Dziś Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki. To święto ludzi z Zespołem Downa

NK, HK
Udostępnij:
21 marca to pierwszy Dzień Wiosny, ale nie tylko… to także od 2005 roku Światowy Dzień Zespołu Downa. Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie. Wybór tego dnia to nie przypadek. To dzień narodzin świata przyrody po zimie , ale to również symbol istoty zaburzenia. Osoby z zespołem Downa charakteryzuje dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze naszego zapisu genetycznego DNA.

Dodatkowy chromosom objawia się zespołem wad wrodzonych, z których większość (bo aż 79%) to wady małe. Co więcej, nie wpływają one na jakość życia i zostały określone jako cechy dysmorficzne. Czasami jednak rodzą się dzieci z wadami serca wymagającymi leczenia chirurgicznego. Generalnie, stałymi cechami Zespołu Downa jest niepełnosprawność intelektualna oraz pierwotny niedobór odporności.

Zespół Downa jest zazwyczaj identyfikowany przy urodzeniu na co pozwala obecność cech fizycznych, tj.: niskie napięcie mięśniowe, lekko spłaszczony profil twarzy i mongoloidalne ustawienie skośnych, wąskich szpar powiekowych a także poprzeczna linia tzw. _małpia bruzda _na wewnętrznej części dłoni.

Z reguły u noworodków występuje wiotkość mięśni spowodowana słabym napięciem. To również wpływa na tendencję do otwierania ust i wysuwania języka. Charakterystyczna jest także zwiększona ruchomość kończyn w stawach. Waga i wzrost są przeciętne przy urodzeniu, niemniej jednak w okresie dojrzewania często pojawia się nadwaga. Ostatecznie są to osoby o niższym wzroście niż średnia w populacji. Obecnie dzięki badaniom prenatalnym zespół Downa jest diagnozowany już w czasie ciąży.

Z okazji tego Dnia na całym świecie odbywają się spotkania, których celem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa oraz propagowanie integracji.

Bądź taki, jaki jesteś

Symbolem święta stały się kolorowe skarpetki i oznaczają „kocham Cię takim jakim jesteś”. Kto nosi kolorowe skarpetki wyróżnia się w tłumie, ale jednocześnie wysyła sygnał, że bycie „innym” nie oznacza nic złego.
Osoby z zespołem Downa mają potrzeby takie same jak inni ludzie na całym świecie. Śmieją się, gdy są szczęśliwi a skrzywdzeni płaczą i są smutni. Do szczęśliwego życia potrzebują miłości, opieki i zainteresowania. Potrzebują od rodziców i opiekunów specjalnej troski oraz stymulacji, aby osiągać kolejne, wyższe stopnie rozwoju umysłowego i fizycznego zgodnie z ich możliwościami . Wymaga to od rodziców więcej czasu i pracy, a od nauczycieli wyjątkowych kompetencji pedagogicznych i predyspozycji zawodowych.

Nasi bohaterowie, uczniowie SOSW nr 1 w Gnieźnie przy ul. Żwirki i Wigury 27 także są odmienni biologicznie, ale jak wszyscy ludzie obdarzeni własnym imieniem, nazwiskiem, osobowością. Cechuje ich różnorodność charakterologiczna, temperament, wrażliwość, zdolności, zainteresowania, sprawność fizyczna i intelektualna-jak nas wszystkich. Słowem, to młodzi ludzie, którzy potrzebują właściwej edukacji, wsparcia, miłości i szacunku. Niech więc 21 marca stanie się zaczynem niszczenia stereotypów, zapewnienia prawdziwej informacji i rosnącej świadomości o potencjale osób z zespołem Downa.

19 marca odbył się wirtualny „Spacer tolerancji”. Dzieci i młodzież z zespołem Downa , którzy na co dzień uczęszczają do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Żwirki i Wigury 27 wraz ze swoimi nauczycielami, terapeutami i opiekunami spotkali się, aby symbolicznie zaznaczyć swoją obecność w Gnieźnie. Pandemia pokrzyżowała pierwotne plany, wedle których, marsz uczniów szkolnego ośrodka miał się odbyć ulicami Gniezna.

Ośrodek przy Żwirki i Wigury to ich miejsce

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 odbywają się zajęcia szkolne w ramach szkoły podstawowej, szkoły przysposabiającej do zawodu a także zajęcia dla młodszych dzieci w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Specjalistyczna kadra pedagogiczno-terapeutyczna z dużym doświadczeniem, dostępność wielu metod i sposobów pracy a także sprzętu zapewnia optymalne warunki rozwoju każdego dziecka z zespołem Downa.

Zainteresowane osoby, których niepokoi rozwój dziecka nie tylko z zespołem Downa, ale też innymi deficytami czy zaburzeniami, np. Mowy lub nawet podejrzeniem zaburzenia rozwoju na konsultacje specjalistyczne, które odbędą się 27 kwietnia. Obecnie prowadzone są zapisy pod numerem telefonu 61 426 14 22 .

Dziś Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki. To święto ludzi z Zespołem Downa

Dziś Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki. To święto ludzi z Z...

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie