Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno MPPP: "Wystawa zabawek" - od średniowiecznych, aż po współczesne

Sona Ishkhanyan
Dziś w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbył się wernisaż "Wystawy zabawek". Na ekspozycji zaprezentowane zostały ponad 300 zabawek pochodzących ze zbiorów państwowych oraz prywatnych kolekcji. Wystawa obejmuje polskie zabawki z różnych okresów historycznych, a najstarsze z nich datowane są na XI wiek. Najpóźniejsze pochodzą ze współczesnych kolekcji.

Gniezno MPPP: "Wystawa zabawek" - od średniowiecznych, aż po współczesne

Zabawki, którymi przed laty bawiły się dzieci z całej Polski, będzie można od dziś oglądać na "Wystawie zabawek" w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. To już kolejna w ostatnim czasie wystawa w naszym muzeum skierowana do najmłodszych. W ubiegłym roku zaprezentowana została wystawa pod tytułem pod tytułem „Lalka, konik, klocki, miś pluszowy... zabawki dziecięce poprzez wieki". Zdaniem dyrektora muzeum Michała Bogackiego, tego typu ekspozycje zawsze cieszą się dużym powodzeniem nie tylko u najmłodszych, ale także u dorosłych zwiedzających.

- Zabawki są atrybutem naszego dzieciństwa, wchodzą z nami także w dorosłość w formie wspomnień z czasów, kiedy byliśmy dziećmi - podkreślił dyrektor MPPP. - Tak liczna grupa zwiedzających dziś świadczy właśnie o tym - dodał.

Na wystawie pokazywane są różnego rodzaju zabawki, m.in. lalki, misie, konie na biegunach, gry planszowe, pistolety, modele statków i samolotów oraz zabawki mechaniczne, samochody i kolejki. Najstarsze eksponaty pochodzą z X wieku - są to drewniane nożyki zachowane w oryginale. Najdroższe z kolei kosztują kilka tysięcy. -Mamy tu np.lalkę wykonaną w pracowni artystycznej Stefanii Łazarskiej - artystki działającej w Paryżu w czasach I Wojny Światowej. Lalki wykonane w tej pracowni odkryła później Helena Paderewska, która w Stanach Zjednoczonych organizowała specjalne aukcje tych lalek na rzecz dzieci ofiar I Wojny Światowej - opowiadała kurator wystawy. - Lalka ma ponad sto lat, zajmuje wyjątkowe miejsce w naszej wystawie, ponieważ dotyka ona szczególnych wydarzeń historycznych i chyba jest jedyną w Polsce oryginalną lalką zachowaną z pracowni pani Łazarskiej - dodaje na koniec.

Oprócz oglądania samych okazów, dzieci miały także sposobność bawić się przy kolorowym podeście bogato zdobionym w poduszki i piłeczki, rysować kredą na specjalnie przygotowanej ściance, bawić się w klasy. Najmłodsi zwiedzający mieli także sposobność wcielić się w role znawców i wybrać swoim zdaniem najlepszy eksponat. Sprawiało im to wiele radości, a zwłaszcza, że dokonując wyboru wrzucali swoje kartki do specjalnego pojemnika, z którego pod koniec spotkania wylosowano kilkanaście nagród.

- Bawię się świetnie, podobają mi się wszystkie zabawki, ale najbardziej spodobał mi się wielki domek dla lalek - mówiła dziewięcioletnia Klaudia, która przyjechała do nas wraz z rodzicami z Ponina. - Myślę, że jest to świetni pomysł, by pokazać dzieciom także starsze zabawki, takie którymi my się bawiliśmy w dzieciństwie - mówiła mama Klaudii, pani Justyna. - Jest to też okazja dla nas, by wspominać nasze dzieciństwo - dodał tata - pan Bogumił.

- Część zabawek sięga czasów naszego dzieciństwa. To jest trochę załamujące, ponieważ ja mam dopiero 37 lat i te zabawki już można podziwiać już jako eksponaty - nieco żartobliwie określił pan Hubert z Gniezna. - A tak na serio, to fajna zabawa, frajda dla dzieci, a ale także nauka historii -tego jak kiedyś bawiły się dzieci - dodał.

Jak się okazało wystawa przyciągnęła nie tylko dzieci i rodziców, ale także starsze osoby, które z ciekawości przybyły zobaczyć i jak twierdzą powspominać. - Jesteśmy tu same, bez wnuków i dzieci, ponieważ sam temat nas bardzo zaciekawił. Chodzimy, oglądamy i wspominamy, przypominamy różne zabawy popularne w naszych czasach. Były to ciężkie czasy, ale mimo to bawiliśmy się, wymyślaliśmy różne zabawy i często sami robiliśmy swoje zabawki - lalki, samochodziki itp. - mówią pani Agata i Zdzisława z Gniezna.

Wystawa czynna będzie do do 12 lutego 2017 r., a do ekspozycji przygotowywany jest także program wydarzeń towarzyszących, m.in. kiermasz świąteczny, lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, warsztaty, pokazy filmowe, konkursy i wiele innych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto