Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz komunalny w Gnieźnie - kolejny etap do powstania nowego miejsca pochówku

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Cmentarz komunalny w Gnieźnie - kolejny etap do powstania nowego miejsca pochówku
Cmentarz komunalny w Gnieźnie - kolejny etap do powstania nowego miejsca pochówku Radosław Konczynski
Cmentarz komunalny w Gnieźnie - kolejny etap do powstania nowego miejsca pochówku. Na najbliższej sesji Rada Miasta Gniezna zajmie się uchwałą w sprawie przystąpienia do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu cmentarza komunalnego przy ul. Powstańców Wielkopolskich.

Cmentarz komunalny w Gnieźnie - kolejny etap do powstania nowego miejsca pochówku

Powierzchnia terenu objętego opracowaniem wynosi ok. 16,4 ha. Obecnie nie jest on objęty obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Na zlecenie miasta Gniezna, w 2018 r., dla obszaru położonego przy ul. Powstańców Wielkopolskich przygotowana została koncepcja programowoprzestrzenna cmentarza komunalnego, a w 2019 r. przeprowadzone zostały badania warunków gruntowo-wodnych, na podstawie których przygotowana została opinia geotechniczna określająca możliwości sytuowania cmentarza w tej lokalizacji.

W Gnieźnie mamy cztery cmentarze wyznaniowe. W 1999 roku miasto uzyskało teren pod cmentarz komunalny przy ul. Powstańców Wielkopolskich - potrzeba było 10 lat na zagospodarowanie działki przy drodze w stronę Zdziechowy. Są badania geologiczne, które umożliwiają budowę cmentarza. Jest koncepcja powstania cmentarza przygotowana przez zespół zajmujący się problematyką cmentarną z Warszawy. Większość z nich to pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego.

- Nie ma ładu na naszych cmentarzach. Chowa się w takich miejscach, które się znajduje. Cmentarz komunalny powinien się znaleźć, bo na innych cmentarzach wyznaniowych te możliwości się kończą - przyznaje wiceprezydent Jarosław Grobelny. - Przewidujemy 700 miejsc rocznie do pochówku. 60% terenu cmentarza ma zająć zieleń. Ma być to miejsce, które będzie łagodziło ból po stracie bliskiej osoby - dodaje wiceprezydent.

Plan działania w najbliższych latach:

- Przygotowanie planu miejscowego tego miejsca
- Konsultacja z sanepidem
- Opinia sanepidu (Miasto spodziewa się opinii pozytywnej)
- Przystąpienie do prac projektowych
- Realizacja (lata 2022-2023)

Na tym etapie trudno określić, ile Miasto wyda na powstanie cmentarza komunalnego.

- Nie ma żadnego problemu z pochówkami. Potrzebna byłaby wojna lub epidemia, żeby potrzebny nam był cmentarz komunalny. Jest to kolejna rzecz, którą robicie zbędnie - twierdzi radny Paweł Kamiński z PiS, wskazując na wolne miejsca na cmentarzu przy ul. Dalkoskiej. - Nadejdzie taki czas, gdy ktoś powie, że zadaniem własnym gminy jest posiadanie cmentarza komunalnego. Pochówki bardzo często są realizowane niezgodnie z przepisami. Strona kościelna nie neguje konieczności powstania takiego cmentarza. Cmentarz wyznaniowy nie kłóci się z cmentarzem komunalnym - odparł J. Grobelny, zaznaczając, że swój cmentarz komunalny ma m.in. Września. Warto podkreślić, że posiadanie cmentarza komunalnego jest zapisane w ustawie o samorządzie gminnym.

- Popieram tę inicjatywę. Świadczy o tym także obecna sytuacja w naszym kraju spowodowana zwiększeniem śmiertelności przez pandemię. Choćby na cmentarzu przy ulicy Witkowskiej widać ostatnio więcej nagrobków - zaznacza radny Tomasz Dzionek. - Sieje pan panikę i katastroficzną wizję. Proszę nie manipulować - ripostuje Paweł Kamiński.

Radni Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska większością głosów pozytywnie zaopiniowali tę uchwałę. Radny Janusz Brzuszkiewicz wstrzymał się od głosu, a radny Paweł Kamiński był przeciwny.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto