Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnia socjalna "Domowe przysmaki" zachwyca swoimi daniami!

Paweł Brzeźniak
Spółdzielnia socjalna "Domowe przysmaki"
Spółdzielnia „Domowe przysmaki” to jedna z inicjatyw stowarzyszenia „Światowid”, która jest wyciągnięciem pomocnej ręki dla ludzi. Korzysta z niej całkiem spore grono osób.

Spółdzielnia socjalna "Domowe przysmaki" zachwyca swoimi daniami!

Ideą powstania spółdzielni socjalnej „Domowe Przysmaki” było wykorzystanie lokalnego potencjału osób, które przez wiele lat pozostawały nieaktywne na rynku pracy, a jednocześnie świetnie znają tradycyjną i regionalną kuchnię. Początkowo podmiot ten został stworzony by wytwarzać lokalne produkty i przetwory tj.: dżemy, syropy, soki z owoców w które zaopatrują nas rolnicy z sąsiednich wsi i miejscowości oraz dostarczać gotowe potrawy do Przedszkola i Żłobka „Razem Być” w Wymysłowie. Jak się okazało w krótkim czasie, zainteresowanie „Domowymi Przysmakami” było duże, a pytania o możliwość zorganizowania w siedzibie stowarzyszenia „Światowid” (Małachowo Szemborowice) przyjęć urodzinowych, imprez okolicznościowych, spotkań firmowych czy szkoleń zdecydowanie przerosło oczekiwania. – Nasza spółdzielnia od początku kładzie duży nacisk na jakość używanych produktów, by ostateczna potrawa smakowała „jak u babci”. Mamy własny ogród zielarsko - warzywny, produkty rolne od naszych dostawców są selekcjonowane, mięso kupujemy z małej lokalnej masarni, a co najważniejsze staramy się nie używać półproduktów – informuje Jakub Dzionek ze „Światowida”.

Obecnie w „Domowych Przysmakach” pracuje 7 osób, a spółdzielnia spełnia funkcje i realizuje zadania podmiotu ekonomii społecznej, a członkami - założycielami są gminy: Czerniejewo, Niechanowo, Orchowo, Trzemeszno, Witkowo oraz Stowarzyszenie Światowid.

– Każda z nas od lat przygotowuje potrawy w domu, najczęściej na podstawie tradycyjnych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Nasze umiejętności staramy się przeniosłyśmy do kuchni w spółdzielni przygotowując posiłki – przyznają panie ze spółdzielni. – Najbardziej lubimy smakować gotowe już potrawy (śmiech). A tak naprawdę, to najprzyjemniejsze są opinie i uśmiechy zadowolonych gości, którzy wracają zamawiając u nas kolejne imprezy.

– Które dania są ich specjalnością? Pani Genia specjalizuje się w pieczeniu. Drożdżówki, kruszaniec, czekoladowiec to rzeczy, które wychodzą jej najlepiej. Renata? Renata lubi robić surówki, to zazwyczaj przygotowuje i to jej mocna strona. Pani Beata robi wyśmienity domowy makaron – do barszczu, rosołu pasuje najlepiej. Mięsa zdecydowanie najlepiej robi Basia. Zawsze dobrze doprawione, jak rolady, to równo zwinięte – to jej specjalność.

Dlaczego panie zdecydowały się na przystąpienie do spółdzielni? – Dowiedziałyśmy się, że Stowarzyszenie „Światowid” wraz z gminami powołuje spółdzielnie, a my byłyśmy bez pracy, to się zgłosiłyśmy. Teraz do pracy mamy kilkadziesiąt metrów spacerkiem, także praktycznie pod domem i robimy to co potrafimy najlepiej – przyznają zgodnie.

– Testujemy m.in. jabłuszka. Sprawdzamy ich twardość, soczystość, kruchość i smak, czyli wszystko co najważniejsze dla nas w jabłkach. Będziemy używać do wielu potraw, więc ważne, aby były najlepszego sortu. Najważniejszy test jabłuszka przejdą jutro. Prawdziwymi testerami będą dzieci z przedszkola „Razem Być „w Wymysłowie i to one stwierdzą swoim uśmiechem, które owoce będą im towarzyszyły podczas drugich śniadanek! Owoce bierzemy oczywiście lokalnie z Gospodarstwa Sadowniczego Zawieja w Witkowie – dodają.

Prognoza pogody na najbliższe dni:

Źródło: TVN Meteo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto