Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo w Łubowie nosi imię Powstańców Wielkopolskich

Paweł Brzeźniak
Rondo w Łubowie nosi imię Powstańców Wielkopolskich
Rondo w Łubowie nosi imię Powstańców Wielkopolskich Gmina Łubowo
Na wniosek Komisji Kultury Zdrowia i Pomocy Społecznej, Rada Gminy Łubowo zatwierdziła nadanie nazwy "Rondo Powstańców Wielkopolskich". W związku z tym, odbyły się uroczystości nadania imienia rondu.

- W 1795 roku miał miejsce III rozbiór Polski, który spowodował, że Polska na 123 została wymazana z map Europy. Wymazano Polskę z map Europy ale nie z serc i umysłów Polaków. Istniał bowiem naród, który przez cały czas niewoli posługiwał się tym samym językiem, kultywował polskie tradycje i obyczaje, wyznawał tą samą wiarę. Polacy nigdy nie mogli pogodzić się z utratą niepodległości. Czekali tylko na sprzyjającą chwilę, by chwycić za broń i wyzwolić Ojczyznę. Tak było podczas powstania Kościuszkowskiego, powstania listopadowego, powstania styczniowego. Kiedy okazało się, że nie mamy szans pokonać silniejszego wroga, a na ołtarzach została złożona ofiara olbrzymiej ilości krwi polskiej - mówił podczas uroczystości wójt Andrzej Łozowski. - Zaprzestano dalszych walk. Polacy postanowili realizować hasła pracy u podstaw i pracy organicznej. W ten sposób podnosili kulturę i świadomość wśród narodu, a także działali na rzecz pomnażania dóbr materialnych przyszłej wolnej Ojczyzny. I Wojna Światowa, która wybucha w 1914r obudziła w nas nadzieje na wolność, bowiem dawni zaborcy stanęli po przeciwnych stronach barykad. 11 listopada 1918r kończy się I wojna światowa. Polska odzyskała niepodległość. Jednak nie wszystkie ziemie weszły w skład odrodzonego państwa polskiego. Między innymi poza granicami państwa znalazła się prastara kolebka państwowości polskiej – Wielkopolska. Wielkopolanie nie mogli pogodzić się z tym faktem, czekali na odpowiedni moment, by ruszyć do walki i włączyć Wielkopolskę do macierzy. Taka chwila nastąpiła w dniu 26 grudnia 1918r, kiedy to do Poznania przyjechał wielki Polak „Ambasador Polskości” Ignacy Jan Paderewski. Przyjazd ten spowodował, iż znienawidzony orzeł pruski zaczął przygotowywać się do odlotu. 27 grudnia 1918r wybuchło powstanie w Poznaniu, które szybko ogarnęło całą Wielkopolskę i zakończyło się zwycięstwem. W dniu dzisiejszym w setną rocznicę wybuchu powstania pragniemy uczcić pamięć tego wydarzenia poprzez nadania rondu w Łubowie imienia Powstańców Wielkopolskich. W ten sposób chcemy uczcić pamięć tych wszystkich mieszkańców naszej „Małej Ojczyzny”, którzy sto lat temu tymi drogami maszerowali do swoich oddziałów powstańczych, by stanąć do walki w obronie Ojczyzny. Ilu ich było??? Trudno powiedzieć, czas zatarł pewne ślady. Wielu z nich poległo w walkach, inni zmienili miejsca zamieszkania, a jeszcze inni w obawie przed represjami ze strony okupantów w 1939 roku zacierali ślady. Cześć i chała bohaterom - dodał.

Na koniec uroczystości została złożona wiązanka kwiatów na grobie jednego z powstańców w Dziekanowicach. W uroczystości brała udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Fałkowie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto