wieńce pod pomnikiem poległych obrońców Kłecka, na grobie Sylwestra Śliwińskiego - pierwszego mieszkańca, który poległ w obronie oraz w miejscu stracenia cywili - przy pomniku obok Małej Wełny.

Obejrzyj film:
Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann: Kłecko to wielkopolskie Westerplatte
Woejwowda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann złożył wieńce pod pomnikiem obrońcow cywilnych Kłecka i i w miejscu stracenia 112 uczestników walk o obronę miasta. Była to część oficjalnych obchodów 78. rocznicy II wojny światowej w Wielkopolsce.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto