MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg Tropem Wilczym w Modliszewku. Zorganizowano bieg "Wilczka" i bieg główny

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
SP Zdziechowa, FB Jakuba Fryzy, Gmina Gniezno
Bieg Tropem Wilczym w Modliszewku odbył się w niedzielne przedpołudnie, 3 marca. Zorganizowano bieg "Wilczka" i bieg główny. Z roku na rok projekt gromadzi coraz więcej osób, które żywo interesują się historią Żołnierzy Wyklętych, dlatego obecnie jest największym tego typu przedsięwzięciem sportowo-edukacyjnym na świecie. W 2020 roku wydarzenie zgromadziło aż 75 tysięcy biegaczy w 370 lokalizacjach!

Bieg Tropem Wilczym w Modliszewku. Zorganizowano bieg "Wilczka" i bieg główny

Piękna słoneczna pogoda, około 300 zadowolonych uczestników oraz oczywiście osoby zaangażowane w organizację biegu. Po odśpiewaniu hymnu jako pierwsze ze startu ruszyły dzieciaki, doskonale radząc sobie okrążając boisko.
Następnie ruszył bieg na 5 km, a po nim na 10 km.

Pierwszy na dystansie 5 km na metę dobiegł Kacper Kwacz natomiast na 10 km wygrał Andrzej Krzyścin. Wielkie brawa i gratulacje dla zwycięzców, ale także dla wszystkich uczestników Biegu Tropem Wilczym. W biegu udział wzięła wójt Maria Suplicka, która przebiegła 5 km.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal. Po wszystkim odbyło się losowanie nagród ufundowanych przez sponsorów.Pyszną grochówkę ugotowały Panie z KGW w Modliszewku BABKI, a ciasta upiekły panie z Koło Gospodyń Wiejskich w Modliszewie "Nowoczesne Panie". Za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników odpowiedzialni byli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Modliszewie.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Bieg Tropem Wilczym w Modliszewku. Zorganizowano bieg "Wilcz...

Bieg Tropem Wilczym w Gnieźnie. Impreza odbyła się nad jezio...

Żołnierze Wyklęci - działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Roland Garros - czy Świątek uźwignie presję?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto