Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno w… Portugalii! Zespół Tańca Ludowego na dalekiej wyprawie

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Na początku sierpnia Zespół Tańca Ludowego „Gniezno” i przedstawiciele zarządu Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych „GNIAZDO.PL” odbyli podróż do Portugalii, której celem była wymiana kulturalna, promocja polskiej kultury oraz naszego miasta i powiatu. Zespół został zaproszony przez Grupę Folklorystyczną Ranczo „Os Camponeses da Beira Ria” z miejscowości Murtosa w dystrykcie Aveiro w podregionie Baixo Vouga. Co to była za wizyta!

Jak podaje Małgorzata Tomczak, oficjalne rozpoczęcie wizyty odbyło się Urzędzie Miasta Murtosa, gdzie gości z Polski powitały władze miejskie: prezydent- inż. Joaquim Batista, wicepredezynt- inż. Januário Cunha oraz radni miasta- Fátima Arede i inż. Daniel Bastos. Podczas spotkania pani Irena Kolanowska, kierownik i instruktor Zespołu opowiedziała o działalności artystycznej, koncertach i odniesionych sukcesach Zespołu Tańca Ludowego. Pani Małgorzata Tomczak- prezes Stowarzyszenia Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych „GNIAZDO.PL” i pani Donata Dymek-Stefaniak, członek Klubu, zaprezentowały, w jaki sposób Klub promuje kulturę polską na arenie międzynarodowej i wręczyły przedstawicielom władz miasta okolicznościowe upominki.

Gnieźnieńska wizyta w Portugalii

Pobyt reprezentantów Gniezna w mieście Murtosa był zorganizowany w taki sposób, aby umożliwić odwiedzającym poznanie każdego aspektu życia w tej miejscowości i regionie: strukturę społeczną i gospodarczą, zajęcia, zwyczaje, kulturę i życie codzienne mieszkańców. Poprzez uczestniczenie przyjęciach zorganizowanych przez członków portugalskiej Grupy Folklorystycznej można było poznać pełną smaków lokalną kuchnię i życzliwy charakter Portugalczyków. Polska grupa miała też okazję poznać życie religijne Portugalczyków poprzez uczestniczenie we Mszy Św. w kościele pw. Świętego Mateusza w Murtosie i odwiedzenie Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej z Fatimy.

Krajobraz i zabytki okolicy gnieźnianie mogli poznać poprzez zwiedzanie pobliskich miejscowości. W Murtosie Polacy zwiedzili Muzeum Etnograficzne „Custodio Prato”, Miejskie Muzeum Fabryki Konserw Rybnych „COMUR” i „The Monte Branco Shipyard”- Muzeum poświęcone budowie i sztuce zdobienia łodzi. Uczestniczono też w rejsie po rzece Aveiro i tradycyjnych odbywających się każdego roku regatach. Na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego gnieźnianie zobaczyli jedną z największych plaż w Portugalii i byli świadkami typowego dla miejscowości połowu ryb. Uczestnicy pobytu w Portugalii zwiedzili też jeden z największych w Europie kompleksów jaskiń pochodzących z okresu jurajskiego- Grotę „Mira de Aire i miejscową „Wenecję”, czyli malownicze miasto Aveiro słynące z kanałów miejskich i elewacji domów wyłożonych ceramicznymi płytkami zwanymi „azulejos”.

Przedstawicielki KNPiP odwiedziły miejscową Szkołę Agrupamento de Escolas da Murtosa, która obejmuje trzy etapy edukacji- od nauczania przedszkolnego, przez szkołę podstawową, aż po średnią. Dyrektor Szkoły, Nuno Bessa, opowiedział nauczycielkom o portugalskim systemie edukacji i nowatorskich metodach nauczania stosowanych w nauczaniu dzieci z niepełnosprawnościami. Dzięki tej wizycie nauczycielki miały możliwość wymiany doświadczeń dydaktyczno- wychowawczych i nawiązać współpracę z miejscową szkołą. W toku spotkań nawiązano też kontakt z nauczycielami z Kanady i USA.

Portugalski folklor zachwycił gnieźnian

Zarząd Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych GNIAZDO PL i członkowie Zespołu GNIEZNO mieli zaszczyt poznać miejscowych działaczy, naukowców i artystów. Jedną z najwybitniejszych postaci jest António de Abreu Freire- właściciel stadniny koni, doktor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Paryskim i fizyki na Uniwersytecie Laval w Quebecu w Kanadzie, pisarz, badacz i nawigator, jak również wykładowca na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, rodzinnej Portugalii i wielu państwach europejskich, w tym w Polsce. Nauczycielki uczestniczyły też w spotkaniu z poetą- Antonio Rodrigues, autorem zbioru poezji pt.: „Empresta- me o teu olhar”. Na każdym ze spotkań zapraszały Portugalczyków do poznawania polskiej kultury i odwiedzania Polski, w szczególności Gniezna jako pierwszej stolicy państwa.

W ramach promocji polskiej kultury Zespół Tańca Ludowego „GNIEZNO” brał udział w kilku koncertach w Casa Museu Custódio Prato, Oficina de Artes da Murtosa i Cais do Bico. Każdy z tych koncertów spotkał się z wielkim zachwytem widzów nie tylko z Portugalii, ale także gości z innych krajów europejskich, a nawet zza oceanu. Jako że publiczność była międzynarodowa, Zespół Tańca Ludowego odegrał rolę autentycznego ambasadora państwa polskiego, Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego.

Tekst: Małgorzata Tomczak, Donata Dymek-Stefaniak

Gniezno w… Portugalii! Zespół Tańca Ludowego na dalekiej wyprawie

Gniezno w… Portugalii! Zespół Tańca Ludowego na dalekiej wyprawie

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto