Gmina Kłecko. VI edycja Małego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” w Kłecku

mat. nad.
Gmina Kłecko. VI edycja Małego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” w Kłecku
Gmina Kłecko. VI edycja Małego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” w Kłecku mat. nad.
Udostępnij:
Już po raz szósty Stowarzyszenie "RADOŚĆ" działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. hm. Zygmunta Imbierowicza w Kłecku zorganizowało w ramach XVIII Europejskiego Festiwalu Filmowego - Mały Festiwal Filmowy "Integracja i ja".

Tegoroczna edycja odbyła się we wtorek 26.10.2021r.w sali widowiskowej MGOK w Kłecku. Organizatorów wspierali wolontariusze - nauczyciele, pracownicy i uczniowie SOSW w Kłecku. Wydarzenie zostało sfinansowane z Gminnego Projektu „VI Mały Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja” w ramach realizacji zadania publicznego "Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego".

Licznie przybyłych gości serdecznie powitała koordynatorka Festiwalu i wiceprezes Stowarzyszenia „Radość” - Krzysztofa Biront, która przybliżyła zebranym ideę Europejskiego Festiwalu Filmowego corocznie odbywającego się we wrześniu w Koszalinie, w którym mierzą się filmy fabularne, dokumentalne i amatorskie, a najlepsze zdobywają statuetki Motyla. Myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku lecz wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz integracji środowisk osób z niepełnosprawnością ze społeczeństwem, a więc działanie na rzecz humanizmu w najgłębszym tego słowa znaczeniu.

Podczas Festiwalu „Integracja Ty i Ja” zaprezentowanych zostało 5 filmów amatorskich przedstawiających pasje osób z różnymi niepełnosprawnościami, dzięki którym spełniają się, realizują swoje marzenia, pokonują trudności i łamią stereotypy o niepełnosprawności. To pasje zarówno sportowe jak i artystyczne, które dla osób dotkniętych niepełnosprawnością stały się sensem i radością życia.

Nie zabrakło też gościa specjalnego!

Filmową uroczystość uświetniło spotkanie z panem Stanisławem Kmiecikiem, artystą malarzem malującym ustami i stopami, który przybył do Kłecka ze swoją małżonką panią Moniką Woszczyńską Kmiecik aż z okolic Krakowa. W ubiegłym roku z powodu pandemii i zaistniałych obostrzeń nie udało nam się spotkać stacjonarnie ale mieliśmy okazję zapoznać się online z twórczością naszego gościa. Pan Stanisław opowiedział o swojej niepełnosprawności, malarskiej pasji i wykonał rysunek przy pomocy stóp. Widownia z zaciekawieniem i podziwem śledziła jego poczynania i niewiarygodną precyzję, a także obejrzała wystawę przepięknych prac pana Stanisława. Było też wiele pytań uczestników, na które pan Stanisław z ochotą udzielał odpowiedzi. Atmosfera spotkania była ciepła i serdeczna. To było niesamowite przeżycie! Pan Stanisław spotkał się ponadto z uczniami Szkoły Podstawowej w Kłecku oraz z członkami Koła Emerytów, gdzie także został serdecznie przyjęty.

Festiwalowi towarzyszyła wystawa prac nadesłanych na ogłoszony Konkurs Plastyczny pod hasłem: "Olimpiada – sport i ja”, do którego w tym roku zgłosiły się aż 52 osoby. Wszystkie prace zostały docenione a ich autorzy otrzymali wyróżnienia – upominki i dyplomy, które wręczali: dyrektor SOSW w Kłecku Lidia Sojkin-Rembikowska oraz Bartosz Borowiak, reprezentujący głównego sponsora wydarzenia - Gminę Kłecko.

Kolejnym punktem był teatrzyk Kamishibai. Uczniowie SOSW w Kłecku - Mikołaj i Jakub zaprezentowali widowni autorskie przedstawienie poświęcone postaciom zasłużonym dla ziemi kłeckiej – ks. Marcina z Kłecka i Hrabiego Albina Bieliny Węsierskiego z Zakrzewa, które przygotowali pod okiem nauczycielek pani Agnieszki Karbowiak i pani Małgorzaty Jóźwiak. Uczestnicy mieli też możliwość obejrzenia w sąsiednich salach Ośrodka Kultury wystaw poświęconych tym zasłużonym postaciom, których historię przybliżył zebranym pasjonat i działacz na rzecz kultywowania regionalnej pamięci historycznej pan Bartosz Borowiak. Oczywiście nie mogło zabraknąć opowieści o leczniczej musztardzie wg XVI wiecznej receptury ks. Marcina z Kłecka, którą w ostatnim czasie odtworzono i zaczęto produkcję tej historycznej, kłeckiej musztardy a chętni mieli możliwość jej degustacji. Słynna już musztarda oraz niedawno promowana publikacja Michała Szymańskiego pt. „Wielkopolanin wobec zarazy – dorobek naukowy ks. Marcina z Kłecka" znalazły się w zestawie upominkowym dla gości i uczestników konkursu plastycznego.

MAŁY FESTIWAL FILMOWY "INTEGRACJA TY I JA" to niezwykłe i cenne dla społeczności lokalnej przedsięwzięcie, które warto kontynuować i propagować jak najdłużej i jak najszerszej publiczności, tak więc już dzisiaj zapraszamy za rok na VII MAŁY FESTIWAL FILMOWY „INTEGRACJA TY I JA” w Kłecku!

Składamy serdecznie podziękowania wszystkim przybyłym gościom, uczestnikom oraz osobom, które niosły wsparcie w przygotowaniu Festiwalu Filmowego. Dziękujemy panu Robertowi Zgoła – dyrektorowi kłeckiego MGOK za udostępnienie sali widowiskowej.

Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych uczestników Konkursu Plastycznego, a byli nimi wychowankowie i podopieczni WTZ w Gnieźnie, WTZ w Kłecku, DPS w Łopiennie i SOSW w Kłecku.

Z całego serca dziękujemy Panu Stanisławowi i Pani Monice Kmiecikom za przybycie z tak daleka i za pełne artystycznych wrażeń i wzruszeń, niezapomniane spotkanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie