Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPPP Gniezno: "Wystawa zabawek" - ich uniwersalizm i ponadczasowość

Sona Ishkhanyan
13 listopada o godz. 15.00 Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na wernisaż "Wystawy zabawek". Na ekspozycji zaprezentowane będą ponad 300 zabawek pochodzących ze zbiorów państwowych oraz prywatnych kolekcji. Wystawa obejmować będzie polskie zabawki z różnych okresów historycznych, a najstarsze z nich datowane są na XI wiek. Najpóźniejsze pochodzić będą ze współczesnych kolekcji.

MPPP Gniezno: "Wystawa zabawek" - ich uniwersalizm i ponadczasowość

W najbliższą niedzielę o godz. 15.00 w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbędzie się wernisaż „Wystawy zabawek”, która obejmować będzie ponad 300 przedmiotów służących od wieków do zabawy. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci, jak również rodzice! Otwarciu wystawy towarzyszyć będą ciekawe konkursy z nagrodami.

- Każdy z nas w dzieciństwie się bawił i dziś jako dorosły też często się bawi ze swoimi dziećmi. Nie wszyscy byliśmy we wojsku, jeździliśmy samochodami, jemy mięsa, ale wszyscy bawiliśmy zabawkami - rozpoczął żartobliwie Michał Bogacki, dyrektor MPPP. - Zabawki, choć brzmią dość niepozornie, są przedmiotem, który towarzyszy człowiekowi od samego początku. Na przestrzeni wieków zmieniają się nasze poglądy, poczucie estetyki, czy materiały, z którego zostały wykonane i po zabawkach to najlepiej widać. I choć na przestrzeni lat, zmienia się ich wykonanie, to tak naprawdę zabawki od tysiącleci pełnią taką samą funkcję i są wykonane na wzór tych najstarszych - mamy lalki, koniki, samochodziki, miecze, żołnierzyki itp. Wystawa jest szczególna, bo pokazuje zabawki z różnych epok, co zdarza się bardzo rzadko. tego typu wystaw w Polsce było naprawdę niewiele zaznacza M. Bogacki. Dla mnie perełkami wśród całego zbioru są oryginalne drewniane mieczyki - zabawki z X-XI wieku - dodaje dyrektor.

- Na wystawie zobaczymy zabawki, które dzieci animują aranżując pewnego rodzaju spektakl (będą to przede wszystkim figurki ludzkie i zwierzęce) oraz przedmioty, które stają się figurami lub akcesoriami rozmaitych gier (kule, piłki, pionki, gwizdki). Centrum ekspozycji zajmą najstarsze zabawki pochodzące z wykopów archeologicznych z terenów Polski. Są to przede wszystkim miniaturki z drewna, gliny lub stopu cyny z ołowiem (akcesoria kuchenne, fragmenty mebelków dla lalek, miniaturowa broń), figurki zwierząt i ludzi, a także takie zabawki jak bączki, warkotki, gwizdki czy skarbonki, akcesoria różnych gier - informuje kurator wystawy, Magdalena Robaszkiewicz z MPPP. - Nasza kolekcja głównie obejmować będzie okazy z II połowy XX wieku, wypożyczone dla nas przez kolekcjonerów z całej Polski. Wśród nich mamy, można powiedzieć, że bezcenne okazy, choć ich wartość określa się do kilku tysięcy zł. A bezcenne są dla właścicieli. Mamy tu np.lalkę wykonaną w pracowni artystycznej Stefanii Łazarskiej - artystki działającej w Paryżu w czasach I Wojny Światowej. Lalki wykonane w tej pracowni odkryła później Helena Modrzejewska, która w Stanach Zjednoczonych organizowała specjalne aukcje tych lalek na rzecz dzieci ofiar I Wojny Światowej - opowiadała kurator wystawy. - Lalka ma ponad sto lat, zajmuje wyjątkowe miejsce w naszej wystawie, ponieważ dotyka ona szczególnych wydarzeń historycznych i chyba jest jedyną w Polsce oryginalną lalką zachowaną z pracowni pani Łazarskiej - dodaje na koniec.

Wystawa współtworzona została przez: prof. Dorotę Żołądź-Strzelczyk, dr Katarzynę Kabacińską-Łuczak, Korę Kowalską.

Motto wystawy stanowi zdanie Katarzyny Kabacińskiej: „Zabawa może istnieć bez zabawki, ale zabawka bez zabawy jest tylko zwykłym przedmiotem”, które towarzyszyło przy tworzeniu wszystkich elementów wystawy: od samego projektu aranżacji wystawy, poprzez interaktywne zwiedzanie angażujące małych gości, aż do programu wydarzeń towarzyszących.

Wystawa czynna będzie do do 12 lutego 2016 r., a do ekspozycji przygotowywany jest także program wydarzeń towarzyszących, m.in. kiermasz świąteczny, lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, warsztaty, pokazy filmowe, konkursy i wiele innych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto