Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z wizytą w najstarszym sklepie w Gnieźnie. Drogeria istnieje od blisko 90 lat!

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Są takie miejsca na mapie Gniezna, które na stałe tworzą jego krajobraz. Jednym z nich jest drogeria przy ulicy Wyszyńskiego, która od końca lat 30. ubiegłego wieku trwa w jednym miejscu.

Sklep został założony na chwilę przed II wojną światową, w 1936 roku. Założycielami byli dziadkowie ówczesnych właściciele kamienicy. Pierwotnie postawiono tam na sprzedaż szeroko pojętej chemii, a największa klientela – panie – przychodziły tam chętnie. Była to jedna z niewielu drogerii w mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Nadeszła wojna i trudne czasy dla sprzedawców. Niepewność jutra przeszkadzała w handlu. Po wojnie sklep został wynajęty PSS Społem, a gdy handlowy gigant po latach świetności chciał zrezygnować z jego prowadzenia, sklep przejęły kobiety, które w nim pracowały. Następnie, gdy nadszedł czas emerytury, właścicielki sprzedały sklep pani Joli Mrówczyńskiej, która prowadzi go teraz do dzisiaj. Drogeria przy ulicy Wyszyńskiego oraz kilka innych punktów w mieście, takich jak sklep jubilerski rodziny Cieślińskich czy piekarnia Gramse tworzą od lat piękną historię naszpikowaną wspomnieniami ubiegłych pokoleń.

Niestety, bliskość wielkich galerii handlowych oraz wyludniające się centrum Gniezna nie ułatwia handlu w tego typu sklepach. Choć niosą one ze sobą ogromną wartość sent6ymentalną, to klientów jest coraz mniej.

- To są polskie sklepy i powinniśmy zwracać uwagę, żeby wspierać naszą lokalną przedsiębiorczość. Mamy już unikatowe rzeczy na naszym polskim rynku, począwszy od nafty sody kaustycznej. Od pasty, która kiedyś była od dawien dawna, aż po różne obrusy, zazdrostki i po ceramikę naszą kochaną bolesławiecką. To jest perełka

– mówi pani Jola Mrówczyńska, która prowadzi Drogerię przy ul. Wyszyńskiego. To właśnie ceramika z Bolesławca jest znakiem rozpoznawczym tego miejsca i można tam kupić fantastyczne naczynia. Dodatkowo, jak zwraca uwagę właścicielka, klienci zwracają uwagę na sentymenty do tego miejsca. Wszak wiele lat temu przychodzili tam z babciami, mamami...

Jedną z akcji promujących kupowanie w lokalnych sklepikach jest akcja „Nasz Skład” zapoczątkowana przez radnego miejskiego, Tomasza Dzionka. Promuje ona lokalne biznesy i dzięki przypominaniu o nich zachęca do robienia zakupów. Właściciele sklepów, które od dawna istnieją na mapie Gniezna zgłaszają się do Dzionka, wówczas otrzymują naklejkę „Nasz Skład”, którą umieszczają na witrynach. Sklepy z tym oznaczeniem to lokalne i uczciwe biznesy mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski, które często od wielu lat działają w tym samym miejscu. Do tej pory została oznaczona nie tylko Drogeria pani Joli, ale i zielarnie, sklep z herbatą na ul. Rzeźnickiej, zapiekanki pani Ani z ul. Mieszka I.

Z wizytą w najstarszym sklepie w Gnieźnie. Drogeria istnieje od blisko 90 lat!

Z wizytą w najstarszym sklepie w Gnieźnie. Drogeria istnieje...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto