Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jezioro Powidzkie czeka na Ciebie! Sprawdź gdzie najlepiej wypocząć

Paweł Brzeźniak
Dawid Stube/Agencja Fotostube
Szukając odpowiedniego miejsca na wakacyjne wypady zastanawiamy się, czy tam, gdzie pojedziemy, rzeczywiście uda nam się wypocząć.

Zaledwie 14 kilometrów od drogi głównej z Poznania do Warszawy oraz około 30 kilometrów od trasy A2 przy zjeździe na wysokości Słupcy czeka na nas Jezioro Powidzkie znajdujące się na terenie malowniczego Powidzkiego Parku Krajobrazowego. O to, z czym kojarzy się Powidz postanowiliśmy zapytać mieszkańców okolicznych miast. – Jezioro Powidzkie pamiętam z dzieciństwa. Kojarzy mi się z żaglówkami – mówi Paweł, mieszkaniec Poznania, który wychowywał się w okolicach. Kolejne osoby też wspominały głównie żaglówki – zawsze chciałem na takiej pływać – mówi Mateusz z Gniezna. – Nigdy nie odważyłem się jednak zapisać na kurs – dodaje. Warto wspomnieć, że takie skojarzenie nie jest przypadkowe, bo Jezioro Powidzkie jest jedynym w okolicy miejscem, w którym możemy wyrobić sobie patent żeglarza jachtowego.

Najpopularniejszym ośrodkiem prowadzącym takie kursy jest działająca od 1996 roku „Szkoła Żeglarska Patent” prowadzona przez kpt. Krzysztofa Śliwickiego (telefon kontaktowy 603 313 477). Pierwsze dwutygodniowe kursy zaczynają się już 13 i 28 lipca. Ceny wahają się od 600 do 750 złotych i są zależne od wybranego terminu. Sam egzamin natomiast to koszt 250 zł.

Bardziej widowiskowy jest windsurfing, którego szkolenia organizuje firma EverB. Stali klienci i osoby posiadające własny sprzęt mogą liczyć na spore zniżki, a dokładny wykaz cen znajduje się na stronie www.everb.pl. Popularność tego typu sportów jest zasługą także faktu, że jezioro objęte jest strefą ciszy.
O Jeziorze Powidzkim nie sposób zapomnieć. W tym przekonaniu upewnił nas pan Kazimierz, który chętnie przyjeżdża tutaj z żoną.

– Do Powidza trafiłem w 1969 roku, kiedy odbywałem służbę wojskową. Spodobało mi się i mimo tego że pochodzę z Łodzi, chętnie tutaj wracam. Przyjeżdżam co roku, czasem nawet na trzy miesiące – opowiada pan Kazimierz, i dodaje: – To ładne, spokojne miejsce z bardzo czystą i przejrzystą wodą. Warto dodać, że brak zakładów przemysłowych w okolicy sprawia, że jeszcze kilka lat temu woda w Jeziorze Powidzkim była zdatna do picia.

Turystyczny profil Powidza sprawia, że oprócz pensjonatów, atrakcyjniejszą finansowo możliwością są wynajmowane pokoje w gospodarstwach agroturystycznych. Dobre położenie pól kempingowych sprawia, że młodzież chętnie korzysta z możliwości spędzenia tanich wakacji pod namiotem.

Powodów do narzekania nie mają też licznie koczujący przy brzegu wędkarze. W Jeziorach Powidzkiego Parku Krajobrazowego stwierdzono obecność ponad 20 gatunków ryb. Są tu między innymi: sieja, szczupak, lin, sum, węgorz, okoń, sandacz. Rybą, o której najczęściej wspominają wędkarze jest rzadka sielawa, która występuje tylko w czystych wodach głębinowych (jezioro ma głębokość do 46 m). Smaczną rybkę można zjeść zaraz przy plaży „U Jabłona” lub w „Zatoce Żarłoka” a także w małych punktach gastronomicznych wokół jeziora.
Powidz to idealne miejsce na rodzinne wypady. Możliwość wypoczynku w ciszy, kąpieli w krystalicznie czystej wodzie oraz wspólnego biwakowania przyciąga w okolice coraz więcej osób nawet z dalekich stron.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto