Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta, wierzenia i przesądy mieszkańców gminy Gniezno zostały opisane w książce

Paweł Brzeźniak
Święta, wierzenia i przesądy mieszkańców gminy Gniezno zostały opisane w książce
Święta, wierzenia i przesądy mieszkańców gminy Gniezno zostały opisane w książce Paweł Brzeźniak
Akcja zapoczątkowana w listopadzie 2016 roku dobiegła końca. Projekt edukacyjny zatytułowany "Święta, wierzenia i przesądy – badamy język i tradycje mieszkańców wsi w gminie Gniezno" miał charakter dialektologiczno-etnograficzny, czyli poświęcony był badaniu mowy oraz kultury mieszkańców wsi.

Jak się zaczęło?
Porozumienie o współpracy sygnowali dnia 2 listopada 2016 r. w Collegium Maius w Poznaniu: ze strony Instytutu Filologii Polskiej UAM dyrektor ds. dydaktyki dr Krzysztof Skibski, ze strony szkół zaś ich dyrektorzy, tj.: mgr Aneta Mizerka (dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Leona Formanowicza w Modliszewku), mgr Teresa Zielińska (dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego im. ks. Jana Twardowskiego w Szczytnikach Duchownych), mgr Małgorzata Ziółkowska (p.o. dyrektora Szkoły Podstawowej im. Obrońców Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej w Goślinowie). Sygnatariuszy gościł kierownik Pracowni Dialektologicznej UAM prof. zw. dr hab. Jerzy Sierociuk wraz z pracownikami drem Błażejem Osowskim i dr Justyną Kobus. Bezpośrednimi wykonawcami projektu byli uczniowie-ochotnicy oraz naukowcy z Pracowni Dialektologicznej UAM. Koordynatorem lokalnym – odpowiedzialnym za kwestie organizacyjne – był nauczyciel historii ze szkoły w Modliszewku mgr Tomasz Gniazdowski, zaś koordynatorem naukowym – odpowiedzialnym za merytoryczną stronę projektu – była dr Justyna Kobus z Pracowni Dialektologicznej UAM.

Korzyści dla obu stron
Pracownia Dialektologiczna UAM wzbogaca archiwum o przydatny celom naukowym materiał językowy (dźwiękowy) oraz wizualny, co jest elementem działań na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego Wielkopolski. W praktyce szkolnej ma natomiast wspomagać proces dydaktyczny w zakresie wiedzy o regionie. Czas trwania projektu przewidziany jest na okres obejmujący cały rok obrzędowy.

A na czym polegała realizacja projektu?
Uczniowie na podstawie kwestionariusza poświęconego tematowi świąt, wierzeń, przesądów (będących echem bardzo starych wierzeń i zachowań kulturowych), przeprowadzili rozmowy z mieszkańcami rodzinnych wsi: pradziadkami, dziadkami, rodzicami, sąsiadami. Wszystkie rozmowy były nagrywane; każde nagranie poprzedza wypowiedź dotycząca lokalizacji, osoby nagrywanej – informatora (imię, nazwisko, rok urodzenia, pochodzenie), daty nagrania, imienia i nazwiska osoby nagrywającej (eksploratora). Są to niezbędne informacje służące wyłącznie celom naukowym i nieupubliczniane, a pozwalające na zarchiwizowanie materiału. Nagrywanym eksploracjom towarzyszyło sporządzanie dokumentacji fotograficznej. Badania terenowe przeprowadzali zarówno uczniowie, jak i dialektolodzy z Pracowni Dialektologicznej UAM. Na podstawie zebranego materiału, po jego transkrypcji i opracowaniu, wydana została publikacja książkowa sfinansowana przez Urząd Gminy Gniezno, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, Instytut Filologii Polskiej UAM, Rady rodziców szkół w Goślinowie i Modliszewie.

Taką publikacją może pochwalić się właśnie Zespół Szkół Publicznych w Czerniejewie, gdzie wspólna praca gimnazjalistów i dialektologów zaowocowała internetowym słowniczkiem gwarowym poświęconym tematowi pracy na roli i w gospodarstwie (www.czerniejewo.org).

W czwartek w świetlicy wiejskiej w Goślinowie nastąpiło podsumowanie projektu, podczas którego inicjatorzy podziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego pomysłu. Patronat nad projektem objął nasz portal i tygodnik "Gnieźnieński Tydzień".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto