Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anioły bez jednego skrzydła. Wyjątkowa akcja charytatywna dla podopiecznych DPS w Łopiennie

Redakcja
Zbiórka pieniędzy na nowe pomieszczenia do rehabilitacji osób niepełnosprawnych z Domu Pomocy Społecznej w Łopiennie trwa od dwóch lat. Niestety do celu, jakim jest 2,5 miliona złotych jeszcze daleko. Stąd pomysł na akcję charytatywną "Drugie Skrzydło" - wyjątkową sesję fotograficzną z udziałem samych podopiecznych.

Anioły bez jednego skrzydła. Wyjątkowa akcja charytatywna dla podopiecznych DPS w Łopiennie
Dom Pomocy Społecznej w Łopiennie ma 83-letnie doświadczenie w pomocy innym, setki ludzkich historii połączonych w jedną Rodzinę – Rodzinę Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Tu codziennie trwają zmagania z trudem niepełnosprawności. Walka w pokonanie codziennych trudności byłaby o wiele łatwiejsza, gdyby podopieczni Domu mieli lepsze warunki do rehabilitacji, dodatkowe pomieszczenia i specjalistyczny sprzęt. -Drugie skrzydło to rehabilitacja wznosząca Podopiecznych ponad zasięg niepełnosprawności. Aby je wybudować potrzebnych jest 2,5 mln zł - mówią organizatorzy projektu.

Akcja dobroczynna "Drugie Skrzydło" pozwoli wybudować drugie skrzydło Domu. Została ona wypromowana przez wyjątkową sesję fotograficzną z udziałem znakomitego gnieźnieńskiego fotografa, laureata wielu nagród fotograficznych - Waldemara Stube. Tak tez się stało! O "domu aniołów" w Łopiennie zrobiło się głośno za sprawą portretu podopiecznych ośrodka, który zgłoszony przez W. Stube do tegorocznej edycji najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego Grand Press Photo, został nagrodzony.

"Łopieńskie Anioły" do zdjęć pozują bez jednego skrzydła. Brak skrzydła symbolizuje zarówno dosłowny brak drugiego skrzydła budynku w Łopiennie, jak również niepełnosprawność tych ludzi.

-Wykonaliśmy 10 zdjęć w różnych miejscach. Staraliśmy się, żeby te zdjęcia oddawały charakter podopiecznych. Na zdjęciach w tle pokazujemy część mieszkalną, ogród, cały budynek z różnych perspektyw. Zrobiliśmy także zdjęcie z tłem fundamentów do nowego skrzydła, które już są, ale nie można nic na nich wybudować, bo brakuje na to pieniędzy - o wyjątkowej sesji opowiada autor, Waldemar Stube.

-Największą trudnością, z jaką każdego dnia się zmagamy, jest dostępność rehabilitacji. Aby ją zapewnić, przebywamy łącznie 6000 kilometrów rocznie. Z takich dojazdów korzysta jednak zaledwie kilka osób, spośród blisko 50 podopiecznych. Organizujemy też rehabilitację w Domu, ale nie możemy zatrzymać się na tym poziomie, który mamy, gdy stawką jest samodzielność i sprawność- opowiada s. Weronika Anna Maciejewska, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Łopiennie.

-Nie godzę się z sytuacją, w której pieniądze są ograniczeniem w zdobywaniu tych umiejętności, które dają sprawność, pewność siebie i poczucie godności osobom z niepełnosprawnościami. Zależy nam, aby przy naszym Domu stanęły w pełni wyposażone sale rehabilitacyjne, do których Paulina czy Oliwier będą musieli pokonać zaledwie kilka kroków, a nie wiele kilometrów. Będziemy w nich leczyć skaleczone skrzydła naszych Podopiecznych, dzięki którym polecą oni wysoko ponad horyzont marzeń o zdrowiu pokonując granice niepełnosprawności - dodaje Maria Kopaszewska, sternik „Drugiego Skrzydła” koordynująca akcję.

Biorąc udział w akcji, każdy z nas może dać „drugie skrzydło” mieszkańcom Domu w Łopiennie. Akcję „Drugie Skrzydło” można wesprzeć na stronie www.drugieskrzydlo.pl

Warto zaznaczyć, że dotychczas na rzecz budowy nowego skrzydła wpłynęło nieco ponad 200 tysięcy złotych. Przypominamy, że potrzeba jest dużo większa - 2,5 mln zł.

Akcję wspierają prezydenci Gniezna i bank Santander

Jak informuje Urząd Miasta w Gnieźnie 20 września na terenie Gniezna oraz całego powiatu gnieźnieńskiego odbędzie się zbiórka finansowa zorganizowana przez Fundację Santander Bank Polska na rzecz DPS w Łopiennie. W tym samym dniu, niezależna zbiórka przeprowadzona zostanie w trzech centralach Santander Bank Polska: w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Placówka została wybrana nie przypadkowo – już wcześniej, w ramach programu wolontariatu pracowniczego otrzymała ona wsparcie, a w pracę na jej rzecz zaangażowała się kadra kierownicza jednego z pionów banku z wiceprezesem Santander Bank Polska na czele.

Z informacji prasowej dowiadujemy się, że podczas pierwszej akcji wolontariusze przeprowadzili rewitalizację ogrodu wokół ośrodka, wykonali drobne prace remontowe oraz, co chyba najważniejsze, spędzili czas z podopiecznymi placówki. Dzięki pobytowi w ośrodku wolontariusze dobrze poznali potrzeby Domu i wyrazili chęć dalszej współpracy. Efektem tego działania będzie piątkowa zbiórka, z której wszystkie zebrane środki zostaną przekazane na budowę drugiego skrzydła placówki.

Inicjatorem i pomysłodawcą akcji jest Sławomir Stróżyk – dyrektor Regionu Santander Bank Polska. W akcję zaangażowali się przedstawiciele samorządu terytorialnego: Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, wraz z zastępcami: Jarosławem Grobelnym oraz Michałem Powałowskim. Wraz z innymi wolontariuszami będą oni 20 września zbierać pieniądze na ten szczytny cel.

Jednocześnie informujemy wszystkich ludzi o wielkim sercu, że pieniądze (do końca września) na rzecz Domu Pomocy przesyłać można także na konto: 45 1090 1056 0000 0001 4266 9745 w tytule przelewu wpisując „Gniezno”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto