Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Janowiak został pożegnany na cmentarzu św. Trójcy

Paweł Brzeźniak
Jan Janowiak został pożegnany na cmentarzu św. Trójcy. Uroczystości pogrzebowe przy ulicy Witkowskiej odbyły się przed południem, 30 grudnia. Jan Janowiak był sportowcem i zasłużonym działaczem związanym ze Stellą Gniezno.

Mowę pogrzebową wygłosił Arkadiusz Zawada, wieloletni zawodnik sekcji tenisowej Stelli Gniezno. Podziękowania w imieniu rodziny wypowiedziała córka pana Jana, Małgorzata Tomczak.

Jan Janowiak

to znany gnieźnieński działacz sportowy i społecznik. W Gnieźnie mieszkał od 1934 roku. Od 1945 roku związany był z klubem sportowym Stella Gniezno. Pierwszą dyscypliną sportową, którą uprawiał była piłka nożna. Po kontuzji uda został zawodnikiem, a później trenerem tenisa stołowego. W 2020 roku otrzymał tytuł Honorowego Prezesa Klubu Sportowego Stella Gniezno.

W czasie w swojej kariery zawodowej pracował jako główny księgowy i dyrektor ds. ekonomicznych w ówczesnym GZPO, a obecnym Polanexie. Nie przeszkodził w tym nawet brak przynależności do PZPR. Oboje przyznają, że wierność własnym zasadom i kult maryjny były tymi elementami w życiu, które bardzo im pomogły.

Państwo Janowiakowie przez lata prowadzili przy ul. Sienkiewicza piekarnię. Każdy mieszkaniec Gniezna znał smak ich chleba. Jak się okazuje, to pani Kazia osobiście przygotowywała zakwasy. Pan Jan z kolei podkreślał – kocham chleb. To jego ulubione pieczywo. Państwo Janowiakowie doczekali się czterech wnuków i sześciu prawnuków.

Zamiłowanie do sportu nie poszło w rodzinie Janowiaków w zapomnienie

Córka Małgorzata grała w tenisa stołowego i przez lata była działaczką Stelli, najmłodszy wnuk Mateusz gra w hokeja na trawie, jest zawodnikiem kadry Polski i z drużyną osiągnął tytuł mistrza Europy, Polski i Wielkopolski.

Jan Edward Janowiak – urodzony 7.04.1931 r. w Damasławku. Mieszkaniec Gniezna od 1934 roku.

Przebieg działalności sportowej:

- klub sportowy Stella Gniezno od 1945 roku, pierwsza dyscyplina sportowa to piłka nożna jako junior, po kontuzji uda zostaje zawodnikiem tenisa stołowego.
- jako uczeń Liceum Ekonomicznego – reprezentant szkoły w tenisie stołowym i koszykówce,
- od 1.01.1951 r. rozpoczyna pracę w GZPO – obecnie Z.P.O.„Polanex” i zakłada tam Koło Sportowe „Włókniarz”, którego celem była działalność sportowa dla pracowników w/w zakładu – preferował tenis stołowy, tenis ziemny, strzelectwo sportowe itp.
- w 1953 r .ukończył kurs instruktora tenisa stołowego i od tego czasu zostaje trenerem, jednocześnie jest czynnym zawodnikiem. Reprezentuje klub indywidualnie i drużynowo w licznych zawodach i meczach w skali ogólnopolskiej. Odnosi liczne sukcesy jako zawodnik i trener.
- zawsze miał na celu dobro młodzieży i swoją postawą – przyjacielskim usposobieniem gromadził wokoło siebie dzieci i młodzież – pasjonatów tenisa stołowego,- jego motto to „ przyszłe pokolenie powinno wychować się na boisku – sali sportowej, a nie na ulicy”,
- wspaniały działacz i organizator imprez sportowych,
- dla dobra gnieźnieńskiego sportu jako prezes Kola Sportowego „Włókniarz” doprowadził do połączenia się z miejscowymi drużynami Kolejarz i przybrano nazwę K.K.S „ Włókniarz”, a po kilku latach doszło do połączenia z K.S. „Stellą”.
- w 1966 roku zakończył czynną karierę zawodnika i, nadal był trenerem drużyny męskiej i żeńskiej oraz kierownikiem sekcji.
- w 2006 r. z kierownika sekcji tenisa stołowego awansował na wiceprezesa K.S. „Stella” ds. sportu i funkcję tę pełni do dziś.
- wspólnie z Andrzejem Grubbą propagował turnieje dla dzieci i młodzieży „Szukamy następców Andrzeja Grubby” , przekształcone w turnieje „Szukamy młodych talentów”.
- przez wiele lat był w składzie Miejskiej Rady Sportu i Powiatowej Rady Sportu.
- współzałożyciel 1974 r. Międzyzakładowego Klubu Sportowego „ Mieszko”.

Odznaczenia:

- 1980r. Złoty Krzyż Zasługi – przyznany Uchwałą Rady Państwa,
- 25.04.1985 r, Uchwałą Rady Państwa otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Wojewódzka Rada Narodowa w Poznaniu przyznała Odznakę Honorową „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego” w 1990 r.
- Minister Sportu odznaczył Jana Janowiaka „Odznaką zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” 2005r.
- posiada wszystkie odznaczenia nadawane przez Prezydenta Miasta Gniezna.

Przebieg pracy zawodowej:

- po ukończeniu Technikum Ekonomicznego od 1,01. 1951 pracownik G.Z. P. O. jako ekonomista,
- 1972r, zastępca głównego księgowego ZPO „Polanex”,
- 1975 r – główny księgowy ZPO „Polanex”,
- od 1983 do 1990 czyli przejścia na emeryturę Zastępca Dyrektora ds. Ekonomiczno- Finansowych w ZPO”Polanex”,
- na emeryturze do 2010 roku – prowadził rodzinną piekarnię „ KA-JAN”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto