Spis treści
- GIS: mapa sinic 2022. Gdzie można się kąpać?
- Jak sprawdzić czystość wody w kąpielisku i kolor flagi? GIS przygotował specjalną mapę
- Sinice to zmora wakacji. Czemu atakują latem?
- Sinice nad Bałtykiem latem 2022? W lipcu było wyjątkowo mało zakwitów
- Czy sinice są groźne dla człowieka? Czym grozi kontakt z nimi i jak wyglądają sinice?
GIS: mapa sinic 2022. Gdzie można się kąpać?
Wakacje 2022 dobiegły końca, a wraz z nimi sezon kąpielowy w większości polskich kąpielisk. Już tylko niektóre kąpieliska nadal są oficjalnie otwarte. Główny Inspektorat Statystyczny wstrzymuje regularne badania wody w kąpieliskach po zakończeniu sezonu kąpielowego.
2 września 2022 z powodu zanieczyszczenia wody przez sinice lub inne substancje zamknięte są w Polsce oficjalnie tylko 4 kąpieliska. W pozostałych woda jest czysta lub skończył się sezon kąpielowy i GIS nie prowadzi już swoich badań.
Zamknięte kąpieliska w Polsce:
- Kąpielisko "Tatar" na akwenie wodnym Ośrodka Sportu i Rekreacji – fitoplankton
- Kąpielisko "Stawy Stefańskiego" – woda nie spełnia wymagań
- Kąpielisko Ośrodka Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie - sinice
- Kąpielisko Kamień w Rybniku – zakwit glonów
Poniżej przydatna, aktualna mapa zamkniętych kąpielisk w Polsce (z powodu sinic, zielenic lub innego rodzaju zanieczyszczeń, a także końca sezonu) na lato 2022, opracowana przez GIS.
Mapa sinic GIS 2022
Główny Inspektorat Sanitarny, OpenStreetMap, Mapa na licencji CC BY-SA 2.0.
Nie tylko sinice mogą być powodem zakazu kąpieli. Na niektórych kąpieliskach czerwone flagi mogą być wywieszane np. z powodu wysokich fal, nawet jeśli woda jest czysta i bez sinic, zdatna do kąpieli. Zawsze należy sprawdzić, jaka flaga powiewa nad danym kąpieliskiem, nim wybierzemy się nad morze czy jezioro na letnią kąpiel.
Jak sprawdzić czystość wody w kąpielisku i kolor flagi? GIS przygotował specjalną mapę
Główny Inspektorat Sanitarny stworzył specjalny Serwis Kąpieliskowy, w którym na bieżąco publikuje wyniki badań wody i informacje o flagach w poszczególnych kąpieliskach w całym kraju.
Przed zaplanowaniem wypoczynku nad wodą warto sprawdzić, czy badacze GIS-u nie wykryli przypadkiem zanieczyszczeń w kąpielisku, do którego zamierzamy się wybrać.

Zielone znaczniki na mapie (powyżej) oznaczają kąpieliska z czystą wodą, najczęściej otwarte (czasem flaga może być czerwona z powodu wysokich fal lub z innej przyczyny), czerwone to kąpieliska zamknięte, szare mogą być albo otwarte, albo zamknięte (trwają badania wody lub właśnie zakończył się sezon kąpielowy).
By sprawdzić bieżący status kąpieliska, należy kliknąć znacznik, potem w guzik Pełen Raport, a następnie zjechać suwakiem do sekcji Warunki, gdzie podana jest informacja o tym, jaka flaga powiewa nad danym kąpieliskiem.
Jednocześnie mapa kąpielisk GIS w Serwisie Kąpieliskowym to przydatne narzędzie dla każdego turysty, które bardzo pomaga znaleźć najbliższe miejsce na kąpiel. Mapa podaje lokalizacje i godziny otwarcia kąpielisk, a także – oczywiście – stan czystości wody.
Sinice to zmora wakacji. Czemu atakują latem?
Latem w jeziorach i nad morzem pojawiają się sinice. Ostrzegał o nich już w czerwcu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW). Samożywne bakterie, potencjalnie niebezpieczne dla ludzi, rozmnożyły się w morzu i jeziorach z powodu fali upałów, która nawiedziła Polskę.
Ciepła woda i brak wiatru, wywołującego fale, sprzyjają namnażaniu się sinic. Sinice są szczególnie liczne w wodach zanieczyszczonych ściekami i nawozami sztucznymi, a więc położonymi blisko dużych ośrodków miejskich. Niestety, ofiarą sinic niemal każdego lata padają kąpieliska zlokalizowane na wybrzeżu Bałtyku, zwłaszcza w Trójmieście.
IMiGW opublikował niepokojące zdjęcia satelitarne, ukazujące duże połacie wody zazielenionej przez sinice przy ujściu Wisły, blisko wybrzeży Gdańska, i w niemal całym Zalewie Wiślanym.
Sinice w Zatoce Gdańskiej:
Sinice w Zalewie Wiślanym:
Sinice nad Bałtykiem latem 2022? W lipcu było wyjątkowo mało zakwitów
Choć w minionych latach zakwity sinic przy plażach nad Bałtykiem były normą, w lipcu 2022 nie doszło do ani jednego masowego zakwitu nad polskim morzem.
Jak zauważyła dr Justyna Kobos z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w rozmowie z red. Pawłem Radzewiczem z Radia TOK FM, w lipcu 2022 właściwie nie było ani jednego przypadku masowego zakwitu sinic w wodach przybrzeżnych Bałtyku. W minionym miesiącu pogoda nie sprzyjała sinicom – było sporo deszczowych i wietrznych dni, a w takich warunkach sinice nie namnażają się masowo.
Czy sinice są groźne dla człowieka? Czym grozi kontakt z nimi i jak wyglądają sinice?
Kontakt z sinicami w wodzie może wywołać zmiany uczuleniowe na skórze, a połknięcie wody z sinicami – objawy zatrucia pokarmowego i problemy z oddychaniem.
Jak wyglądają sinice? Kiedy pojawiają się w wodzie, staje się ona zielonkawa i mętna, powstać może tzw. kożuch sinicowy. Jeśli zachodzi podejrzenie, że woda w kąpielisku może być zanieczyszczona sinicami, nie należy się kąpać.
W kąpieliskach zainfekowanych sinicami podnoszone są najczęściej czerwone flagi, oznaczające zakaz kąpieli, choć ratownicy dopuszczają czasem pluskanie się w płytkiej wodzie, jeśli sinic nie ma jeszcze zbyt dużo.
Więcej o tym, czym grożą sinice w wodzie i jak się przed nimi uchronić, przeczytać możecie w poniższym poradniku:
Okazja na świetną zabawę nad wodą
kup najtaniej

FREDS SWIM ACADEMY Koło do nauki pływania Swimtrainer Classic 20 -...
Źródła: IMIGW, GIS, gdansk.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek