Znamy harmonogram remontu ulicy Wolności w Gnieźnie

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Znamy harmonogram remontu ulicy Wolności w Gnieźnie
Znamy harmonogram remontu ulicy Wolności w Gnieźnie UM Gniezno
Znamy harmonogram remontu ulicy Wolności w Gnieźnie. Prace z pewnością będą wyzwaniem dla osób mieszkających w południowej części miasta, lecz nie tylko. To ważny odcinek łączący ulicę Wrzesińską z Witkowską, więc prace mają znaczenie także dla ruchu tranzytowego.

Znamy harmonogram remontu ulicy Wolności w Gnieźnie

Trwa rozbudowa ul. Wolności w Gnieźnie, realizowana przez Miasto Gniezno, dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych kwotą 2 mln 350 tysięcy złotych.

Rozbudowa ul. Wolności, na odcinku 1 km 319 m, obejmować będzie drogę od ulicy Wrzesińskiej (droga krajowa nr 15) do ulicy Witkowskiej (droga wojewódzka nr 260) wraz ze skrzyżowaniem z drogą powiatową, ul. Grunwaldzką. W ramach inwestycji wykonana zostanie nowa konstrukcja nawierzchni jezdni z betonu asfaltowego o szerokości 7 m. Chodniki zlokalizowane zostaną po dwóch stronach ulicy, ścieżka rowerowa oraz ciąg pieszo-rowerowy po lewej stronie, jadąc z ul. Wrzesińskiej. W nawierzchni ciągów pieszych i pieszo-rowerowego, przed przejściami, zastosowane zostaną pasy ostrzegawcze z wypustkami. W ciągu ulicy, oprócz istniejących 12 przejść dla pieszych, wyznaczone zostaną kolejne, w tym 10 (wzdłuż ul. Wolności) z przejazdem dla rowerzystów. Dwa nowe przejścia dla pieszych zostaną także doświetlone. Zwiększona zostanie nośność drogi. Pozwoli to na rozwój komunikacji zbiorowej, powstaną nowe zatoki autobusowe, umiejscowione poza pasem jezdni.

Inwestycja obejmie całą drogę, o długości 1 km 319 m. Prace podzielone będą na 4 etapy. Podczas każdego z nich zaplanowano stosowne objazdy. Dla tranzytu będzie to objazd ulicami Witkowską i Wrzesińską, przez rondo Olimpijczyków. Dla ruchu lokalnego, dla samochodów osobowych, zaproponowane będą objazdy według zmiany organizacji ruchu.

Etap pierwszy do czerwca 2021 r. będzie obejmował odcinek ul. Wolności od Grunwaldzkiej do Armii Poznań. Objazd od ul. Wrzesińskiej będzie przebiegać następującymi ulicami: Cymsa, Grunwaldzką i Leśną lub odcinkiem ul. Wolności, Grunwaldzką i Leśną.

Etap drugi w lipcu i sierpniu 2021 r. będzie obejmował odcinek ul. Wolności od ul. Armii Poznań do ul. Witkowskiej. Objazd od ul Wrzesińskiej będzie przebiegać następującymi ulicami: Wolności, Armii Poznań i Leśną, lub Wolności, Grunwaldzką i Leśną.

Etap trzeci od września do listopada 2021 będzie obejmował odcinek ul. Wolności od ul. Pułkowej do Grunwaldzkiej. Objazd od ul. Wrzesińskiej będzie przebiegać następującymi ulicami: Cymsa lub przez koszary, ul. Grunwaldzką i Wolności. Ruch lokalny będzie odbywał się także ulicami: Artyleryjską, Pułkową i Hożą.

Etap czwarty od grudnia 2021 do kwietnia 2022 r. będzie obejmował odcinek ul. Wolności od ul. Wrzesińskiej do Pułkowej. Objazd od ul. Wrzesińskiej będzie przebiegać następującymi ulicami: ul. Hożą, Pułkową i Wolności, lub Cymsa albo przez koszary, Grunwaldzką i ul. Wolności. W przeciwnym kierunku będzie można skorzystać także z ul. Artyleryjskiej.

Całkowita wartość inwestycji wyniesie ponad 5 mln zł. Rozbudowa ul. Wolności ma zakończyć się do końca kwietnia 2022 r.

Część prac remontowych na ulicy Wolności będzie prowadzona równolegle z naprawą Wiaduktu Popiełuszki, którą prowadzą władze wojewódzkie. Czy nie dało się przesunąć remontu, żeby jeszcze bardziej nie utrudniać życia mieszkańcom? - Dostaliśmy spore dofinansowanie, które było dostępne akurat w tym momencie. Podzieliliśmy tę inwestycję bardzo skrupulatnie, bardziej już się nie dało. Myślę, że mieszkańcy dadzą sobie radę, szczególnie że ruch tranzytowy będzie prowadzony przez ulicę Wrzesińską i Witkowską, więc większe obciążenie dla ruchu w tym rejonie będzie w przypadku aut osobowych - mówi wiceprezydent Jarosław Grobelny.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie