Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Jednej Książki w Bibliotece Publicznej tym razem poleca „Raporty Pileckiego”

mn
Mat. prom.
Z pozycją „Raporty z Auschwitz „ Witolda Pileckiego można zapoznać się w Galerii Jednej Książki w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a. Zachęcamy do jej zamawiania, wypożyczania i czytania

Galeria Jednej Książki w Bibliotece Publicznej tym razem poleca „Raporty Pileckiego”
Raporty Pileckiego, zwane czasem Raportami Witolda, to nazwa raportów z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau autorstwa rotmistrza Witolda Pileckiego, który w celu rozeznania co dzieje się w utworzonych przez Niemców obozach zagłady, zgłosił się na ochotnika, dał schwytać i osadzić właśnie w KL Auschwitz. Stworzył w obozie ruch oporu pod nazwą Związek Organizacji Wojskowej (ZOW). Raporty są podsumowaniem działalności polskiego ruchu oporu w Auschwitz, a także pierwszym na świecie świadectwem dokumentującym Holokaust.

Pierwszy raport Pileckiego trafił z Oświęcimia w listopadzie 1940 r. prosto do rąk Komendanta Głównego ZWZ, gen. „Grota” Roweckiego, a następnie do bazy „Anna” w Sztokholmie, skąd przekazany został do Londynu. Autorzy tych relacji, którzy współpracowali z Pileckim w obozie, mówili: „Nie była to droga ani łatwa, ani krótka”, dlatego ten pierwszy raport znalazł się dopiero 18 marca 1941 r. w sztabie Naczelnego Wodza WP i premiera rządu RP na uchodźstwie, gen. Władysława Sikorskiego. Władze polskie natychmiast ten materiał podały do wiadomości opinii publicznej. Świat musiał się dowiedzieć iż obóz Auschwitz-Birkenau nie był zwykłym więzieniem czy też miejscem odosobnienia, ale „... obozem zagłady, wielką, bezlitosną fabryką śmierci...” Do przekazywania informacji na zewnątrz Pilecki wykorzystywał grupę więźniów z pralniczego komanda, którzy mieli styczność z robotnikami z zewnątrz. I w ten sposób takie materiały docierały przez Warszawę, Sztokholm do Londynu. Tam wysocy funkcjonariusze polskich władz emigracyjnych przekazywali je 6. Wydziałowi Military Inteligence, skąd trafiały do brytyjskich i amerykańskich ogniw rządowych w Londynie i Waszyngtonie.

Najwięksi zwycięzcy oscarowej nocy

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto