Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPPP Gniezno: wystawa szopek bożonarodzeniowych

Paweł Brzeźniak opr.
materiał Muzeum/Fotostube
Od wczoraj w holu głównym Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie można oglądać wystawę szopek bożonarodzeniowych. Na ekspozycji zaprezentowane zostały prace wykonane przez ludowych twórców z różnych rejonów Polski.

Z całej ekspozycji na szczególną uwagę zasługują dwie szopki krakowskie, które nawiązują do zabytków Krakowa, są niezwykle kolorowe i bogato zdobione. Jedna z szopek krakowskich posiada elementy ruchome, co wydawało się być bardzo atrakcyjne zwłaszcza dla najmłodszych odbiorców tej wystawy. Ekspozycja wydaje się być adresowana w pierwszej kolejności do dzieci, ze względu na sposób prezentacji szopek. Magdalena Robaszkiewicz oraz Anna Lubczyńska, autorki wystawy, przygotowały gabloty na tyle niskie, by dzieci mogły z łatwością obejrzeć dokładnie każdą z szopek i zobaczyć najmniejszy szczegół tej misternej pracy ludowych twórców.

Dział edukacji MPPP przygotował specjalnie na tą okazję świąteczne warsztaty, które zajęły przede wszystkim najmłodszych, ale rodzice i opiekunowie dzieci także skorzystali z możliwości stworzenia choinkowych ozdób, stylizowanych na wytwórstwo ludowe. Bardzo dużym zainteresowanie cieszyło się stanowisko Piotra Staszaka, ludowego twórcy i rzeźbiarza, który przygotował małą pracownię ludowego artysty. Wszyscy, którzy przybyli tego dnia do muzeum mogli, pod okiem profesjonalisty, doszlifować, ozdobić i pomalować figurki aniołów, koników, czy bałwanków, by upiększyć swoją własną choinkę.
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie stworzyło prawdziwie świąteczną atmosferę! Kapela Ludowa grała i odśpiewała kolędy, dzieci mogły w tym czasie odpocząć na edukacyjnych podestach, wśród zielonych poduszek, podziwiając podwieszone pod sufitem: gwiazdę kolędniczą oraz pająka (ludową ozdobę świąteczną). Tego dnia dzieci odkrywały kolejne elementy wystawy szopek, z podobnym zaangażowaniem, co prezenty pod choinką.

Jednym z elementów wystawy szopek bożonarodzeniowych był wymiar edukacyjny – na kolorowych naklejkach widniały bowiem informacje na temat szopek, a także innych przedstawień związanych z Bożym Narodzeniem. Mogliśmy dowiedzieć się, że zarówno szopki, jak i przedstawienia jasełkowe były sposobem na przekazywanie z pokolenia na pokolenie tajemnicy narodzin Jezusa. Miały w prosty i czytelny sposób opowiedzieć o wydarzeniach z Betlejem. W tym celu stosowano przystępne, wyraziste i działające na wyobraźnię środki wyrazu. Starano się również, by sceny były wesołe i pełne optymizmu. Muzealni eksperci przekazywali także wiedzę, na temat przedstawień Bożego Narodzenia w średniowieczu, ponieważ prawdopodobnie na tych wizjach opierają się do dziś twórcy szopek bożonarodzeniowych.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz z kolekcji Stanisława Pasiciela. Świąteczna ekspozycja MPPP czynna będzie do 10 stycznia 2016 roku w godzinach otwarcia MPPP – wstęp wolny!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto