MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Wielkopolskie twarze Powstania Styczniowego” - nowy projekt MOK w Gnieźnie. WIDEO

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Projekt wpisuje się w obchody rocznicy Powstania Styczniowego. Wydarzenia z lat 1863-1864 oraz determinacja ówczesnych bohaterów w dążeniu do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce zasługują na odpowiednie upamiętnienie. Zaplanowane działania dotyczyć będą przypomnienia mieszkańcom Gniezna, powiatu gnieźnieńskiego i turystom lokalizacji 5 grobów uczestników Powstania Styczniowego, które znajdują się na 2 gnieźnieńskich cmentarzach i nawiązywać będą do „Wyprawy trzemeszeńskiej z 1863 roku”. Wtedy to 60 gimnazjalistów z Trzemeszna ruszyło do Powstania Styczniowego.

„Wielkopolskie twarze Powstania Styczniowego” - nowy projekt MOK w Gnieźnie

Wydarzenie to zostało potwierdzone w źródłach historycznych. Gen. Marian Langiewicz – dyktator Powstania był absolwentem trzemeszeńskiej szkoły i przez pewien czas mieszkał w Witkowie. Dysponując takim materiałem historycznym można uświadomić szerokiemu i zróżnicowanemu wiekowo odbiorcy znaczenie Powstania dla polskiej tradycji i narodowego dziedzictwa. Głównym celem będzie wskazanie na rolę pamięci o Powstaniu Styczniowym, odwołanie się do wydarzeń, które miały charakter lokalny, a także szersze spojrzenie i przypomnienie Wielkopolan (K. Mielęckiego, E. Taczanowskiego,E. Calliera), którzy brali w nim udział.

W ramach projektu MOK zaproponuje działania edukacyjno-animacyjne, które będą miały na celu przypomnienie i utrwalenie pamięci o czynie niepodległościowym. Adresowane one będą głównie do uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VIII) i szkół ponadpodstawowych.

Jest to grupa odbiorców, wśród której należy popularyzować wiedzę o Powstaniu Styczniowym, uświadamiać potrzebę otoczenia opieką miejsc pochówku uczestników Powstania, budować szacunek, więź i współodpowiedzialność za dziedzictwo kulturowe.

Wiedza historyczna będzie przekazywana poprzez:
- zajęcia animacyjno-artystyczne, podczas których, poprzez zabawę można rozwijać ich kreatywność, zachęcać do zdefiniowania pojęć: patriotyzm, wolność, symbole narodowe.

- warsztaty dla najmłodszych, podczas których, będą mogli poznać historię Powstania i wykazać się zdolnościami artystycznymi;

- warsztaty dla młodzieży z elementami dziennikarstwa śledczego, grę przestrzenną.

- opracowanie folderu z informacjami na temat lokalizacji grobów i biogramów poległych, który będzie stanowił materiał dydaktyczny dla nauczycieli historii;

- grę przestrzenną, która zostanie tak skonstruowana, że będzie miała charakter powtarzalności i będzie mogła być wykorzystana podczas obchodów kolejnych rocznic Powstania. Udostępniona zostanie w wersji online na zasadzie wolnej licencji;

Apel Pamięci, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy na grobach w dniu rocznicy wybuchu Powstania zainaugurował realizację działań projektowych. Planuje się, aby pamięć o Powstaniu Styczniowym wpisała się na stałe do kalendarza obchodów rocznic patriotycznych w naszym mieście.

Projekt dofinansowany ze środków Biura “Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego “Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto