Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Jerzy Sieczkowski - mistrz". W Starym Ratuszu zagościła wystawa poświęcona kultowemu fotografowi

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Do Starego Ratusza zawitała wyjątkowa wystawa. Tym razem gnieźnieńskie instytucje kulturalne współpracowały, by przybliżyć mieszkańcom twórczość Jerzego Sieczkowskiego i jego uczniów.

Wystawa jest jedną dwóch, które zostały zrealizowane we współpracy pomiędzy trzema instytucjami: Miejskim Ośrodkiem Kultury, Centrum Kultury "Scena To Dziwna" oraz Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna. Pierwszy wernisaż zgromadził liczne grono mieszkańców, którzy chcieli poznać lub przypomnieć sobie twórczość Jerzego Sieczkowskiego - jednego z liderów gnieźnieńskiego środowiska fotograficznego w XX wieku.

- Tegoroczna rocznica [20. rocznica śmierci - przyp. red.] jest doskonałą okazją, by przypomnieć nie tylko jego postać, ale także jego uczniów, kursantów, dlatego stała się podstawą do współpracy pomiędzy trzema instytucjami w ramach projektu „Rozczytana koalicja”, który łączy i zbliża do siebie różne instytucje i pozwala im realizować takie ciekawe projekty, jak ta wystawa. Tych wspólnych projektów będzie więcej, ponieważ „Rozczytana koalicja” jest rozpisana na dwa lata, czeka nas jeszcze wiele ciekawych wydarzeń

– mówił Piotr Wiśniewski, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

Na wystawie znalazły się fotografie z różnych okresów twórczości Jerzego Sieczkowskiego. Wiele z nich dopiero pierwszy raz zostało udostępnione publicznie za sprawą prywatnego archiwum Jarosława Sieczkowskiego, brata fotografa. Wśród przedstawionych zdjęć znalazły się zarówno te o charakterze reportażowym, przedstawiające mieszkańców Gniezna, ale także relacje z wydarzeń historycznych oraz autoportrety powstałe podczas pracy Sieczkowskiego w gnieźnieńskim muzeum.

- Jerzy był człowiekiem bardzo uczciwym i bardzo skromnym. Miał natomiast zasady. Przede wszystkim starał się promować ludzi, znajdować w nich dobre cechy i je akcentować. Zawsze mówił „idź tą drogą”, „spróbuj tutaj”, natomiast nikogo nie skreślał. Uważam, że w czasach zamętu i wielu przemian to bardzo ważna cecha i myślę, że pozytywne działanie i pozytywne myślenie dadzą nam bardzo dużo. Tym bardziej, sztuka pozwala nam przetrwać w tych czasach, jest znamieniem tego, że cała cywilizacja trwa

- Marek Lapis, kurator obu wystaw.

Po obejrzeniu wystawy i poczęstunku goście udali się do Centrum Kultury "Scena To Dziwna", gdzie czekała na nich druga wystawa, związana z uczniami Jerzego Sieczkowskiego.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto