Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Caritas zachęca do pomocy potrzebującym. Tytkę miłosierdzia może zapełnić każdy!

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Wideo
od 16 lat
Już po raz ósmy w tym roku, Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej rusza z akcją „Tytka miłosierdzia”.

Głównym celem akcji jest zachęcenie wiernych do wypełnienia papierowej torby na zakupy (wielkopolskiej „tytki”), którą otrzymają w kościele, produktami spożywczymi lub chemią gospodarczą. Akcja jest próbą podpowiedzi jak, w praktyczny sposób pomóc osobom samotnym, starszym i potrzebującym.

Co można do tytki wrzucić? Przede wszystkim produkty z długą datą ważności, takie jak makarony, pierniki, konserwy, mąki itp. Osobno można podarować artykuły chemiczne takie jak proszki, płyny do prania, czy środki do sprzątania.

- 8 i 9 grudnia, kiedy trwać będzie zbiórka żywności nie każdy ma możliwość akurat w tym dniu być w sklepie i dołączyć się do naszej zbiórki, natomiast może pobrać od nas taką wielkopolską tytkę - papierową torbę, którą może później wypełnić produktami spożywczymi albo chemią gospodarczą. Tytkę wypełnioną można przynieść do siebie do parafii, bądź do nas do biura na na osiedle Orła Białego 20, albo ulicę seminaryjną 2

– podaje Lucyna Muniak z Caritas Gniezno. Paczki trafią poprzez Caritas do najbardziej potrzebujących.

- W obecnej sytuacji, kiedy obserwujemy wzrost cen w sklepach, zauważamy też zwiększoną potrzebę wspierania osób, które gorzej sobie radzą w życiu

- mówi ks. Marcin Andrzejewski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej

- Potrzeby są ogromne, a nasze możliwości w związku z tak dużymi potrzebami coraz mniejsze.

Wypełnionymi Tytkami miłosierdzia Caritas uzupełnia zasoby produktów żywnościowych. Ważne jest to, że pozyskane w ten sposób produkty pozostają w parafii i są przekazywane bezpośrednio do osób będących w potrzebie. W tym roku do parafii w naszej archidiecezji trafi ponad 1000 tytek. Paczki można również pobrać w biurze Caritas ul. Seminaryjna 2, lub os. Orła Białego 20 (Dom Matki i Dziecka).

Caritas zachęca do pomocy potrzebującym. Tytkę miłosierdzia może zapełnić każdy!

Caritas zachęca do pomocy potrzebującym. Tytkę miłosierdzia ...

Od niedzieli (3 grudnia) ruszyła kolejna edycja najstarszej akcji Caritas. Zapoczątkowane w 1994 r. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, dzięki świecom rozprowadzanym w parafiach, pozwala zebrać fundusze na potrzeby najmłodszych.

Świeca Caritas i Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom powstały z myślą o najmłodszych, pochodzących z mniej zamożnych lub dysfunkcyjnych rodzin. Od lat otwierają serca darczyńców, dzięki czemu dzieci wyjeżdżają na kolonie, otrzymują darmowe posiłki, stypendia oraz wsparcie w rehabilitacji i leczeniu.

Tegoroczną edycję Wigilijnego dzieła Pomocy Dzieciom zainaugurował ks. abp Wojciech Polak, prymas Polski w sobotę (2.12). Zapali pierwszą świecę Wigilijnego Dzieła po Mszy św. o g. 18 .00 w gnieźnieńskiej katedrze, oficjalnie rozpoczynającej czas adwentu.

W tym roku Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej przygotowała 25 tys. dużych świec oraz 20 tys. małych. Świece, tak jak każdego roku rozprowadzane będą w parafiach. Koszt dużej świecy, to 18 zł, małej – 8 zł. Złotówka z każdej nabytej świecy pozostaje w parafii i zostanie wykorzystana na działania charytatywne, zaś 10 gr. z dystrybucji każdej świecy wigilijnej będzie przekazane na konto Caritas Polska i każdego roku wykorzystywane są te fundusze na pomoc w najbardziej zapalnych miejscach na świecie (ogarniętych klęską głodu lub wojny).

W dniach 8-9 grudnia, w godzinach 12:00 – 20:00 w piątek, w sobotę zaś od godziny 10:00 – 20:00 lub do zamknięcia sklepu, Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej organizuje w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych, dwudziestą trzecią zbiórkę żywności pod hasłem: „Tak, POMAGAM!”.

W Gnieźnie przeprowadzona zostanie zbiórka w sklepach sieci Biedronka (5), Lidl (2) oraz w sklepie NETTO. Caritas skorzysta z pomocy wolontariuszy z gnieźnieńskich szkół. Młodzież będzie ubrana w charakterystyczne koszulki z naszym logo i będzie miała identyfikatory. Na terenie archidiecezji wolontariusze Szkolnych i Parafialnych Zespołów Caritas (ok. 800 osób) dary zbierać będą w 49 sklepach. W ubiegłorocznej zbiórce żywności udało się zebrać ponad 7 ton żywności, dzięki której udało się wspomóc ponad 1100 osób.

Wszystkich samotnych, ubogich i bezdomnych, Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Stowarzyszenie Miłosierdzia oraz Siostry Szarytki zapraszają do jadłodajni przy ul. Lecha na uroczystą Wigilię o godz. 12.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto