MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Turniej szachowy w Kłecku. To pierwsze takie wydarzenie w historii szkoły! WIDEO

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wideo
od 12 lat
W czwartek, 11 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Obrońców Kłecka w Kłecku odbyła się pierwsza edycja turnieju szachowego o mistrzostwo szkoły. W rozgrywkach wzięło udział 63 uczniów. Sędziował Witold Hadyniak, sędzia pierwszej klasy państwowej Polskiego Związku Szachowego.

Turniej szachowy w Kłecku. To pierwsze takie wydarzenie w historii szkoły!

- Jestem wzruszona i dumna, że prawie 70 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w tych rozgrywkach. Jestem szczęśliwa, że pani Monika podjęła decyzję, żeby rozpocząć przygodę nauczania gry w szachy w naszej szkole. Gra w szachy to same korzyści, przede wszystkim: koncentracja, współpraca, partnerstwo, logiczne myślenie. Wystarczyło popatrzeć, kiedy mieliśmy chwilę chaosu podczas początkowego kojarzenia dzieci. Gdy usłyszeliśmy dzwonek rozpoczynający turniej, mogliśmy zauważyć skupienie i ciszę. Potem kiedy dzieci podały sobie dłoń na rozpoczęcie gry, nastąpiło momentalne milczenie i dzieci uruchomiły proces milczenia. Jestem z nich dumna i szczęśliwa

- dodaje Kamila Kozicka.

W kategorii klas 1-3 wśród chłopców wygrał Kacper Marmurowicz przed Franciszkiem Kozickim i Franciszkiem Alamenciakiem; wśród dziewczynek najlepsza okazała Gabriela Andrzejewska, druga była Natalia Trzosek, a trzecia Zuzanna Bugaj.

W kategorii klas 4-8 wśród chłopców wygrał Adrian Marmurowicz przed Mikołajem Maciuszkiem i Marcelem Ostrowskim; wśród dziewczynek najlepsza okazała się Lena Piaseczna, druga była Antonina Janiak, a trzecia Kinga Łęc.

Puchar dla najmłodszego szachisty otrzymał Marek Mazurek.

Jak podkreśla Kamila Kozicka, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kłecku, organizacja turnieju była możliwa dzięki zaangażowaniu Moniki Berlik, nauczycielki i instruktorki gry w szachy. Zajęcia szachowe są prowadzone w Kłecku od września 2023 roku. Plany są ambitne, bo wkrótce odbędzie się gminny turniej szachowy z okazji 20-lecia istnie hali sportowej w Kłecku.

- Bardzo się ciesze, że jesteście, że jest to wasz pierwszy turniej. Jesteście wspaniali, nie spodziewałam się takiej liczby uczniów, a jednak dokonaliście czegoś wielkiego - już jesteście wygranymi!

- powiedziała przed zawodami Monika Berlik, która jest pionierką nauczania gry w szachy w Zdziechowie w gminie Gniezno. Teraz, dzięki porozumieniu z dyrekcją szkoły w Kłecku, ten rozwijający sport może być rozpowszechniany w innych placówkach oświatowych.

Czy grę w szachy można rozpocząć w szkole podstawowej? Okazuje się, że znacznie wcześniej! Za przykład mogą posłużyć dzieci z Przedszkola w Zdziechowie i Pyszczynie, które kilkanaście dni temu wzięły udział w turnieju szachowym. W "królewską grę" grają już 4-letnie dzieci!

- Dzieci odkryły pasję do tej „królewskiej gry” poprzez systematyczne uczęszczanie na dodatkowe zajęcia szachowe w przedszkolu. Potrafią przewidzieć ruch przeciwnika i doprowadzić do ukończenia gry podczas mata - uczą się przy tym logicznego myślenia oraz koncentracji. Duży nacisk położony jest na naukę zdrowej rywalizacji i rozbudzanie u dzieci przekonania, że liczy się udział, samo podejmowanie wyzwania. Dzieci mają możliwość uczenia się, podejmowania wyzwań oraz tego, że nie zawsze jest się wygranym - a na pierwszym miejscu liczy się wspólne działanie. Ważną umiejętnością jaką dzieci wynoszą z szachów to radzenia sobie z niepowodzeniem

- mówi Monika Berlik, organizatorka turnieju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto