Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PEC: Ciepło jednak nie aż takie drogie. Taryfa wyższa ale podwyżki dla mieszkańców niższe

inf. prasowa
Gnieźnieńskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej kilka dni temu opublikowało informację o tym, że zmienia się taryfa ciepła. Jak się okazuje dla mieszkańców Gniezna ciepła nie wzrasta o 29,61% tylko o około 8,5%.

- Dla uprawnionych odbiorców ciepła do korzystania z ceny z rekompensatą (gospodarstwa domowe, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, szpitale, szkoły, przedszkola, itp.) Cena Ciepła systemowego nie powinna być wyższa niż 8,5%, natomiast cena ciepła z kotłowni gazowych nie powinna wzrosnąć o więcej niż 40% do końca obowiązywania taryfy, jeśli deklaracje Minister Klimatu i Środowiska, Anny Moskwa zostaną wprowadzone tak jak deklaruje Rząd od lutego br. - podało przedsiębiorstwo.

Podwyżki wynikają z sytuacji na rynku: wzrostu ceny węgla i paliw, a także wzrost minimalnego wynagrodzenia.

To spowodowało konieczność podwyższenia cen ciepła systemowego w taryfie dla ciepła wraz z opłatą przesyłową o blisko 30% (z 154,94 zł/GJ na 200,81 zł/GJ) oraz wzrost kosztów energii cieplnej pochodzącej z kotłowni gazowych o ponad 153% (z 78,29 zł/GJ do 198,20 zł/GJ) .

Uprawnieni odbiorcy Ciepła systemowego oraz uprawnieni odbiorcy ciepła z kotłowni gazowych korzystają z rekompensaty, która ma obowiązywać do końca 2023 roku, i ma gwarantować znacznie mniejsze podwyżki nie wynikałoby to z taryfy.

Oznacza to, że cena Ciepła systemowego wraz z opłatą przesyłową wzrośnie z (132,02 zł/GJ aktualna cena z rekompensatą do 143,16 zł/ GJ), czyli o 8,44% a nie jak to wynikałoby z nowo wprowadzonej taryfy o blisko 30%. Z informacji podanej w ciągu ostatnich dni przez Minister Klimatu i Środowiska, Panią Annę Moskwę rekompensata będzie obowiązywała do końca roku 2023.

Z rekompensaty w jeszcze większym stopniu skorzystają mieszkańcy korzystający z ciepła wytwarzanego na kotłowniach gazowych.

Wzrost kosztów energii cieplnej pochodzącej z kotłowni gazowych w taryfie wzrósł o ponad 153% (z 78,29 zł/GJ do 198,20 zł/GJ) . Dzięki rekompensacie, która ogranicza wzrost ceny do 150,95 zł/GJ, wzrost kosztów ciepła wyniósłby 92,81%. Ministerstwo Klimatu zadeklarowało jednak, że wzrost cen energii cieplnej od października 2022 r. nie może być wyższy niż 40% w odniesieniu do września 2022 r.

Oznacza to, że dodatkowa rekompensata zapowiadana przez Panią Minister Moskwę spowoduje, że mieszkańcy korzystający z ciepła wytwarzanego w kotłowniach lokalnych (gazowych) powinni płacić nie więcej niż 110 zł/GJ, czyli wzrost kosztów wyniósłby około 40% a nie jak wynikałoby z zapisów taryfy ponad 153%. Cena taka powoduje, że koszt ciepła z kotłowni gazowych dla uprawnionych odbiorców jest niższy niż koszt wytworzenie ciepła w indywidualnych kotłach gazowych. Wynikowa cena 1MWh z uwzględnieniem rekompensaty dla kotłowni gazowych wynosić będzie około 180 zł/MWh, natomiast odbiorcy indywidualni mają cenę w taryfie gazowej na poziomie 200 zł/MWh.

Źródło: inf. prasowa PEC

PEC: Ciepło jednak nie aż takie drogie. Taryfa wyższa ale podwyżki dla mieszkańców niższe

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto