Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targi edukacyjne w Gnieznie. Jaką wybrać szkołę dowiedz się 27 i 18 marca

Redakcja
Od lewej: starosta D. Pilak, L. Gawrecki, Aleksandra Kuźniak (dyr. wydziału oświaty Starostwa) i L. Gołyński
Od lewej: starosta D. Pilak, L. Gawrecki, Aleksandra Kuźniak (dyr. wydziału oświaty Starostwa) i L. Gołyński Iza Budzyńska
Po raz jedenasty w auli I Liceum Ogólnokształcącego 27 i 28 marca odbędą się Gnieźnieńskie Targi Edukacyjne.

Wydarzenie organizują Starostwo Powiatowe i Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium, przy współpracy z Kolegium Europejskim UAM, I LO i Cechem Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości.

- 27 marca zapraszamy uczniów gimnazjów i to nie tylko ostatnich klas, ale również niższych, żeby ta młodzież miała czas zastanowić się, gdzie dalej się uczyć - mówi prof. nzw. dr Lechosław Gawrecki, rektor GSW Milenium. - Zaprezentują się wszystkie okoliczne szkoły ponadgimnazjalne, ale nie tylko. Będzie szkoła językowa, propozycje Cechu Rzemiosł. Oferta będzie bardzo bogata i interesująca. Natomiast drugiego dnia, 28 marca, zapraszamy tych, którzy uczą się w szkołach ponadgimnazjalnych. Także tych z pierwszej i drugiej klasy, którzy powinni wcześniej rozpoznać, co chcą dalej robić, rozpoznać swoje zainteresowania zawodowe i w związku z tym dokonać odpowiedniego wyboru kierunku nauki. Zaprezentują się wszystkie gnieźnieńskie uczelnie, ale również uczelnie z Wrześni, Konina, Poznania, Bydgoszczy, a nawet jedna uczelnia z Warszawy. Będzie rzeczywiście co przeglądać i w czym wybierać.
Każdego dnia zaprezentuje się ponad dwudziestu wystawców. Do wyboru szkół ponadgimnazjalnych zachęcać będą ich uczniowie, którzy przygotują prezentacje - pokazy umiejętności zawodowych na przykład przyszłych fryzjerów, ale także m. in. prezentacje muzyczne.

Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński, podkreśla, że oferta edukacyjna powinna być atrakcyjna dla uczniów i dostosowana do rynku pracy. Stąd jeśli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne w Gnieźnie i powiecie, wygaszane są te kierunki nauczania, które takich perspektyw nie dają.

- Z drugiej strony otwieramy kierunki na tyle atrakcyjne, które pozwolą nam potencjalnie tworzyć taki kapitał ludzki, żeby tym osobom zagwarantować pracę, bądź mieć bazę ludzką chociażby poprzez urząd pracy, którą dysponujemy, jeżeliby potencjalny inwestor pojawił się na tym terenie - mówi starosta.
L. Gawrecki uważa, że dzisiaj to szkoła musi zabiegać o "klienta", czyli o ucznia, a nie wyłącznie odwrotnie. Stąd takie targi są potrzebne, a konkurencja motywuje, by podnosić poziom kształcenia.

Lech Gołyński, zastępca dyrektora Kolegium Europejskiego UAM, przyznaje, że wyjście do przyszłych studentów ma swoje plusy.
- Młody człowiek musi wiedzieć, że w Gnieźnie na przykład jest uniwersytet, bo nie wszyscy wiedzą - zauważa. - Dlatego jeżeli wychodzimy do młodych ludzi, odwiedzamy szkoły, czy organizujemy imprezy u nas w Kolegium, przy okazji oni się przekonują, że jest taka uczelnia, to jest forma przypominania młodym ludziom.

Razem z targami przygotowano też, jak w poprzednich latach turniej piłki siatkowej o Puchar Dyrektora Kolegium Europejskiego. Nie odbędzie się on jednak, ze względów organizacyjnych, w tym samym terminie, ale 4 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto