Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Elo Gniezno". Szegetz i raperzy z Gniezna opublikowali piosenkę o Pierwszej Stolicy

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Paweł Bąkowski, Mateusz Zubel, Jakub Dzionek
"Elo Gniezno" to najnowszy utwór Szegetza, czyli Pawła Bąkowskiego, z gościnnym udziałem lokalnych raperów. Sprawdź, o czym opowiada i gdzie można go usłyszeć.

"Elo Gniezno". Szegetz i raperzy z Gniezna opublikowali piosenkę o Pierwszej Stolicy

Szegetz, czyli Paweł Bąkowski, jest związany z lokalną kulturą poprzez aktywność w Stowarzyszeniu Ośla Ławka oraz działalność muzyczną. Wydane w tym roku „Elo Gniezno” to pierwszy singiel muzyka z nadchodzącego minialbumu „Przedświt”. Utrzymany w letnim klimacie utwór opowiada o tytułowym mieście, które stanowiło główną inspirację do powstania tekstu.

- W rapie jest mnóstwo przykładów nawijania o swoim mieście albo dzielnicy, ale to trochę śmieszne, bo po raz pierwszy taka myśl przyszła mi podczas oglądania jakiegoś filmiku w którym Paul McCartney chodzi po Liverpoolu, po Penny Lane i pokazuje, co było śpiewane w tej piosence, więc poniekąd inspiracją był zespół The Beatles. O tym, że o Gnieźnie są kawałki, wiedziałem od dawna i nie wiem nawet, skąd dowiedziałem się o słynnej grupie pionierów z Cathedral Hill i „Gnieźnie”; to numer, który zna mnóstwo wiary ze średniego pokolenia, nawet tacy, którzy już dziś nie słuchają rapu. Później przeglądałem jeszcze, kto i jak nawijał o mieście 62-200, są to na przykład Kwiatek i Bergol. Chociaż jest mnóstwo świetnych numerów, które nie mówią dosłownie o mieście, a są jednak hymnami miasta

– opowiada Paweł Bąkowski.

Tekst piosenki przedstawia bezpośrednio Gniezno w sposób, w jaki postrzegają je przedstawiciele głównie młodszych pokoleń. Słuchacze wychwycą zarówno nawiązania do popularnego wyszydzania miasta z nadmiernej liczby kościołów czy komisów samochodowych przy ul. Poznańskiej, jak również nostalgiczne spojrzenia na miejsca związane z dzieciństwem wielu gnieźnian.

- Gdy rozmawialiśmy przy okazji tworzenia numeru, zależało mi na nostalgicznym i ciepłym spojrzeniu na to miasto, ale absolutnie bez laurkowej wersji pod promocję Gniezna. „Elo” miało raczej pokazać w muzyce, tekstach i obrazach ten moment, w którym spoglądasz na swoje miasto (z całym jego syfem, problemami i bagażem różnych doświadczeń) z czułością: że działy się tu też momenty szczęścia, jakieś „po-raz-pierwszy-rzeczy”, śmieszne sytuacje. Ogólnie słodko-gorzka perspektywa

– opisuje Szegetz.

W utworze pojawili się liczni goście, zaprzyjaźnieni z Szegetzem. Poszczególne zwrotki rapują Bjaroza ze Skoy Ekipy, Ananas, Wiadrowski oraz Miły ATZ, nominowany do Fryderyka 2021 za fonograficzny debiut roku. Do samplów wkomponowano także głosy Czapera, Zuzy Chełek oraz Jarosława Mixera Mikołajczyka. Piosenkę promuje teledysk, nakręcony przez Mateusza Zubla i Jakuba Dzionka. Znalazły się w nim popularne i kultowe miejsca z Gniezna (między innymi Dom Herbaty i Kawy, CK eSTeDe, ul. Dąbrówki).

„Elo Gniezno” można posłuchać w serwisach streamingowych oraz na YouTube.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto