Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

44. Bieg Lechitów przeszedł do historii. Zawodnicy dotarli na metę

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Zakończyła się kolejna odsłona najstarszego półmaratonu w Polsce. Wzięło w nim udział ponad 1000 biegaczy.

Historia Biegu Lechitów rozpoczyna się w 1978 roku, gdy powstała idea zorganizowania półmaratonu z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Od tego momentu odbyły się 44 edycje, a tegoroczna powróciła po przerwie spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami.

W niedzielnym biegu wzięło udział 1500 uczestników, którzy wyruszyli o godzinie 11:00 z wioski startowej w Dziekanowicach (Ostrów Lednicki). Pogoda nie była w pełni sprzyjająca zawodnikom, którzy zwracali uwagę na niekorzystny zimny wiatr. Pomimo trudności prawie wszyscy przebyli całe 21 kilometrów, docierając na metę zlokalizowaną na Placu Św. Wojciecha.

Jako pierwszy bieg ukończył Arkadiusz Gardzielewski, aktualny mistrz Polski w maratonie oraz tegoroczny olimpijczyk. Wśród kobiet najlepszy rezultat osiągnęła z kolei Monika Brzozowska. W czasie ceremonii dekoracyjnej oboje zostali koronowani na króla i królową tegorocznego biegu. Przy wręczaniu nagród nie zapomniano również o tak zwanych "wiernych lechitach", którzy nieprzerwanie od 1978 roku wzięli udział we wszystkich dotychczasowych edycjach imprezy. Są to: Stefan Dobak, Hieronim Olejniczak, Wojciech Wesołowski oraz Jerzy Nawrot. Wraz z nimi nagrodę odebrał Janusz Michałowski, autor książki o historii Biegu Lechitów.

44. Bieg Lechitów przeszedł do historii. Zawodnicy dotarli na metę

44. Bieg Lechitów przeszedł do historii. Zawodnicy dotarli na metę

Jak co roku odbyły się biegi młodzieżowe oraz Staropolskie Igrce Małych Lechitów czyli specjalna strefa aktywności dla przedszkolaków, która znajdowała się przy Placu św. Wojciecha w Gnieźnie (pierwszych 300 przedszkolaków otrzyma koszulki i medale). Juniorzy, w zależności od kategorii wiekowej, startowali na dystansach 400, 600, 800 i 1000 metrów. Najmłodsi pokonywali dystanse przy dopingu i pomocy opiekunów, starsi rywalizowali już o zwycięstwo. Biegi odbywały się w dziesięciominutowych odstępach, a po zakończeniu każdego z nich odbywała się ceremonia dekoracyjna. Oprócz pierwszych trzech miejsc każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz prowiant w postaci wody i drożdżówki.

Każdy uczestnik wraz z pakietem startowym otrzymał pamiątkową koszulkę oraz medal, który jest kontynuacją dwuletniego cyklu. Podczas zeszłorocznej, 43. edycji zawodnicy mieli okazję zdobyć medal z wizerunkiem prawego skrzydła Drzwi Gnieźnieńskich, unikatowego zabytku sztuki romańskiej, przedstawiającego życie i śmierć św. Wojciecha. W tym roku medal przedstawia lewe skrzydło, co dało możliwość stworzenia kompletnej i niepowtarzalnej pamiątki. Co ważne, uczestnicy, którzy pokonają trasę w jednej z formuł korespondencyjnych, również otrzymają pakiet startowy z pamiątkową koszulką i medalem!

Oprócz tradycyjnego biegu na trasie z Ostrowa Lednickiego do Gniezna, w którym 19 września wystartowało 1500 biegaczy, umożliwiony był także start osobom, które ze względu na pandemię COVID-19, sytuację rodzinną lub zdrowotną nie mogą uczestniczyć w klasycznej formie. Specjalnie dla nich uruchomiono dwie formuły, tzw. biegi korespondencyjne, na dystansie 21km oraz dla osób, które wracają do formy i nie są jeszcze w stanie pokonać klasycznego półmaratonu „Piątkę Lechitów” na trasie 5km. W tym przypadku biegacz musiał pokonać wyznaczony dystans w dowolnym miejscu i przesłać zapis GPS do firmy Datasport, która obsługuje bieg.

Tę samą trasę, jak podają kroniki, przebył pieszo cesarz Otton III, w ramach swojej pielgrzymki, na Zjazd Gnieźnieński w 1000 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto