Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koło Gospodyń Wiejskich w Biskupicach - zobacz przepisy wyjątkowych pań

Paweł Brzeźniak
Koło Gospodyń Wiejskich w Biskupicach ma już ponad 50 lat. Powstało 1 grudnia 1965 roku. Jego założycielem był Antoni Poddany, a pierwszą przewodniczącą została Zofia Śniecińska. Wprawdzie zmieniły się na przestrzeni lat cele i dążenia, jednak niezmienne przez pół wieku pozostały - wspólna działalność i radość z tworzenia.

Koło Gospodyń pełni bardzo ważną rolę w środowisku wiejskim, działalność ich polega na organizowaniu kursów szycia, gotowania, pieczenia. Panie uczą umiejętności przydatnych w prowadzeniu domu. Dzisiejsze gospodynie wiejskie to kobiety nowoczesne, podążające za trendami, doskonale radzące sobie w życiu. Najcenniejsze w ich działalności to kultywowanie tradycji, ochrona przed zapomnieniem dawnych zwyczajów i twórcza, wspólna praca. Panie współorganizują i uczestniczą w kursach dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Sałatka ryżowa z makrelą
Składniki:
1 cebula, szczypiorek, dwie szklanki ryżu, ½ wędzonej makreli, puszka kukurydzy (nie musi być), 3 jabłka, 3 ogórki kiszone, 1 łyżka przecieru pomidorowego, 1 łyżka majonezu, sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:
Ryż gotujemy na sypko w osolonej wodzie, następnie studzimy. Makrele rozdrabniamy na małe kawałki, otwieramy kukurydzę. Cebulę drobno kroimy i parzymy, a ogórki kroimy w kostkę. Wszystko razem mieszamy, doprawiamy, posypujemy posiekanym szczypiorkiem.

Sałatka z ogórków

Składniki:
4 kg świeżych ogórków, pół kilograma papryki słodkiej czerwonej, pół kilo marchwi, pół kilo cebuli, szklanka oleju, szklanka cukru, szklanka octu 10%,
3 łyżki soli, główka czosnku, pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:
Ogórki i cebulę pokroić i zasypać solą. Pokroić paprykę i marchew zetrzeć na tarce jarzynowej. Ogórki i cebulę odcedzić i wycisnąć z puszczonego soku. Dodać cukier, olej, ocet oraz przyprawy i wszystko razem wymieszać. Można dodać pęczek pietruszki zielonej oraz kopru zielonego. Tak przygotowaną sałatkę odstawia się na 12 godzin w chłodne miejsce. Po tym czasie można ją jeść, a jeśli chcemy ją przechować, należy przełożyć ją do słoików i pasteryzować 5-10 min.

Ciasto marchewkowo-dyniowe
Składniki:
szklanka cukru, 3 jajka, szklanka oleju, 3 szklanki mąki tortowej, 2 łyżeczki sody, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 3-4 duże marchewki, słoik dżemu z dyni.

Sposób przygotowania:
Marchew zetrzeć na tarce o grubych oczkach, jajka ubić z cukrem do białości, dodać resztę składników i wymieszać, wszystko robimy mikserem. Na koniec połączyć z marchwią i dżemem ze słoika. Piec 40-45 minut w temperaturze 180 stopni. Ciasto można posmarować polewą czekoladową lub posypać cukrem pudrem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto