Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wąskotorówka Gniezno. Czy kolejką dojedziemy do Powidza? Szykują się duże zmiany!

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Wąskotorówka Gniezno. Czy kolejką dojedziemy do Powidza? Szykują się duże zmiany!
Wąskotorówka Gniezno. Czy kolejką dojedziemy do Powidza? Szykują się duże zmiany! arch. NM
Są szanse na to, że kolej wąskotorowa pojedzie dalej niż z Gniezna do Jelonka oraz, że wróci do Powidza i dojedzie aż do Anastazewa. Kiedy i jakie szykują się zmiany?

Jeszcze kilka lat temu powidzka i przybrodzińska plaża była centrum rodzinnej rozrywki. Furorę budziły przejazdy spalinową kolejką wąskotorową. Jej trasa zaczynała się aż w Gnieźnie! Największym powodzeniem cieszył się odcinek Anastazewo-Powidz. W części trasy tory biegły tuż przy brzegu jeziora, a nawet, jak w przypadku Przybrodzina, na samej plaży! Na stację przychodziły całe rodziny z dziećmi, aby skorzystać z niepowtarzalnej atrakcji turystycznej. Kiedyś „wąskotorówką” z Gniezna można było przejechać 38 km aż do stacji w Anastazewie, po drodze mijając inne miejscowości leżące już na terenie powiatu słupeckiego.

Na tej trasie nic nie kursuje już od 2014 roku, a tory są w złym stanie technicznym. Na miejscu torów na plaży w Przybrodzinie okoliczne puby postawiły ogródki letnie. Tory na części trasy są w opłakanym stanie, zaczęły zarastać drzewami. Są jednak realne szanse, że czeka nas wielki powrót kolejki!

Powiat gnieźnieński, powiat słupecki oraz gmina Powidz chcą przywrócić przejazdy wąskotorówką! O możliwości współpracy przy pozyskaniu środków na kolej wąskotorową Gniezno – Przybrodzin rozmawiali w piątek, 14 maja starostowie powiatów słupeckiego i gnieźnieńskiego oraz wójt gminy Powidz.

Kolejką do Żelazkowa jeszcze w tym roku?

- W tym roku dostajemy 40 tys. Od Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W budżecie powiatu gnieźnieńskiego znalazło się 150 tysięcy, więc w tym roku chcemy wyremontować jeden rumuński wagon i uruchomić przejazdy do Jelonka. Dalsze przejazdy są uzależnione od naprawy torowiska i uzyskania licencji na transport pasażerski

– relacjonuje Wojciech Krawczyk, Dyrektor Wydział Komunikacji, Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Urzędzie Powiatowym w Gnieźnie, licząc, że jeszcze w tym roku uda się wyremontować torowisko od Jelonka do Żelazkowa.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Wszystko wskazuje na to, że kolejka wróci na powidzkie i przybrodzińskie tory!

- Ze stronny naszej i ze strony starosty powiatu słupeckiego i wójta Powidza padła deklaracja, że zajmą się sprawą kolejki i spróbują poszukać środki na remont torowiska między Powidzem i Anastazewem

– podkreśla Krawczyk, dodając, że powiat gnieźnieński w tym przypadku przekazałby włodarzom tych terenów dwa wagony i lokomotywę.

Niechanowo – Powidz. Tam kolejka nie pojedzie

Wspólne plany na wskrzeszenie legendarnej kolejki nie zakładają jednak, że będzie można nią dojechać z Gniezna do Powidza.

- Taka podróż jest zbyt długa. 38 kilometrów do pokonania daje jakieś 2,5 godziny jazdy. W tej chwili jest taki pomysł, aby kolejkę przejazd przedłużyć do Niechanowa

– powiedział dyrektor wydziału komunikacji. W takim wypadku starostwo chciałoby zachęcić inwestorów do utworzenia czegoś na kształt parku rozrywki w różanym mieście. Natomiast samo torowisko od Niechanowa do Powidza, miałoby być oddane samorządom z przeznaczeniem na ścieżki rowerowe tuż po przekazaniu ich powiatowi przez PKP.

W takim układzie „wąskotorówka” jechałaby z Gniezna do Niechanowa, oraz z Powidza do Anastazewa. Ten odcinek trasy uważany jest za najbardziej atrakcyjny. Kiedy wagony wyjadą na powidzkie tory? Przewiduje się, że nie wcześniej niż w 2023 roku.

Wąskotorówka Gniezno. Czy kolejką dojedziemy do Powidza? Szykują się duże zmiany!

Wąskotorówka Gniezno. Czy kolejką dojedziemy do Powidza? Szykują się duże zmiany!

Wąskotorówka Gniezno. Czy kolejką dojedziemy do Powidza? Szy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto