Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu świętuje merytorycznie swoje 25 lat. Wchodzimy w ważne zmiany w polityce społecznej

Materiał informacyjny - WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu działa już ćwierć wieku – świętuje 25-lecie swojej pracy, ale nie robi tego w postaci bankietów, ale tak, jak przystało na instytucję bardzo praktyczną – organizując konferencję „Wyzwania Polityki Społecznej”. W efekcie do Poznania przyjechali przedstawiciele kadr instytucji polityki społecznej, innych ROPS-ów, naukowcy zgłębiający istotę polityki społecznej, a także przedstawiciele władz samorządowych. W centrum konferencyjnym Concordia Design witali ich wicemarszałkini Paulina Stochniałek oraz dyrekcja poznańskiego ROPS.

- Cieszymy się z naszego 25-lecia, ale świętujemy merytorycznie: spotykamy się, by porozmawiać o bardzo ważnych tematach – mówił Grzegorz Grygiel, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. - Pamiętamy o reformach systemu pomocy społecznej, o pierwszych zmianach z 1990 r., o 20-leciu ustawy o pomocy społecznej, ale przede wszystkim mamy na uwadze konkretne wyzwania polityki społecznej - i to nie tylko regionalnej. Wszyscy mamy świadomość, że powinniśmy zmienić spojrzenie na politykę społeczną, na narzędzia, jakimi ją realizujemy, a także – że powinniśmy odchodzić od wsparcia w formie świadczeń pieniężnych do usług społecznych. Temu dedykowane są poszczególne panele naszej konferencji.

O jubileuszu mówiła także Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, przypominając, jak wyglądały strategie regionalnej polityki społecznej i skupiając się na obecnej, adresowanej do sześciu podstawowych grup odbiorców: do rodziny – w tym pieczy zastępczej i adopcji, seniorów, osób z ograniczoną sprawnością, osób z kręgu wysokiego ryzyka socjalnego, migrantów, ale też do kadry pomocy i integracji społecznej. - Chcemy wspierać samorządy niższego szczebla – powiaty i gminy – deklarowała wicemarszałkini Paulina Stochniałek. – W naszym regionie wykorzystujemy intensywnie fundusze europejskie. Pamiętam, że wyzwań jest dużo, więc dużo mamy do zrobienia! Cieszę się, że polityka społeczna jest już widoczna z punktu centralnego, co powinno w najbliższym czasie, zgodnie z deklaracją premiera Donalda Tuska przełożyć się na zarobki kadr pomocy społecznej. Trudno bowiem jest sobie wyobrazić, że przy niskich zarobkach jej pracownicy są w stanie utrzymać rodzinę, i mieć motywację to skutecznego działania. A trzeba ludzi do niego wciągać, integrować – jesteśmy samorządem, musimy się wspierać, widzieć potrzeby i efekty, coś musimy dawać innym. Dziś polityka społeczna musi być aktywna, nie może stać w miejscu!

Zofia Rutkowska, Zastępczyni Dyrektora do Spraw Strategicznych ROPS w Poznaniu przedstawiła projekt pn. „Koordynacja polityki społecznej w Wielkopolsce”. Analogiczne projekty realizowane są przez wszystkie szesnaście Ośrodków w Polsce. Przypomniała o ich celach i o praktycznym oddziaływaniu na system pomocy społecznej.

- Projekt w Wielkopolsce jest finansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 – przypomniała Zofia Rutkowska. – Założenia projektu pozwalają samorządom województw dobrze realizować działania polityki społecznej w takich czterech podstawowych zadaniach, jak planowanie strategiczne, wspieranie samorządów lokalnych w realizacji zadań w obszarze polityki społecznej, systemowe podejście do szkoleń i koordynacja działań w sektorze ekonomii społecznej.

- Żyjemy w coraz większej niepewności i coraz mniejszej stabilności, Polska do 2025 roku może stracić nawet 10 proc. populacji swoich obywateli, a około 2060 roku będzie nas około 30,6 mln obywateli, przy czym spadek liczby ludzi w wieku produkcyjnym ocenia się od 25 do 40 procent; czas najwyższy na mądrą i świadomą politykę społeczną, jako inwestycję, a nie jako koszt - mówił podczas jednego z paneli prof. Mirosław Grewiński, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej. Podobne zdanie wyrażała wicemarszałkini Paulina Stochniałek podkreślając, że ważnym zadaniem dla polityki społecznej naszych czasów jest przechodzenie od paradygmatu świadczeń społecznych do paradygmatu usług społecznych – To dlatego powstają centra usług społecznych, i dlatego ROPS w Poznaniu jako jeden z pierwszych przygotował diagnozę usług społecznych.

Grzegorz Grygiel przypomniał zarazem, jak ważne są dobrze przygotowane, wynagradzane i zmotywowane kadry. – Jednym z kluczowych priorytetów jest zapewnienie środków, które będą inwestycją w kadrę pomocy i integracji społecznej. Chcemy, aby w tym procesie udało się przygotować odpowiednio zmotywowanych i kompetentnych ludzi działających na systemie, a nie zniechęconych zarobkami i wypalonych zawodowo.

Konferencja połączona była z panelem plenarnym poświęconym wyzwaniom polityki społecznej, a także panelom poświęconym wyzwaniom w obszarach pieczy zastępczej, wsparcia osób z niepełnosprawnościami, wsparcia osób starszych, osób w kryzysie socjalnym (m.in. doświadczających ubóstwa, bezdomności), migrantów i wsparcia kadry polityki społecznej w przemianach np. tworzeniu centrów usług społecznych. Podkreślano rolę projektów finansowanych z dwóch programów: Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 oraz wspomnianego wcześniej Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027, o których podczas konferencji prasowej dokładnie opowiedziała Zofia Rutkowska.

Miłym akcentem było wręczenie przez marszałkinię Paulinę Stochniałek odznak honorowych „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, która gratulując Andrzejowi Piotrowskiemu, Barbarze Sadowskiej, Wojciechowi Walczakowi i Stowarzyszeniu dla osób z autyzmem „Pro Futuro” podkreślała swoją wdzięczność za wkład na rzecz najbardziej potrzebujących wsparcia mieszkańców wielkopolski.

Na zdjęciach osoby biorące udział w konferencji „Wyzwania Polityki Społecznej" w dn. 20 marca 2024 r. z okazji 25-lecia ROPS w Poznaniu. Konferencja dofinansowana przez Unię Europejską. Materiał zrealizowany ze środków samorządu województwa wielkopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto