Powiat gnieźnieński. OSP na terenie powiatu coraz lepiej rozwinięte. To dzięki ochotnikom, ale nie tylko

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Udostępnij:
Wzrasta profesjonalność ochotniczych straży pożarnych w powiecie gnieźnieńskim. W 2021 roku aż 1700 zdarzeń było obsługiwanych przez druhów-ochotników. Poseł Tadeusz Tomaszewski podsumował w strażnicy OSP Strzyżewo Smykowe pracę ochotników z terenu powiatu gnieźnieńskiego.

W latach 2016-2020 najwięcej środków finansowych z budżetów gmin na ochronę przeciwpożarową realizowaną przez ochotnicze straże pożarne przeznaczyła gmina Gniezno: ponad 5 mln złotych. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców, rocznie 80 zł na jednego obywatela – mieszkańca gminy. Na terenie powiatu gnieźnieńskiego wszystkie gminy i powiat gnieźnieński przeznaczyły na ten sam cel ponad 15 milionów. Jak twierdzi T. Tomaszewski, głównym, ale niejedynym partnerem w rozwoju jednostek są gminy. Jednostki wspierane są przez Zarząd Wojewódzki Ochotniczych Straży Pożarnych, który otrzymuje wsparcie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W ciągu 5 lat jednostki z powiatu gnieźnieńskiego otrzymały ok. 5 mln złotych na zakup niezbędnego sprzętu i umundurowania.

- Nasz teren jest duży, a znaczne odległości zdarzeń od jednostki PSP w Gnieźnie powodują to, że niejednokrotnie druhowie z OSP na miejscu zdarzenia są pierwsi i oni prowadzą pierwsze działania. W 2021 roku zwiększyła się też udział zdarzeń obsługiwanych przez OSP (…)

- mówił mł. Bryg. Jarosław Łagutoczkin, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarne, przy udziale Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu przekazała w latach 2017-2021 ponad 2,7 mln zł przekazano na rzecz OSP z gnieźnieńskiego regionu.

Jak się okazuje, zwłaszcza gmina Gniezno ma się czym chwalić.

- Ta jednostka w Strzyżewie Smykowym to przykład, jak można rozwijać działalność wolontariatu, wtedy kiedy jest grupa ludzi chętnych, wsparcie samorządu i wspólne działanie wszystkich stron. Rozbudowana strażnica, nowy samochód, ale przede wszystkim: ludzie! Ponad 40 ochotników gotowych do udziału w akcjach ratowniczych

– relacjonował poseł Tomaszewski, który jednocześnie jest strażakiem OSP Goczałkowo-Gurówko oraz wiceprzewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej Związku OSP RP w Warszawie. Druhowie ze Strzyżewa w 2021 roku uczestniczyli w 88 wyjazdach ratowniczych.

To, że służba ochotniczych straży pożarnych jest bardzo ważna, zwłaszcza dla lokalnych społeczności podkreślił też były prezydent Gniezna.

- Być ochotnikiem to nie tylko być sprawnym fizycznie, ale i mieć serce skierowane na drugiego człowieka i takich osób mamy ponad 1100 w powiecie gnieźnieńskim

– dodał Jacek Kowalski, Prezes Zarządu Powiatowego OSP.

Powiat gnieźnieński. OSP na terenie powiatu coraz lepiej rozwinięte. To dzięki ochotnikom, ale nie tylko

Powiat gnieźnieński. OSP na terenie powiatu coraz lepiej roz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rafal Nowak
Mam pytanie czemu ma służyć ta konferencja?? Czyżby wybory tuż tuż ?? I drogi kariery się kończą dla PO PSL i SLDto może w strazy spróbujemy

Samym sprzętem strażak OSP nie zajedzie na akcje by ratować. Panie Tomaszewski czas chyba podziałać w tym temacie bo jest bardzo dużo leciwych aut w powiecie. Narazie partia PiS wygrywa kolejne auta nowe na powiat.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie