MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek - eliminacje w Gnieźnie. WIDEO

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Trwa 30 edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. To jeden z największych kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem jeden z największych amatorskich festiwali muzycznych w kraju. Festiwal ma przebieg dwuetapowy – każdego roku w grudniu w niemal 40 miastach w Polsce (w tym w Gnieźnie), na Ukrainie, Białorusi i Litwie odbywają się eliminacje gromadzące ok. 1 600 solistów i grup.

Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło około 35 tysięcy uczestników. Najlepszych wykonawców wybranych przez jurorów podczas eliminacji w rejonach organizatorzy zapraszają w styczniu na trzydniowe przesłuchania finałowe do Będzina, nazywanego stolicą polskiej kolędy i pastorałki. Tu prezentują się przed jury, w skład którego wchodzą profesorowie akademii muzycznych z całej Polski. 

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek - eliminacje w Gn...

W Gnieźnie spośród niemal 40 zgłoszeń jury konkursowe musiało wybrać tylko 3, które znajdą się w finale Festiwalu. Zadanie, jak co roku łatwe nie było jednakże po obradach - Szymon, Kinga oraz Kalina Piechowiak - zakwalifikowali do finału: Chór Mieszany "Grace Gospel Choir" z Sopotu; Zuzię Kubacką z Czarnych Błot; Emilę Szczygło z Gdańska.

Historia Festiwalu zaczęła się w najstarszym kościele w Będzinie – historycznej świątyni Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym, miejscu z historią liczącą ponad 700 lat. Pomysł zrodził się z zapału młodzieży i wikarego parafii – ks. Piotra Pilśniaka. Już do pierwszej edycji zgłosiło się 116 uczestników, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym. W kolejnych edycjach liczba uczestników przekraczała 200, a już w IV edycji chętnych do startu było 628 wykonawców. Od IX edycji ilość solistów i grup nie spadła poniżej tysiąca, a w ostatnich latach waha się między 1500 a nawet 1800.

Setki tysięcy głosów śpiewających najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, a wśród nich m.in. młodzi i jeszcze wówczas nieznani Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Lampert, Margaret czy śpiewający dziś na scenach całej Europy bass Piotr Lempa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto