Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: setna rocznica Bitwy Warszawskiej [FOTO]

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Gniezno: setna rocznica Bitwy Warszawskiej
Gniezno: setna rocznica Bitwy Warszawskiej Paweł Brzeźniak
Gniezno: setna rocznica Bitwy Warszawskiej miała swoje obchody w kościele pw. NMP Królowej Polski (dawniej kościół garnizonowy), a następnie na cmentarzu przy ul. Witkowskiej.

Mszę świętą w kościele przy ul. Chrobrego odprawił ks. Maciej Lisiecki. Podczas uroczystości na cmentarzu złożono kwiaty przy grobach polskich żołnierzy, w tym na grobie kpt. Józefata Sztuki, jednego z ostatnich gnieźnieńskich kombatantów oraz mł. chor. Jarosława Maćkowiaka, który poległ w Afganistanie.

Wcześniej głos zabrał historyk Robert Gaweł. - 100 lat temu naród polski stanął przed, wydawałoby się, zadaniem nie do wykonania. Potężna armia bolszewicka szła ze wschodu, aby wypełnić rozkazy płynące z Moskwy i doprowadzić ogień rewolucji do Niemiec. Wszystko już było poukładane, wydawało się, że Warszawa nie jest w stanie się obronić. Okazało się jednak, że niesamowity wysiłek narodu, a przede wszystkim jego mądrość, zjednoczenie wszystkich sił politycznych wokół wspólnego rządu jedności, wokół naczelnego wodza doprowadziło do tego zwycięstwa, do zwycięstwa o którym uczą się do dziś na akademiach wojskowych na całym świecie. To był iście napoleoński manewr wyprowadzony znad Wieprza, który doprowadził do rozbicia głównych sił bolszewickich, Marszałek Piłsudski, generał Rozwadowski, generał Haller, generał Sikorski - to są do twórcy zwycięstwa. Musimy o nich pamiętać, bo potrafili ze sobą rozmawiać, potrafili dla Rzeczypospolitej zrobić wszystko co mich umysły dały radę osiągnąć; rękoma polskich żołnierzy zmobilizowanych do tej wojny udało się zatrzymać tę nawałę - przyznał Robert Gaweł. - Broniliśmy naszych symboli, broniliśmy naszej flagi, naszych znaków i udało się je obronić. Pamięć o tej wojnie trwać powinna i wydaje się, że chyba świadomości społeczeństwa polskiego za mało się o niej mówi. Mówimy o porażkach, mówimy o przegranych, potrafimy płakać nad grobami zabitych i dobrze że tak jest, ale potrafić powinniśmy się też cieszyć z tego, co jest wielkim zwycięstwem wspólnej naszej sprawy - dodał.

Cmentarz przy ul. Witkowskiej kryje w sobie 163 mogiły żołnierzy, którzy w tej wojnie zginęli, a pochodzili stąd z Gniezna bądź z gnieźnieńskiej ziemi, z gnieźnieńskiego powiatu. Reszta to są grupy oficerów i żołnierzy z garnizonu gnieźnieńskiego, którzy zmarli w latach późniejszych.

15 sierpnia to szczególny dzień dla Polaków. Tego dnia obchodzimy dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem, Święta Wojska Polskiego i przełomowy dzień Bitwy Warszawskiej, kiedy to szala zwycięstwa przechyliła się na polską stronę. Część naszych rodaków wierzyła, że to właśnie wstawiennictwu Matki Bożej zawdzięczamy zwycięstwo nad bolszewikami. Uwiecznił to w swoim obrazie Jerzy Kossak.

W marcu 1921 roku Rosja Sowiecka i Polska podpisały traktat ryski, który sankcjonował układ granic i uzgadniał kwestię wymiany jeńców. Przepadł projekt federacyjny Józefa Piłsudskiego, mówiący o powstaniu wolnej i niepodległej Ukrainy i Białorusi. Z pozostałych warunków, takich jak wypłata odszkodowania czy oddanie dóbr kultury, sowieci albo się nie wywiązali albo wywiązali, ale w minimalnym zakresie. Pokój trwał kilkanaście lat, kiedy to 17 września 1939 roku ZSRR przypieczętował porażkę Polski. Obrońcy Polski z 1920 roku byli wówczas traktowani szczególnie brutalnie.

Gnieźnieńskie obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zakończyła projekcja filmu "Legiony", która odbyła się o 21:00 na terenie zielonego zaplecza przy Muzeum Zabytków Kultury Technicznej (teren koszar, ul. Wrzesińska).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto